Yang Xiong

W tym artykule poruszymy temat Yang Xiong, który stał się dziś bardzo istotny. Od swoich początków po implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa, Yang Xiong był przedmiotem badań i debat w różnych obszarach. Na przestrzeni dziejów Yang Xiong odegrał fundamentalną rolę w rozwoju ludzkości, wpływając na kulturę, politykę, ekonomię i codzienne życie ludzi. Dzięki szczegółowej analizie zostaną zbadane różne aspekty Yang Xiong, jego znaczenie w bieżącym kontekście i wpływ w przyszłości.

Yang Xiong
Ilustracja
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone

扬雄

Pismo tradycyjne

揚雄

Hanyu pinyin

Yáng Xióng

Wade-Giles

Yang Hsiung

Wymowa (IPA)

Yang Xiong (ur. 53 p.n.e. w Chengdu, zm. 18 w Chang’an) – chiński filozof, przedstawiciel szkoły starych tekstów i poeta tworzący w stylu fu.

Atakował literaturę chenmei, twierdząc, że stanowi ona zniekształcenie tradycji[1]. W sporze pomiędzy zwolennikami starych i nowych tekstów opowiedział się po stronie tych pierwszych[2]. Poglądy filozoficzne Yang Xionga sytuowały się na pograniczu konfucjanizmu i taoizmu. Uważał (w przeciwieństwie do Mencjusza) że człowiek nie jest z gruntu dobry, zaprzeczał jednak również poglądowi (głoszonemu przez Xunzi) jakoby był z gruntu zły[3]. W dziele Taixuan (太玄, Najwyższa tajemnica) przejął poglądy na temat dao zawarte u Laozi i w Księdze przemian; z kolei w Fayan (法言, Wzorcowe powiedzenia) skrytykował doktrynę szkoły yinyang[4].

Przypisy

  1. Ewolucja i transformacja - ujęcie historyczne. W: Xinzhong Yao: Konfucjanizm. Wprowadzenie. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2009, s. 91. ISBN 978-83-233-2602-1.
  2. Ewolucja i transformacja - ujęcie historyczne. W: Xinzhong Yao: Konfucjanizm. Wprowadzenie. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2009, s. 92. ISBN 978-83-233-2602-1.
  3. Yang Xiong, Encyclopædia Britannica (ang.).
  4. Feng Youlan: Krótka historia filozofii chińskiej. Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, s. 237-238. ISBN 83-01-13421-6.