Rząd Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Rząd Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej. Zawsze był to temat cieszący się dużym zainteresowaniem, a ostatnio stał się jeszcze bardziej aktualny, dlatego tak istotne jest zrozumienie wszystkich jego aspektów i aspektów. W tym artykule znajdziesz szczegółowe informacje, istotne dane i kompleksową analizę dotyczącą Rząd Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto omówimy różne perspektywy i opinie na ten temat, aby zaoferować pełną i globalną wizję na ten temat. Nie przegap więc okazji, aby dowiedzieć się więcej o Rząd Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej i zagłębić się w jego fascynujący wszechświat.

Rząd Narodowy Rzeczypospolitej Polskiej – rząd polski powołany przez władze powstańcze powstania krakowskiego 22 lutego 1846. Istniał aż do czasu zdławienia powstania przez wojska austriackie 3 marca 1846.

Na jego czele w dniach 22–24 lutego 1846 stał triumwirat: Jan Tyssowski (Galicja), Ludwik Gorzkowski (Wolne Miasto Kraków) i Aleksander Grzegorzewski (Królestwo Kongresowe). Od 24 lutego do 2 marca 1846 Tyssowski sprawował władzę dyktatorską[1].

Rząd Narodowy kontrolował pracę Rady Ministrów. W jej skład weszli:

Na wieść o wybuchu powstania przywódca Hôtelu Lambert, książę Adam Jerzy Czartoryski uznał Rząd Narodowy jako jedyny rząd polski i wezwał Towarzystwo Monarchiczne Trzeciego Maja do samorozwiązania się[2].

Przypisy

  1. Countries Ph-Pu , www.rulers.org .
  2. Marian Kukiel Książę Adam, Warszawa 1993, s. 129


Bibliografia

  • Józef Sieradzki, Czesław Wycech, Rok 1846 w Galicji, Warszawa 1958

Linki zewnętrzne