Wybory prezydenckie w Polsce w 1933 roku

W dzisiejszym świecie Wybory prezydenckie w Polsce w 1933 roku to temat, który przyciąga uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. Od momentu pojawienia się Wybory prezydenckie w Polsce w 1933 roku wzbudził duże zainteresowanie i debatę, stając się powracającym tematem rozmów w społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na kulturę popularną, znaczenie w historii czy wpływ na dziedzinę nauki, Wybory prezydenckie w Polsce w 1933 roku zdołał przekroczyć bariery i wyróżnić się jako temat istotny dla różnych sektorów. W tym artykule dokładnie zbadamy zjawisko Wybory prezydenckie w Polsce w 1933 roku i przeanalizujemy jego dzisiejsze znaczenie i implikacje.

Wybory prezydenckie w Polsce w 1933 roku odbyły się 8 maja[1]. O stanowisko prezydenta ubiegał się przed Zgromadzeniem Narodowym jeden kandydat. Wybory prezydenckie zbojkotowały Stronnictwo Narodowe, Polskie Stronnictwo Chrześcijańskiej Demokracji, Narodowa Partia Robotnicza, Stronnictwo Ludowe i słowiańskie mniejszości narodowe. Posiedzeniu przewodniczył marszałek Sejmu Kazimierz Świtalski.

Wyniki

Imię i nazwisko Przynależność partyjna Głosy w I turze
Ignacy Mościcki bezpartyjny 332

W wyniku bojkotu posiedzenia Zgromadzenia Narodowego m.in. przez endecję, ludowców oraz mniejszości narodowe odbyła się jedynie I tura głosowania, w której wzięło udział 343 parlamentarzystów. Zaprzysiężenie prezydenta odbyło się 9 maja 1933 roku[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Urząd prezydenta w Polsce (1918-2002). muzhp.pl. (pol.).
  2. II Rzeczpospolita. prezydent.pl. . (pol.).