Tan Dun

Temat Tan Dun to temat, który przez lata budził zainteresowanie i debatę. Od samego początku Tan Dun przyciąga uwagę osób w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Wraz z ewolucją społeczeństwa ewoluowało znaczenie i znaczenie Tan Dun. W tym artykule zbadamy historię, wpływ i przyszłe implikacje Tan Dun, oferując kompleksowy i zrównoważony pogląd, który pozwala czytelnikom lepiej zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Tan Dun
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 sierpnia 1957[1]
Simao, Hunan

Gatunki

muzyka poważna, muzyka filmowa

Zawód

kompozytor

Strona internetowa

Tan Dun (chin. upr. 谭盾, chin. trad. 譚盾, pinyin Tán Dùn; ur. 18 sierpnia 1957 w Simao, prowincja Hunan) – chiński kompozytor muzyki filmowej, filharmonicznej oraz oper. Absolwent Centralnego Konserwatorium w Pekinie[2]. W 1993 roku otrzymał tytuł doktora Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku[3]. Znany jest z takich ścieżek filmowych jak Hero czy Przyczajony tygrys, ukryty smok.

Wychowany w niewielkiej wiosce, w latach 80. przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął studia pod okiem tamtejszych awangardzistów. Wśród jego mistrzów był między innymi John Cage czy Philip Glass[4].

Jest autorem utworu, który otworzył targi China Expo 2010, a także autorem Internetowej Symfonii napisanej na zamówienie YouTube Symphony Orchestra.

Przypisy

  1. Tan Dun Biography. www.imdb.com. . (ang.).
  2. Biografia Tan Dun. www.miastomuzyki.pl. . (pol.).
  3. Damian Słowioczek: Biografia Tan Dun. www.muzykafilmowa.pl. . (pol.).
  4. Tan Dun – wywiad. www.ziemianiczyja.pl. . (pol.).

Linki zewnętrzne