Wierzchosław

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem Wierzchosław, tematem, który w ostatnim czasie wzbudził zainteresowanie i dyskusję. Wierzchosław to problem, który dotyczy szerokiego spektrum społeczeństwa, od aspektów osobistych po kwestie polityczne, gospodarcze i kulturowe. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i rzucimy światło na różne aspekty związane z Wierzchosław, aby zaoferować pełną i obiektywną wizję tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Wierzchosław
wieś
Ilustracja
Fragment zabudowy wsi
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Powiat

goleniowski

Gmina

Goleniów

Liczba ludności 

230

Strefa numeracyjna

91

Kod pocztowy

72-100[2]

Tablice rejestracyjne

ZGL

SIMC

0775623

Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa konturowa gminy Goleniów, u góry znajduje się punkt z opisem „Wierzchosław”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Wierzchosław”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Wierzchosław”
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa konturowa powiatu goleniowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wierzchosław”
Ziemia53°38′23″N 14°46′53″E/53,639722 14,781389[1]

Wierzchosław (do 1945 Amalienhof) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, przy drodze łączącej Widzieńsko z drogą nr 3, na Równinie Goleniowskiej porośniętej sosnowymi i mieszanymi lasami Puszczy Goleniowskiej.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1746, jej nazwa wywodzi się od imienia siostry króla Prus Fryderyka II Anny Amalii. W XVIII wieku założono tutaj owczarnię oraz gospodarstwa ogrodnicze, również kilka małych gospodarstw i folwark (pierwszy spalił się w 1779). W 1870 roku zamieszkiwało ją ok. 450 osób.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Zabudowa i charakter

Głównym zabytkiem jest neogotycki kościół pw. św. Stanisława, zbudowany z czerwonej cegły, prosta halowa świątynia oraz położony na wzgórzu obok kościoła cmentarz ewangelicki, zaadaptowany na katolicki. We wsi znajduje się kilka chałup murowanych tudzież ryglowych z końca XIX i początku XX w., typowe przykłady budownictwa ludowego na terenach Pomorza Zachodniego. Niewątpliwym atutem Wierzchosławia jest doskonały mikroklimat oraz położenie wśród leśnych terenów Puszczy Goleniowskiej, bogatej w zwierzynę, grzyby i leśne owoce. Okolice wsi bywają właśnie celem wypadów grzybiarzy czy amatorów runa leśnego.

Zobacz też

Przypisy

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 147058
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1466 .