W dzisiejszym świecie Ursus C-328 stał się tematem o rosnącym zainteresowaniu szerokiego grona osób. Niezależnie od tego, czy mówimy o Ursus C-328 na poziomie osobistym, zawodowym, kulturowym czy społecznym, jego znaczenie jest niezaprzeczalne. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ i znaczenie Ursus C-328 w naszym codziennym życiu. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo – zbadamy wiele aspektów Ursus C-328 i jego ewolucję w czasie. Mamy nadzieję, że poprzez szczegółową analizę i głębokie refleksje przedstawimy kompleksowy obraz Ursus C-328 i jego roli we współczesnym świecie.
Ten artykuł od 2011-05 wymaga zweryfikowania podanych informacji.
W 1963 roku wdrożono do produkcji następcę Ursusa C-325, model C-328. Modernizacja ta polegała głównie na zastosowaniu mocniejszego silnika typu S-312B o pojemności skokowej 1960 cm³ i mocy maksymalnej 20,6 kW (28 KM). Dodatkowe zmiany objęły układ hydrauliczny, dzięki czemu zwiększona została jego wydajność. Zastosowany został kompresor, dzięki czemu możliwa była współpraca z przyczepami posiadającymi hamulce pneumatyczne, obrotomierz i wielowskaźnik[1]. Wersja eksportowa na rynek włoski posiadała maskę i błotniki Victorio Cantatore, a na rynek francuski tylko włoską maskę[2]. Również egzemplarze posiadające standardową maskę, trafiły do Francji[3]. We Włoszech sprzedawany pod marką Field Boy P-300[4]. Produkcję Ursusa C-328 zakończono 1 lipca 1968 roku po wyprodukowaniu 75 056 egzemplarzy. Został zastąpiony modelem C-330.
Wady
zbyt mała liczba biegów, brakowało zwłaszcza biegu pomiędzy biegiem 4 i 5
Zwiększono średnicę cylindra z 98 do 102 mm, dzięki czemu pojemność skokowa wzrosła z 1810 do 1960 cm³, a co za tym idzie wzrosła także moc z 25 do 28 KM.
Wprowadzono nowy blok silnika i głowicę.
Zastosowano wtryskiwacze czopikowe, dzięki czemu nieznacznie zmniejszono zużycie paliwa.
Przeniesiono dźwignię odprężnika z okolic wałka rozrządu na pokrywę zaworów.
Zwiększono wydajność podnośnika.
Zwiększono rozmiary opon, dzięki czemu wzrosła prędkość maksymalna.
Wprowadzono nowe obciążniki kół tylnych.
Zwiększono rozstaw reflektorów.
Przeniesiono wlew oleju z okolic miarki poziomu oleju do przodu ciągnika, przed pompą wtryskową.
Wprowadzono kierunkowskazy.
Zmieniono sposób otwierania maski, klamki po obu stronach zastąpiły gumowe zaczepy.
Zmieniono sposób włączania świateł, zamiast osobnego przycisku uruchamiało się je poprzez przekręcenie kluczyka w stacyjce.
Prostokątne pokrywy popychaczy zaworów, mocowane na dwie śruby, zastąpiono obłymi, mocowanymi na jedną śrubę.
Zmieniono rozmiar łożysk w zwolnicach.
Zmiany powyżej opisane były wdrażane stopniowo, toteż ostatnie Ursusy C-325 posiadały niektóre rozwiązania obecne w modelu C-328, np. przeniesiony wlew oleju czy kierunkowskazy.