Tom Kilburn

W tym artykule przyjrzymy się fascynującemu światu Tom Kilburn i jego wielu aspektom. Tom Kilburn to temat, który na przestrzeni dziejów przyciągnął uwagę i zainteresowanie wielu ludzi, będąc przedmiotem badań, debat i refleksji w różnych dyscyplinach. Od samego początku do chwili obecnej Tom Kilburn był istotnym tematem, który wzbudził zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i fanów. Na tych stronach będziemy analizować jego wpływ na społeczeństwo, jego ewolucję w czasie i różne perspektywy, które istnieją wokół Tom Kilburn. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowej i wzbogacającej wizji Tom Kilburn, tworząc przestrzeń do refleksji i nauki dla wszystkich czytelników zainteresowanych tym ekscytującym tematem.

Tuba Williamsa-Kilburna była zdolna do przechowywania danych w postaci binarnej

Tom Kilburn (19212001) – brytyjski matematyk, informatyk oraz inżynier, pionier informatyki i techniki komputerowej. W 1946 roku zaprojektował (wraz z inżynierem Fredericem Callandem Williamsem) pierwszą na świecie pamięć operacyjną komputera (tzw. tuba Williamsa-Kilburna). Wspólnie z Williamsem opracował Small-Scale Experimental Machine, pierwszy na świecie komputer oparty na architekturze von Neumanna. Był profesorem uniwersytetu w Manchesterze oraz członkiem Royal Society w Londynie.

Życiorys

Replika Small-Scale Experimental Machine, komputera zbudowanego przez Kilburna i Williamsa

W czasie II wojny światowej na polecenie brytyjskiego rządu pracował nad radarem. Jego przełożonym w tym czasie był Frederic Calland Williams, późniejszy wieloletni współpracownik.

W 1943 roku ożenił się z Irene Marsden, z którą miał dwoje dzieci: syna i córkę. W 1978 roku Kilburn za swój wkład w rozwój techniki komputerowej otrzymał Royal Medal, nagrodę naukową przyznawaną przez Royal Society.[1]

Przypisy

  1. Royal Medals | Royal Society , royalsociety.org (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne