Stara Płanina

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Stara Płanina, problemu, który przykuł dziś uwagę wielu osób. Stara Płanina był w ostatnich latach przedmiotem licznych debat i badań, a jego znaczenie i wpływ na różne aspekty społeczeństwa nie pozostały niezauważone. Od samego początku po przyszłe konsekwencje, Stara Płanina stał się tematem ogólnego zainteresowania, który dotyczy ludzi wszystkich typów, niezależnie od wieku, płci i położenia geograficznego. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom związanym z Stara Płanina, odnosząc się do jego wielu aspektów i ewolucji na przestrzeni czasu.

Stara Płanina
Стара планина
Ilustracja
Najwyższy szczyt Starej Płaniny – Botew
Kontynent

Europa

Państwo

 Bułgaria

Najwyższy szczyt

Botew (2376 m n.p.m.)

Długość

530 km

Mapa pasma górskiego
Stara Płanina zaznaczona czerwoną obwódką
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Stara Płanina”
42°47′03,1560″N 24°58′34,5360″E/42,784210 24,976260
Widok z Szipki
Szipka zimą
Pasące się owce w Starej Płaninie
Zbocza środkowej Starej Płaniny

Stara Płanina (bułg. Стара планина) – łańcuch górski na Półwyspie Bałkańskim, znajdujący się głównie na terenie Bułgarii. Zasadnicza część Bałkanu w łańcuchu alpejsko-himalajskim. Na zachodzie graniczy z Górami Wschodnioserbskimi.

Starą Płaninę dzieli się na:

W Starej Płaninie występują liczne przełęcze, np. Szipka 1324 m n.p.m. Ważna dla komunikacji jest także przełomowa dolina Iskyru. Na południe od pasma rozciąga się pas Kotlin Zabałkańskich, oddzielających go od niższego łańcucha Srednej Gory (Antybałkanu).

Na terenie Starej Płaniny rozwija się rolnictwo (sadownictwo i warzywnictwo), a także turystyka. Przemysł głównie wydobywczy – rudy metali.

Niektóre szczyty

Linki zewnętrzne