Dziś Wyka długożagielkowa to temat, który zyskał znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Wraz z postępem technologii i globalizacją Wyka długożagielkowa stał się podstawowym aspektem codziennego życia ludzi. Od wpływu na zdrowie i dobre samopoczucie po wpływ w miejscu pracy i środowisku zawodowym, Wyka długożagielkowa wywołał duże zainteresowanie i debatę. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom Wyka długożagielkowa, analizując jego implikacje i konsekwencje w dzisiejszym świecie.
Wyka długożagielkowa (Vicia tenuifolia Roth) – gatunek z rodziny bobowatych. Występuje w Europie, Azji w strefie umiarkowanej oraz w Afryce północno-zachodniej. W Polsce spotykany w całym kraju, w niektórych regionach częsty, w górach i lokalnie na niżu rzadki. Rośnie w miejscach nasłonecznionych, w murawach, zaroślach i świetlistych lasach.
Roślina zielna o pędzie wzniesionym i pnącym się, czepiającym się innych roślin za pomocą wąsów, o długości pędów sięgającej zwykle do 110 cm, rzadziej 150 cm. Pędy są szarozielone, w dole i w środkowej części zwykle silnie rozgałęzione. Łodyga sztywna, drewniejąca w dole i osiągająca do 5 mm średnicy, żeberkowana i przylegająco owłosiona[8].
Parzystopierzasto złożone z 9–12 par listków, zakończone słabo rozgałęziającym się wąsem. Listki sztywne, równowąskie, osiągają od 13 do 40 mm długości i 2–4,5 mm szerokości, na szczycie zaostrzone. Blaszka jest naga z wierzchu, od spodu z nielicznymi, przylegającymi włoskami. U nasady liści obecne są przylistki lancetowate w górnej części łodygi i półstrzałkowate w dolnej (tylko z dolną łatką), osiągające do 13 mm długości i 2 mm szerokości[8].
Zebrane po 20–40[8][9][5] w wydłużone, dość luźne grona. Szypuły kwiatostanowe są sztywne i do 2,5 raza dłuższe od wspierających je liści. Kwiaty motylkowe, zwisające, osiągające 11–17 mm długości. Kielich o rurce skośnie uciętej, z górnymi dwoma ząbkami bardzo krótkimi (do 0,5 mm), i dłuższymi trzema dolnymi, z których środkowy osiąga długość rurki korony. Korona niebieska do niebieskopurpurowej, rzadko biała. Żagielek (górny, duży płatek) o blaszce jajowatej, odgiętej, na szczycie wyciętej, u dołu wyraźnie zwężonej w dwukrotnie krótszy od niego paznokieć. Skrzydełka (boczne płatki) krótsze od żagielka, a łódeczka (dolne płatki) z kolei krótsza od nich. Szyjka słupka owłosiona[8].
Strąki zwisające, lancetowate, z dwóch stron zaostrzone, nagie[8][5], do ok. 3 cm długie i szerokie na 6–7 mm. Łupiny strąków grube i sztywne z białą tkanką gąbczastą między nasionami. Nasiona w liczbie 2–7, owalne, rzadko kuliste, o średniej długości 3,5 mm, brązowe do brązowoszarych z ciemniejszymi plamkami[8].
Gatunek podobny
Wyka ptasiaVicia cracca ma kwiaty mniejsze (do 12 mm długości), zupełnie bezwonne, o żagielku węższym od paznokcia i równym jego długości. Strąki z łupiną wewnątrz gładką i lśniącą[10].
Pęd
Liść
Przylistek
Kwiatostan
Kwiaty
Biologia i ekologia
Wyka długożagielkowa w czasie kwitnieniaMurawa z wyką długożagielkową
Bylina kwitnąca w Europie Środkowej od maja do połowy lipca[8], w innych warunkach klimatycznych do sierpnia[9], owocująca od czerwca do sierpnia[5]. Wyraźne oddzielenie kwitnienia od owocowania jest jedną z cech różniących od podobnej wyki ptasiej – wszystkie kwiatostany rozwijają się i przekwitają w podobnym czasie, na tych samych roślinach nie występują równocześnie kwiatostany i dojrzałe strąki (co zdarza się u wyki ptasiej)[8]. Kwiaty pachną słabo, choć liczne kwiatostany razem mają już woń wyraźną[8]. Zapylenia dokonują owady. Roślina jest samosiewna[6].
Rośnie w miejscach nasłonecznionych, na zboczach, w murawach, świetlistych zaroślach i lasach, na miedzach i czasem w uprawach[8]. W Europie Środkowej jest gatunkiem charakterystycznym dla ciepłolubnych zbiorowisk okrajkowych z klasy zespołów roślinnych Trifolio-Geranietea sanguinei, w którego obrębie tworzy własny zespół roślinnościCampanulo-Vicietum tenuifoliae, spotykany często na obrzeżach zarośli tarniny[11].
↑ abAnna Cwener, Barbara Sudnik-Wójcikowska: Rośliny kserotermiczne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2012, s. 280. ISBN 978-83-7073-982-9.
↑Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce, AdamA.Zając, MariaM.Zając (red.), Kraków: Pracownia Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001, s. 586, ISBN 83-915161-1-3, OCLC831024957.
↑ abcdefghijkWładysław Szafer, Bogumił Pawłowski (red.): Flora polska. Rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych. Tom VIII. Warszawa: PAN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1959, s. 154-156.
↑ abLucjanL.RutkowskiLucjanL., Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej, wyd. 2, Warszawa: Wydawn. Naukowe PWN, 2007, s. 268, ISBN 83-01-14342-8, OCLC183208377.
↑WładysławW.MatuszkiewiczWładysławW., Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, wyd. nowe (3 zm. i uzup.), 4 dodr, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 138, ISBN 978-83-01-14439-5, OCLC214323325.
↑Taxon: Vicia tenuifolia Roth. Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) . USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. .