Szu-Suen

W tym artykule szczegółowo zbadamy Szu-Suen, analizując jego wpływ, znaczenie i konsekwencje dla dzisiejszego społeczeństwa. Od momentu powstania do chwili obecnej Szu-Suen przyciąga uwagę wielu osób, wywołując debatę i refleksję w różnych sektorach. W trakcie tej analizy zbadamy kluczowe aspekty, które sprawiają, że Szu-Suen jest tematem zainteresowania, a także jego możliwe reperkusje w sferze społecznej, politycznej, ekonomicznej i kulturalnej. Dzięki kompleksowej i krytycznej wizji będziemy starali się w pełni zrozumieć znaczenie Szu-Suen w obecnym kontekście, oferując pełny przegląd, który pozwoli czytelnikowi zagłębić się w jego znaczenie i zakres.

Szu-Suen
Szu-Sin
Ilustracja
Odważnik z diorytu o ciężarze 5 min z wyrytym imieniem i tytułami Szu-Suena z Girsu, zbiory Luwru
Król Sumeru i Akkadu
Okres

od ok. 2037 p.n.e.
do ok. 2030 p.n.e.

Poprzednik

Amar-Suen

Następca

Ibbi-Suen

Dane biograficzne
Dynastia

III dynastia z Ur

Ojciec

Szulgi

Rodzeństwo

Amar-Suen (brat)

Dzieci

Ibbi-Suen (syn)

Imperium III dynastii z Ur: ciemniejszym odcieniem zielonego zaznaczono terytoria kontrolowane przez III dynastię z Ur przed pojawieniem się Amorytów.

Szu-Suen, Szu-Sin – przedostatni władca z III dynastii z Ur, panujący w latach 2037-2030 p.n.e. (chronologia średnia), syn Szulgiego i brat Amar-Suena.

Królestwo III dynastii z Ur okres rozkwitu przeżywało za czasów panowania Szulgiego (ok. 2096-2048 p.n.e.). W trakcie panowania Szu-Suena państwo znajdowało się w sytuacji kryzysowej. Z kierunku północnego oraz północno-wschodniego ekspansję przeciwko III dynastii prowadziły plemiona koczowniczych Amorytów, które zawłaszczały tereny pograniczne i osiedlały się w centralnych rejonach kraju nie podlegając królewskiej administracji. W wyniku braku możliwości militarnego zatrzymania napływu plemion amoryckich, Szu-Suen zainicjował próby prowadzenia polityki asymilacyjnej. Przybyszom przyznawano nadania do czasowego użytkowania ziemi i terenów pasterskich. Wykorzystując zróżnicowanie często wrogich sobie szczepów oraz rodów plemiennych, włączano Amorytów do armii królewskiej w roli oddziałów najemnych. Szybki i agresywny napływ ludności zewnętrznej do państwa sumero-akadyjskiego prowadził do dezintegracji wewnętrznej państwa i kolejnych wystąpień amoryckich poddanych przeciwko władzy królewskiej. Szu-Suen zainicjował w 4 roku panowania budowę pasa umocnień między Eufratem a Tygrysem zwanego „murem przeciw Amorytom” (sum. bad3 MAR.TU). W okresie panowania Szu-Suena od państwa Ur III uniezależniły się zdominowane przez Amorytów tereny północnej i środkowej Mezopotamii.

Zobacz też

Bibliografia

  • Praca zbiorowa pod redakcją naukową Joachima Śliwy, 2005, Wielka Historia Świata Tom 2 Stary i Nowy Świat od „rewolucji” neolitycznej do podbojów Aleksandra Wielkiego, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ss. 209, ISBN 83-85719-83-0
  • Marek Stępień, Kodeks Hammurabiego, Wydawnictwo ALFA, Warszawa 2000, ss. 9-11, ISBN 83-7179-192-5