Summer in the City

Obecnie Summer in the City stał się tematem ogólnego zainteresowania, który przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Od momentu powstania Summer in the City był przedmiotem debat, badań i analiz w różnych obszarach, takich jak nauka, kultura, polityka i społeczeństwo. Zjawisko to wywołało szereg reperkusji, które wpłynęły na sposób, w jaki ludzie postrzegają i podchodzą do Summer in the City w swoim codziennym życiu. W tym artykule zbadamy różne aspekty Summer in the City i jego znaczenie w obecnym kontekście, przedstawiając szczegółową i wyczerpującą analizę, która pozwoli czytelnikowi lepiej zrozumieć to zjawisko i jego konsekwencje dla dzisiejszego społeczeństwa.

Summer in the City
Gatunek

dramat

Data premiery

1970

Kraj produkcji

RFN

Język

niemiecki

Czas trwania

116 min

Reżyseria

Wim Wenders

Scenariusz

Wim Wenders

Główne role

Hanns Zischler

Muzyka

The Kinks
Chuck Berry
The Troggs
The Lovin’ Spoonful

Zdjęcia

Robbie Müller

Montaż

Peter Przygodda

Produkcja

Wim Wenders

Summer in the City („Lato w mieście”) – pierwszy pełnometrażowy film Wima Wendersa, powstający w latach 1969–1970 jako praca dyplomowa kończąca naukę reżysera w Wyższej Szkole Telewizji i Filmu w Monachium.

O filmie

Film jest czarno-biały, został zrealizowany na taśmie 16 mm. Autorem scenariusza jest Wim Wenders.

Film został zadedykowany grupie The Kinks. Oprócz utworów tego zespołu w filmie pojawiają się także piosenki Chucka Berry'ego, The Lovin’ Spoonful i The Troggs. Muzyka pełni w filmie rolę drugiej narracji i komentarza do akcji – pojawiające się utwory muzyczne komentują akcję (np. podczas spotkania Hansa z przyjacielem pojawia się piosenka See Your Friends the Kinks)[1].

Opis fabuły

Film opowiada o losach byłego więźnia, Hansa, który po wyjściu z więzienia próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, odwiedza dawnych przyjaciół i spaceruje po ulicach miasta.

Obsada

Przypisy

  1. Maria Piotrowska. Muzyka w filmach Wima Wendersa. „Kwartalnik Filmowy”. 44, s. 130, 2008. 

Bibliografia