Dzisiaj Walk Away (zespół muzyczny) jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, konsekwencje w życiu codziennym czy znaczenie historyczne, Walk Away (zespół muzyczny) stał się kluczowym punktem dyskusji w różnych obszarach. Od momentu pojawienia się do ewolucji na przestrzeni czasu Walk Away (zespół muzyczny) przyciągał uwagę naukowców, profesjonalistów i ciekawskich. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Walk Away (zespół muzyczny), od jego pochodzenia po obecne skutki, z zamiarem zaoferowania wszechstronnej i wzbogacającej perspektywy na ten bardzo istotny temat.
![]() Walk Away podczas koncertu na warszawskiej Starówce, 24 lipca 2004 | |
Rok założenia | |
---|---|
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Strona internetowa |
Walk Away – polska grupa grająca fusion istniejąca od 1985. Wybierana wielokrotnie „najlepszym jazzowym zespołem roku” przez czytelników pisma Jazz Forum. Walk Away grał na wszystkich najważniejszych festiwalach światowych, regularnie współpracuje z takimi wykonawcami jak Urszula Dudziak, Mike Stern, Eric Marienthal oraz Bill Evans. Jest laureatem nagrody Złotego Fryderyka za całkoształt twórczości.
Zespół powstał w 1985 z inicjatywy Krzysztofa Zawadzkiego , perkusisty, wówczas studenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W pierwszym składzie zespołu brali też udział koledzy Zawadzkiego ze studiów: wibrafonista Bernard Maseli, saksofonista Adam Wendt, kontrabasista Jacek Niedziela oraz pianista Zbigniew Jakubek.
Już po kilku miesiącach prób zespół zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym festiwalu „Jazz nad Odrą”, „Klucz do kariery”, czyli główną nagrodę Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Walk Away zagrał też podczas Jazz Jamboree 85, a w dorocznej ankiecie miesięcznika Jazz Forum zdobył tytuł „nowej nadziei”.
Rok 1986 przyniósł intensywne trasy koncertowe po całej Polsce i za granicą (m.in. udział w festiwalu młodych talentów w Leverkusen). Wtedy też Walk Away nagrał pierwszą płytę dla zachodnioniemieckiej wytwórni Emsherland. W latach 1987–88 zespół podjął współpracę z wokalistkami: Lorą Szafran oraz Urszulą Dudziak. Z Dudziak nagrał koncertową płytę „Magic Lady” oraz odbył trasę koncertową po całej Europie. Współpraca z Dudziak trwa do dziś. W następnych latach zespół występował też z wokalistką Ewą Bem oraz skrzypkiem Michałem Urbaniakiem. Epizodem w historii zespołu z 1990 był udział jako support w trasie koncertowej Milesa Davisa po Niemczech.
Zespół kilkukrotnie zdobył tytuł najlepszego polskiego zespołu jazzowego, przyznany przez czytelników Jazz Forum (m.in. w latach 1987, 1995 i 1996).
W dziesiątą rocznicę powstania zespołu zespół pod kierownictwem Zawadzkiego przygotował superprodukcję, czyli płytę F/X z 1994, na którą zostali zaproszeni wybytni muzycy jazzowi z USA: Mike Stern – gitara (ex. Miles Davis, Steps Ahead), Eric Marienthal – saksofon (współpracownik Chicka Corei), Mino Cinelu – perkusja (ex. Miles Davis, Weather Report, Sting, Bruce Springsteen). Na płycie zaśpiewali Urszula Dudziak i Mieczysław Szcześniak. Płyta F/X została nominowana w konkursie do tytułu albumu jazzowego roku w konkursie Fryderyki 1995.
W 35. rocznicę istnienia grupa nagrała płytę „Flower Power”, w której obok podstawowego składu (Wendt, Zawadzki, Maseli) na basie zagrał Tomasz Grabowy, a także gościnnie Sławomir Berny (perkusja) i Grzegorz Skawiński (gitara)[1][2].
W 2025 grupa za całkoształt twórczości otrzymała nagrodę Złotego Fryderyka[2].
Skład zespołu zmieniał się dość płynnie, często był inny na każdej kolejnej trasie koncertowej i płycie. Stałym członkiem wszystkich składów jest Krzysztof Zawadzki. Czasami też pod szyldem Walk Away pojawiają się solowe projekty Zawadzkiego.