Szymon Hołownia

Wygląd przypnij ukryj Szymon Hołownia
Ilustracja
Szymon Hołownia (2022)
Pełne imię i nazwisko

Szymon Franciszek Hołownia

Data i miejsce urodzenia

3 września 1976
Białystok

Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Okres

od 13 listopada 2023

Przynależność polityczna

Polska 2050

Poprzednik

Elżbieta Witek

Przewodniczący Polski 2050
Okres

od 27 marca 2022

Poprzednik

Michał Kobosko

Odznaczenia
Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka

Szymon Franciszek Hołownia (ur. 3 września 1976 w Białymstoku) – polski dziennikarz, pisarz, publicysta, prezenter telewizyjny, polityk i działacz społeczny, marszałek Sejmu X kadencji.

Jako publicysta lub redaktor współpracował z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweek Polska”, „Rzeczpospolitą”, „Wprost”. Publikował też w magazynach katolickich, m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. W 2005 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ozon”. W latach 2007–2012 był dyrektorem programowym stacji Religia.tv. Wraz z Marcinem Prokopem współprowadził w telewizji TVN programy Mam talent! (2008–2019) i Mamy cię! (2015). Dwukrotny laureat nagrody Grand Press. Założyciel fundacji charytatywnych „Kasisi” i „Dobra Fabryka”.

Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020, prezes powołanego w 2020 stowarzyszenia Polska 2050, założyciel partii o tej nazwie oraz jej przewodniczący od 2022, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys

Młodość i wykształcenie

Szymon Hołownia (2017)

Ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku (później przemianowane na Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Fabryczna 10”). Zagrał w etiudzie filmowej Człowiek z cienia, zrealizowanej w 1994 w Klubie Filmowym „Projektor” w Białymstoku. Przez pięć lat studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, jednak studiów tych nie ukończył.

Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.

Działalność dziennikarska i publicystyczna

W latach 1997–2000 był redaktorem działu kultury „Gazety Wyborczej”, a w latach 2001–2004 felietonistą i redaktorem działu społecznego tygodnika „Newsweek Polska. Od kwietnia do lipca 2005 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Ozonu. W latach 2005–2006 pracował w „Rzeczpospolitej” jako redaktor działu „Plus Minus”. Publikował w „Kulturze Popularnej”, „Machinie”, „Przewodniku Katolickim”, „Tygodniku Powszechnym” i „Więzi. W latach 2006–2012 ponownie był publicystą tygodnika „Newsweek Polska”, a od 2012 do 2013 felietonistą tygodnika „Wprost. W 2015 został stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego” (w 2019 zawiesił pisanie w związku z podjęciem działalności politycznej).

Prowadził audycje w Radiu Białystok i radiu Vox FM, współpracował także z Radiem PiN.

W 2006 był prowadzącym program Po prostu pytam w TVP1. W latach 2007–2012 pełnił funkcję dyrektora programowego stacji Religia.tv, w której prowadził poświęcony etyce talk-show Między sklepami (2007–2010) nadawany z centrum handlowego Złote Tarasy w Warszawie, a także programy Bóg w wielkim mieście (2010) i Ludzie na walizkach (2009–2015). Prowadził przegląd prasy w Dzień dobry TVN. Wraz z Marcinem Prokopem współprowadził w TVN programy rozrywkowe Mam talent! (2008–2019) i Mamy cię! (2015).

Działalność charytatywna i społeczna

Szymon Hołownia i prowadzący spotkanie Orestes Kowalski na Pol’and’Rock Festival (2017)

Był jednym z założycieli białostockiego oddziału organizacji „Pomoc Maltańska. W kwietniu 2013 założył fundację „Kasisi”, skupiającą się na prowadzeniu domu dziecka w Zambii. W 2014 powołał fundację Dobra Fabryka, organizującą pomoc mieszkańcom m.in. Bangladeszu, Mauretanii, Rwandy, Burkiny Faso czy Senegalu.

Działacz na rzecz praw dziecka. Pod koniec 2019 zorganizował w serwisie Facebook zbiórkę obywatelską, podczas której zebrano 2 miliony złotych (z czego ponad 1,5 mln złotych wpłaciła Kulczyk Foundation) na dalsze funkcjonowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Wsparcie umożliwiło działanie telefonu przez kolejny rok (przez 24 godziny na dobę). Wcześniej MEN odmówiło przyznania tej inicjatywie finansowania. W 2020 był współinicjatorem założenia portalu internetowego kierowanego do osób w trudnej sytuacji życiowej.

Był ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Działalność polityczna

Szymon Hołownia z grupą posłów i działaczy Polski 2050 w Sejmie (2022) Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz podczas ogłoszenia powstania koalicji Trzecia Droga (2023) Włodzimierz Czarzasty, Szymon Hołownia, Donald Tusk i Władysław Kosiniak-Kamysz w Sejmie podczas wspólnego oświadczenia liderów opozycji (2023)

8 grudnia 2019 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oficjalnie ogłosił start w wyborach prezydenckich w 2020. 7 lutego 2020 przedstawił swój program wyborczy skupiony na czterech obszarach: bezpieczeństwie narodowym, ochronie środowiska, solidarności społecznej oraz samorządności i działalności obywatelskiej. Szefem jego sztabu wyborczego został Jacek Cichocki, ponadto znaleźli się w nim m.in. Michał Kobosko i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, a wśród ekspertów generał Mirosław Różański, Wadim Tyszkiewicz, Maciej Grabowski, Przemysław Staroń i Barbara Borzymowska. Swoją kampanię oparł w znacznej mierze na wolontariuszach działających przy biurach lokalnych w 16 największych miastach Polski oraz na środkach pozyskanych z obywatelskiej zbiórki publicznej. Stał się kandydatem od początku notowanym w sondażach prezydenckich wraz z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych, uzyskując poparcie oscylujące w okolicach 10% (zajmując niemal zawsze miejsca 2.–5.). W czasie panujących licznych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 w pojedynczych sondażach na początku maja 2020 wśród osiągnął poparcie na poziomie około 20%.

W czerwcowych wyborach zajął trzecie miejsce w pierwszej turze głosowania z wynikiem 13,87% głosów. Zapowiedział następnie oddanie głosu na Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze, motywując to sprzeciwem wobec kontynuacji prezydentury Andrzeja Dudy.

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej zapowiedział powołanie ruchu społecznego w formie stowarzyszenia o nazwie Polska 2050. Środowisko tego ruchu nie udzieliło w drugiej turze oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w sierpniu 2020, w tym samym miesiącu odbyła się jego oficjalna prezentacja. We wrześniu Szymon Hołownia zapowiedział powołanie związanej z jego środowiskiem partii politycznej pod przewodnictwem Michała Koboski (którą zarejestrowano w marcu 2021). 27 marca 2022 Szymon Hołownia został nowym przewodniczącym ugrupowania.

W maju 2023 jego formacja zawiązała wraz z PSL koalicję Trzecia Droga celem wspólnego startu w wyborach parlamentarnych w tym samym roku. Szymon Hołownia otworzył listę jej kandydatów do Sejmu w okręgu podlaskim. W wyborach otrzymał 79 951 głosów, uzyskując mandat posła X kadencji.

10 listopada 2023 został ogłoszony kandydatem na marszałka Sejmu z poparciem Polski 2050, PSL, Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy. 13 listopada na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji został wybrany na ten urząd, otrzymując 265 głosów (zgłoszoną przez PiS Elżbietę Witek poparło 193 posłów).

Wkrótce po objęciu przez niego funkcji marszałka oglądalność obrad Sejmu w Internecie istotnie wzrosła; obrady te stały się popularniejsze niż obrady parlamentów brytyjskiego czy niemieckiego. Liczba subskrypcji kanału Sejmu w serwisie YouTube potroiła się w niespełna dwa tygodnie. Fenomen ten został nazwany przez niektóre media (w tym „Financial Times”) mianem „Sejmflixu.

Życie prywatne

Syn Wojciecha i Krystyny. Jego ojciec w latach 90. był wiceprezydentem Białegostoku.

Miał starszego brata Andrzeja, który zmarł w wieku dziecięcym.

Żonaty z Urszulą Brzezińską-Hołownią, pilotką myśliwca MiG-29 i oficerem Sił Powietrznych RP, uhonorowaną nagrodą dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych za udane lądowanie awaryjne z wyłączonymi silnikami. Mają dwie córki: Marię i Elżbietę. Zamieszkał w Otwocku. Deklaruje się jako praktykujący katolik oraz wegetarianin.

Poglądy

Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami TVN24 na proteście przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę (2022)

Angażując się w działalność polityczną, zadeklarował przywiązanie do takich zasad ustrojowych jak demokracja parlamentarna, suwerenność, państwo prawa, społeczeństwo obywatelskie, trójpodział władzy i pluralizm polityczny, a także opowiedział się za rozwojem samorządu terytorialnego. Pozytywnie ocenił członkostwo Polski w NATO, Unii Europejskiej i Trójkącie Weimarskim. Deklarował wsparcie dla dobrych relacji Polski z Ukrainą. Stwierdził, że nie chce być kojarzony z żadnym z tradycyjnych nurtów politycznych, motywując to założeniem, że z przedstawicielami wszystkich poglądów może znaleźć obszary porozumienia.

W kampanii prezydenckiej zaproponował referendum w sprawie zwiększenia składki zdrowotnej, opowiadając się za jej wzrostem do 7% PKB. Wskazywał też na potrzebę rozbudowy systemu usług telemedycznych. Zasugerował przekazanie szpitali z ich dochodami samorządom województw, co miałoby prowadzić do poprawy jakości i dostępności usług. Postulował powołanie Narodowej Rady Klimatycznej dla opracowania planu osiągnięcia przez Polskę do 2050 neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, w tym odejścia od energetyki węglowej. Za jeden z głównych problemów ekologicznych Polski uznał kryzys wodny. Określił się jako zwolennik energetyki rozproszonej, opartej na odnawialnych źródłach energii (OZE). W zakresie polityki społecznej poparł utrzymanie programu 500+.

Zwolennik przyjaznego rozdziału państwa i Kościoła. Opowiedział się za możliwością rejestracji związków partnerskich, w tym osób tej samej płci, sprzeciwiając się ich małżeństwom. Potępił uchwały o tzw. strefach wolnych od ideologii LGBT, które podjęła część samorządów. W kwestii prawa do przerwania ciąży opowiedział się za utrzymaniem stanu obowiązującego na podstawie ustawy z 1993, przewidującej ogólny zakaz aborcji z wyjątkiem kilku ściśle określonych przypadków. Zaznaczył przy tym, że nie jest to dla niego „wymarzona ustawa”, wyrażając jednak obawę przed „wojną światopoglądową”. W 2013 deklarował, że osobiście poparłby ustawę ograniczającą możliwości przerywania ciąży, uznając, że „aborcja to zawsze zabójstwo”. W 2019 stwierdził, że jako prezydent ogłosiłby pięcioletnie moratorium na wszelkie spory światopoglądowe i wetowałby ustawy dotyczące tych kwestii.

Publikacje

Odznaczenia i wyróżnienia

Wyniki wyborcze

Wybory Komitet wyborczy Organ Okręg Wynik
2020 KW Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 2 693 397 (13,87%)N
2023 Trzecia Droga Sejm X kadencji nr 24 79 951 (13,12%)T

Uwagi

  1. Zmienił zdanie w sprawie homoseksualnych związków partnerskich; wcześniej w 2011 opowiadał się przeciwko ich formalizacji.
  2. W 2011 stwierdził, że „jest dumny” z faktu, że „tak mało osób chodzi na parady równości”.

Przypisy

  1. Szymon Hołownia. mamprawowiedziec.pl. .
  2. Szymon Hołownia. sto.org.pl. .
  3. Człowiek z cienia w bazie Filmweb. .
  4. Anna Dryjańska: Hołownia przyznał, że nie ma wyższego wykształcenia. Przy okazji wbił szpilę Dudzie. natemat.pl, 2020-02-07. .
  5. Dagmara Pakuła: Tych sztuczek psychologicznych Szymon Hołownia używa w Sejmie. „Tu nie ma przypadków”. onet.pl, 2023-12-15. .
  6. a b Autor: Szymon Hołownia. W drodze. .
  7. Kędzierzyn-Koźle: Szymon Hołownia w bibliotece. pap.pl, 2010-12-09. .
  8. a b c d „Ozon” nadciąga. wirtualnemedia.pl, 2005-04-15. .
  9. Ewakuacja z tygodnika „Ozon”?. wirtualnemedia.pl, 2005-07-21. .
  10. Hołownia w „Rzeczpospolitej”. wirtualnemedia.pl, 2005-08-08. .
  11. a b Szymon Hołownia. tvn.pl. .
  12. a b Felietoniści: Szymon Hołownia. wprost.pl. .
  13. Szymon Hołownia: Wojna o pokój. stacja7.pl, 2013-04-02. .
  14. a b Szymon Hołownia. tygodnikpowszechny.pl. .
  15. Ruszyła nowa sieć radiowa – VOX FM. wirtualnemedia.pl, 2005-10-31. .
  16. Aleksander Sienkiewicz: Niska oglądalność programu Hołowni w TVP. press.pl, 2006-05-04. .
  17. Religia.tv – telewizja z duszą. religia.tv. .
  18. Religia.tv ma przyciągnąć platformie ‘n’ abonentów. wirtualnemedia.pl, 2007-10-16. .
  19. a b Patryk Pallus: Nowy program Szymona Hołowni w Religia.tv. wirtualnemedia.pl, 2010-02-08. .
  20. Religia.tv z 11 własnymi programami. wirtualnemedia.pl, 2007-09-26. .
  21. Religia.tv: program z „Gościem Niedzielnym”, mniej Szymona Hołowni. wirtualnemedia.pl, 2010-09-06. .
  22. Więcej Szymona Hołowni jesienią w Religia.tv. wirtualnemedia.pl, 2009-09-13. .
  23. Pieńkowska z Jagielskim obudzą widzów jako pierwsi. wirtualnemedia.pl, 2007-08-28. .
  24. „A już w sobotę – po raz ostatni…” Szymon Hołownia odchodzi z „Mam Talent”. onet.pl, 2019-11-28. .
  25. Szymon Hołownia w Pile. Zdjęcia. naszemiasto.pl, 2011-02-05. .
  26. Fundacja Kasisi. fundacjakasisi.pl. .
  27. Sebastian Kucharski: Hołownia: W Kasisi płakałem dwa razy. wyborcza.pl, 2014-12-20. .
  28. Gdzie działamy. dobrafabryka.pl. .
  29. Co już zrobiliśmy. dobrafabryka.pl. .
  30. a b Szymon Hołownia. Program wyborczy kandydata w wyborach prezydenckich. onet.pl, 2020-04-20. .
  31. Marta K. Nowak: Telefon Zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę ma już 2 mln zł. Będzie działał non stop. oko.press, 2019-10-02. .
  32. Prezydent Gniezna kojarzony z PO poparł oficjalnie Szymona Hołownię. radiopoznan.fm, 2020-05-23. .
  33. Szymon Hołownia odwiedził Wielkopolskę. gloswielkopolski.pl, 2020-05-23. .
  34. Szymon Hołownia w Poznaniu. epoznan.pl, 2020-05-23. .
  35. Radosław Nawrot: Szymon Hołownia szturmem wziął Gniezno. wyborcza.pl, 2020-05-23. .
  36. Prelekcja Szymona Hołowni. ue.poznan.pl, maj 2019. .
  37. Szymon Hołownia ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. onet.pl, 2019-12-08. .
  38. a b Szymon Hołownia: Nowy prezydent. Wizja i konkrety prezydentury. holownia2020.pl, 2020. .
  39. a b Szymon Hołownia przedstawił program. Jakie ma pomysły na prezydenturę?. onet.pl, 2020-02-07. .
  40. a b Leszek Rudziński: Wybory prezydenckie 2020. Szymon Hołownia przedstawił program wyborczy. „Nie zamierzam składać pustych obietnic”. polskatimes.pl, 2020-02-07. .
  41. Sztab i eksperci. holownia2020.pl. .
  42. Wybory prezydenckie 2020. Szymon Hołownia otwiera biuro Ekipy Szymona w Szczecinie. wyborcza.pl, 2020-02-17. .
  43. Szymon Hołownia przedstawił swój sztab wyborczy. Chce zebrać od 5 do 10 mln zł na kampanię. wprost.pl, 2020-02-14. .
  44. Hołownia podsumowuje zbiórkę pieniędzy. Nie zabrakło narzekań: Polacy z zagranicy nie mogą wpłacać datków. Ten system jest zabetonowany. wpolityce.pl, 2020-02-25. .
  45. Wolontariat. holownia2020.pl. .
  46. Zbiórka. holownia2020.pl. .
  47. Nowy sondaż: Potrzebna byłaby II tura i walka Duda-Hołownia o głosy. Biedroń i Kidawa-Błońska poniżej 5 proc.. gazeta.pl, 2020-05-10. .
  48. Serwis PKW – Wybory 2020. .
  49. Hołownia: Oczywiście, że zagłosuję na Trzaskowskiego. Bez przyjemności. rp.pl, 2020-07-01. .
  50. Szymon Hołownia zakłada ruch „Polska 2050”. Wiemy, na kogo zagłosuje. polsatnews.pl, 2020-06-30. .
  51. Stowarzyszenie Polska 2050. Hołownia pokazał logo. polsatnews.pl, 2020-08-29. .
  52. Szymon Hołownia zakłada partię polityczną. polsatnews.pl, 2020-09-29. .
  53. Polska 2050 Szymona Hołowni. bip.warszawa.so.gov.pl. .
  54. Polska 2050 Szymona Hołowni zaprezentowała władze partii. polsatnews.pl, 2022-03-27. .
  55. Polska 2050 i PSL pójdą razem do wyborów jako „Trzecia droga”. rp.pl, 2023-05-15. .
  56. a b Serwis PKW – Wybory 2023. .
  57. Paweł Sikora: Umowa koalicyjna podpisana. Co zawiera dokument?. gazetaprawna.pl, 2023-11-10. .
  58. Grażyna Latos: Wybrano marszałka Sejmu X kadencji. Jak rozłożyły się głosy?. gazetaprawna.pl, 2023-11-13. .
  59. Mateusz Madejski: Sejm najpopularniejszym parlamentem świata w sieci. Hołownia pobił nawet USA. businessinsider.com.pl, 2023-12-12. .
  60. Sejm ma trzy razy więcej subskrybentów na YouTubie. Hołownia mówi o srebrnym przycisku. wirtualnemedia.pl, 2023-11-23. .
  61. Bolesław Breczko: Sejmflix z 4 mln wyświetleń jednej transmisji. Rekord szybko może zostać pobity. wyborcza.biz, 2023-12-12. .
  62. Sejmflix and chill. Światowe media piszą o fenomenie obrad polskiego Sejmu. onet.pl, 2024-01-03. .
  63. „Sejmflix”: Poland’s new speaker transforms parliament into a viral phenomenon. polskieradio.pl, 2024-01-03. . (ang.).
  64. Dane osoby pełniącej funkcje publiczne. katalog.bip.ipn.gov.pl. .
  65. Maciej Deja: Szymon Hołownia kandydatem na wybory prezydenckie 2020. Mówił o rodzinie. wp.pl, 2019-12-08. .
  66. Sylwia Bagińska: Szymon Hołownia o rodzinnym dramacie. Opowiedział o śmierci braciszka. wp.pl, 2021-02-20. .
  67. Edyta Żemła: Pierwsza pilot kandydata na prezydenta. Żona Hołowni w Mig 29. onet.pl, 2019-12-08. .
  68. Urszula Brzezińska-Hołownia. Kim jest żona Szymona Hołowni?. onet.pl, 2020-06-17. .
  69. Szymon Hołownia ponownie został ojcem. polsatnews.pl, 2022-01-13. .
  70. Tomasz Repeta: Szymon Hołownia zdradził, że ma żonę i córkę. Mało kto o tym wiedział. o2.pl, 2019-06-23. .
  71. Katarzyna Kojzar: Nie znalazłem powodów, żeby w XXI wieku nadal musieć jeść mięso. onet.pl, 2018-12-20. .
  72. Konstytucja rozmieniona na drobne – Komentarz Szymona #41. youtube.com, 2020-05-03. .
  73. Hołownia: Samorządy jedną z rzeczy, które udały się najlepiej. portalsamorzadowy.pl, 2020-02-07. .
  74. a b Hołownia pokazał „wizję prezydentury”. Chce mieć „pomysł na inteligentne i wrażliwe państwo”. gazeta.pl, 2020-02-07. .
  75. Katarzyna Pruszkiewicz: Szymon Hołownia ogłasza program wyborczy. Zapowiada „Wielkie sprzątanie”. newsweek.pl, 2020-02-07. .
  76. Piotr Witwicki: Szymon Hołownia: Wprowadzę zielone weto. rp.pl, 2020-05-01. .
  77. Szymon Hołownia: List do ludzi lewicy. krytykapolityczna.pl, 2020-05-04. .
  78. Hołownia: powinniśmy przeznaczać 7 proc. PKB na publiczny system ochrony zdrowia – Polityka zdrowotna. rynekzdrowia.pl, 2020-04-25. .
  79. Raport: Europejski Zielony Ład idzie naprzód pomimo koronawirusa. biznesalert.pl, 2020-04-04. .
  80. Zrobimy mapę bezprawia – Komentarz Szymona #34. youtube.com, 2020-04-27. .
  81. Hołownia: do 2050 r. Polska gospodarka może być w 75% oparta na OZE. energetyka24.com, 2020-02-18. .
  82. Hołownia: nie mam kompetencji politycznych, ale wykazałem, że mam kompetencje w działaniu. tvn24.pl, 2020-02-27. .
  83. Hołownia: Czas na coś, co nazywam przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa. gazetaprawna.pl, 2020-01-12. .
  84. a b Szymon Hołownia: Jestem przeciwko legalizacji związków homoseksualnych!. wp.pl, 2011-06-16. .
  85. Jarosław Dudała: Hołownia o swoich poglądach w kwestiach „światopoglądowych” i odmowie udzielenia mu komunii. gosc.pl, 2020-01-16. .
  86. Pytanie o równość małżeńską w trakcie debaty prezydenckiej. queer.pl, 2020-05-07. .
  87. Paweł Figurski: Szymon Hołownia zna osoby LGBT, które chcą wziąć ślub, ale w twarz im mówi, że na to nie pozwoli. „To nie ten moment”. wyborcza.pl, 2020-05-30. .
  88. Czy chłopak z Białegostoku nie może być prezydentem RP?. polsatnews.pl, 2020-02-08. .
  89. Krystian Winogrodzki: Szymon Hołownia o kłamstwie ws. prawa aborcyjnego. Partia Razem przeprasza. wp.pl, 2020-02-16. .
  90. Jacek Kowalski: Terlikowski pyta Hołownię o aborcję: Grzebanie przy prawie to jak negocjacje z terrorystą. wyborcza.pl, 2013-04-22. .
  91. Agnieszka Wiśniewska: Zagłosuję na Hołownię. krytykapolityczna.pl, 2020-01-22. .
  92. Dziennikarze nagrodzeni. wirtualnemedia.pl, 2004-02-24. .
  93. Nominacje do nagrody imienia biskupa Jana Chrapka ogłoszone. money.pl, 2004-01-19. .
  94. Renata Gluza: Laureaci nagród Grand Press 2006. press.pl, 2006-12-19. .
  95. Nominacje do Nagrody „Ślad” 2006. ekai.pl, 2006-02-01. .
  96. Szymon Hołownia zwycięzcą w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. press.pl, 2007-12-19. .
  97. Szymon Hołownia laureatem nagrody „Ślad”. ekai.pl, 2007-04-22. .
  98. Kinga Rusin, Tomasz Lis, Monika Olejnik i Szymon Majewski walczą o Wiktory. wirtualnemedia.pl, 2009-04-28. .
  99. Rymanowski, Hołownia i Cejrowski wśród laureatów Mediatorów 2008. wirtualnemedia.pl, 2008-12-01. .
  100. Maciej Kozielski: Tytuł Dziennikarza 20-lecia dla Jerzego Baczyńskiego. press.pl, 2010-10-21. .
  101. Superwiktor dla Michnika, Wiktory dla Werner, Wellman i Fidyka. press.pl, 2011-10-24. .
Marszałkowie Sejmu Polskiego
II Rzeczpospolita
(1918–1939)
Polska Ludowa
(1945–1989)
III Rzeczpospolita
(od 1989)

Godło Polski

Prezydium X kadencji Sejmu RP
Marszałek Sejmu
Wicemarszałkowie
Kontrola autorytatywna (osoba):