Złoty Potok (województwo śląskie)

Wygląd przypnij ukryj Złoty Potok
wieś
Ilustracja
Fragment zabudowy
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Powiat

częstochowski

Gmina

Janów

Liczba ludności (2008)

1101

Strefa numeracyjna

34

Kod pocztowy

42-253

Tablice rejestracyjne

SCZ

SIMC

0133451

Położenie na mapie gminy JanówMapa konturowa gminy Janów, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Złoty Potok”Złoty PotokZłoty Potok
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Złoty Potok”Złoty PotokZłoty Potok
Położenie na mapie województwa śląskiegoMapa konturowa województwa śląskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Złoty Potok”Złoty PotokZłoty Potok
Położenie na mapie powiatu częstochowskiegoMapa konturowa powiatu częstochowskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Złoty Potok”Złoty PotokZłoty Potok
Ziemia50°42′22″N 19°26′13″E/50,706111 19,436944
Strona internetowa

Złoty Potok – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Janów w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przy drodze wojewódzkiej nr 793. Do 1952 roku istniała gmina Potok Złoty. W latach 1975–1998 w województwie częstochowskim.

Historia

Początki osadnictwa nad Wiercicą datuje się na przełom VIII i IX w., gdy powstało grodzisko Osiedle Wały o powierzchni około 18 tys. m². Pierwsza wzmianka o wsi Potok pochodzi z 1153 roku.

W 1298 roku Bartosz z rodu Odrowążów ufundował drewniany kościół parafialny. W połowie XV w. w Potoku zbudowano murowany kościół w stylu gotyckim, który na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywano; obecnie jest budowlą bezstylową. Od drugiej połowy XV wieku Potok był własnością osób związanych z rodziną Potockich herbu Szreniawa. W XVI wieku zbudowano w Złotym Potoku dwór. W 1851 roku majątek stał się własnością Krasińskich, od których w 1881 roku przeszedł w ręce Raczyńskich.

Nałęcz, herb rodowy Raczyńskiego – detal architektoniczny pałacu w Złotym Potoku

Tuż za wywierzyskowymi źródłami Wiercicy (Źródła Zygmunta i Elżbiety) znajduje się pstrągarnia, założona (jako jedna z pierwszych w Europie) w 1881 roku, na polecenie hr. Edwarda Raczyńskiego. Zaprojektował ją Michał Girdwoyń.

8 lub 9 lipca 1863 r. w lasach pod wsią oddział powstańców styczniowych pod dowództwem ppłka Zygmunta Chmieleńskiego stoczył przegraną bitwę z oddziałem rosyjskim pod dowództwem pułkownika Ernrotha.

Za pstrągarnią i Stawem Zielonym (zwanym również „Snem Nocy Letniej”) znajduje się zabytkowy młyn wodny „Kołaczew”. Pochodzi z początku XX w., odbudowany po pożarze w 1928 r., znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

11 września 1944 roku w pobliskich lasach miała miejsce bitwa między liczącym około 400 ludzi batalionem partyzanckim „Skała” krakowskiej części Kedywu zmierzającym z Krakowa na odsiecz Polakom w powstaniu warszawskiemu, a prawie dwutysięczną ekspedycją niemiecką (między innymi Własowców). W bitwie zginęło 25 partyzantów i 68 żołnierzy niemieckich, a zakończyła się odwrotem partyzantów, w kierunku Miechowa. Poległych partyzantów upamiętnia tablica wmurowana w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku na ścianie frontowej kościoła w Złotym Potoku.

Pobyt Zygmunta Krasińskiego

Pałac Raczyńskich Dwór Krasińskich

Od maja do 20 września 1857 r. w Złotym Potoku przebywał jeden z najwybitniejszych polskich twórców romantyzmu, Zygmunt Krasiński. Do miejscowości przyjechał razem z żoną, Elizą Elżbietą z Branickich, i dziećmi. Spacerując po okolicznych lasach, nadał nazwy wielu ostańcom, a także położonemu u stóp pałacu stawowi Irydion. Pobyt przerwała śmierć jego najmłodszej córki, Elżbiety. Obecnie w dworku, w którym mieszkał Z.Krasiński, mieści się muzeum.

Obiekty zabytkowe

Obiekty przyrodnicze

Staw Amerykan

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwonySzlak Orlich Gniazd szlak turystyczny żółtySzlak Zamonitu szlak turystyczny zielonySzlak Walk 7 Dywizji Piechoty Wrzesień 1939 Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego

Zobacz też

Przypisy

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 162108
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1638  .
  3. a b AnnaA. Dymek AnnaA., Problemy rewaloryzacji zespołu pałacowo-parkowego w Złotym Potoku, „Wiadomości Konserwatorskie” (27), 1999, s. 34-35 .
  4. Jura Krakowsko-Częstochowska i Wyżyna Wieluńska - grodziska i stanowiska archeologiczne , web.archive.org, 28 grudnia 2013  .
  5. Złoty Potok ma prawdopodobnie najstarsze organy w Polsce – CZESTOCHOWSKIE24.PL , czestochowskie24.pl   (pol.).
  6. 400 letnie organy i koncert w Złotym Potoku - YouTube , youtube.com   (pol.).
  7. Polskie Drzewo Roku 2020.

Linki zewnętrzne

Gmina Janów
Wsie
Kolonia
Osady leśne
Części wsi
Przysiółki wsi