Sojuz MS-22

W dzisiejszym świecie Sojuz MS-22 stał się tematem zainteresowania i debaty w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy jest to sfera osobista, społeczna, polityczna czy technologiczna, Sojuz MS-22 wywarł ogromny wpływ i wzbudził ciekawość i zainteresowanie ludzi w każdym wieku i o każdym zawodzie. Z biegiem czasu Sojuz MS-22 ewoluował i przybierał różne formy, dostosowując się do potrzeb i wymagań współczesnego społeczeństwa. W tym artykule szczegółowo zbadamy dzisiejszą rolę i wpływ Sojuz MS-22, analizując jego znaczenie, wpływ i różne perspektywy, które istnieją w tym temacie.

Sojuz MS-22
Dane misji
Zaangażowani

 Rosja

Pojazd
Statek kosmiczny

Sojuz MS

Masa pojazdu

ok. 7200 kg

Rakieta nośna

Sojuz-2.1a

Załoga
Dowódca

Siergiej Prokopjew

Załoga

Dmitrij Pietielin
Francisco Rubio

Start
Miejsce startu

Bajkonur

Początek misji

21 września 2022
13:54 UTC

Lądowanie
Miejsce lądowania

Kazachstan

Lądowanie

28 marca 2023
11:46 UTC

Program Sojuz

Sojuz MS-22 – misja statku Sojuz do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z trzyosobową załogą wystrzelony z kosmodromu Bajkonur w dniu 21 września 2022 r. która dostarczyła połowę jej stałej załogi.

15 grudnia 2022 r. w trakcie przygotowań do przeprowadzenia rosyjskiego spaceru kosmicznego doszło do uszkodzenia załogowego statku Sojuz MS-22 zadokowanego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W wyniku uszkodzenia wystąpił wyciek chłodziwa z systemu kontroli termicznej statku. Chłodziwo uchodziło w przestrzeń kosmiczną przez około 3 godzin - prawdopodobnie aż do opróżnienia całej pętli kontroli termicznej.

Kapsuła wróciła na Ziemię w trybie bezzałogowym 28 marca 2023 r., z ładunkiem 218 kilogramów zawierających wyniki eksperymentów naukowych oraz ze sprzętem ze stacji[1].

Załoga

Podstawowa

Zobacz też

Przypisy