Zdrojewo (województwo zachodniopomorskie)

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Zdrojewo (województwo zachodniopomorskie). Na przestrzeni dziejów Zdrojewo (województwo zachodniopomorskie) był przedmiotem badań, debat i podziwu, przyciągając uwagę artystów, naukowców, filozofów i ciekawskich. Na kolejnych stronach będziemy badać różne aspekty Zdrojewo (województwo zachodniopomorskie), od jego wpływu na społeczeństwo po znaczenie w dziedzinie nauki. Dodatkowo przeanalizujemy jej wpływ na kulturę popularną oraz to, jak na przestrzeni lat ukształtowała ona nasze postrzeganie i przekonania. Przygotuj się na zanurzenie się w odkrywczą podróż przez historię i teraźniejszość Zdrojewo (województwo zachodniopomorskie).

Zdrojewo
uroczysko-dawna miejscowość
Ilustracja
Widok na miejsce, gdzie znajdowała się osada Zdrojewo
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Powiat

goleniowski

Gmina

Goleniów

SIMC

nie nadano

Położenie na mapie gminy Goleniów
Mapa konturowa gminy Goleniów, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zdrojewo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Zdrojewo”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zdrojewo”
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa konturowa powiatu goleniowskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zdrojewo”
Ziemia53°30′35″N 14°42′26″E/53,509722 14,707222

Zdrojewo (do 1945 niem. Grasshorst) – uroczysko-dawna miejscowość w Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów[1].

Teren dawnej osady znajduje się obecnie w granicach administracyjnych Lubczyny, w północnej części wsi[2].

Założona przypuszczalnie w XIX wieku, pod koniec stulecia liczyła 2 domy i 38 mieszkańców. Przed 1939 rokiem zamieszkiwało ją 48 osób[2]. Zniszczona częściowo podczas II wojny światowej, po 1945 roku uległa wyludnieniu a zabudowania rozebrano. Obecnie teren dawnej osady porasta kępa drzew, obok zaś znajduje się przepompownia wody dla Lubczyny[2].

Polską nazwę Zdrojewo ustalono urzędowo rozporządzeniem Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 1 czerwca 1948 roku[3].

Przypisy

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 1 stycznia 2025
  2. a b c Encyklopedia Szczecina. T. Suplement 2. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 2007, s. 350. ISBN 978-83-89341-53-2.
  3. M.P. z 1948 r. nr 59, poz. 363