Zbigniew Rokita to temat, który wywołał duże zainteresowanie i debatę we współczesnym społeczeństwie. Przez lata Zbigniew Rokita był przedmiotem badań, analiz i refleksji ekspertów z różnych dziedzin. Niezależnie od tego, czy na polu naukowym, kulturalnym, politycznym czy społecznym, Zbigniew Rokita jest przedmiotem ciągłej uwagi, generując sprzeczne opinie i różnorodne stanowiska. W tym artykule zbadamy różne aspekty Zbigniew Rokita, jego wpływ na życie codzienne, jego ewolucję w czasie i implikacje, jakie ma w dzisiejszym świecie. Dodatkowo omówimy przyszłe perspektywy Zbigniew Rokita i to, jak jego wpływ będzie nadal kształtował naszą rzeczywistość.
![]() Zbigniew Rokita, 2018 | |
Data i miejsce urodzenia |
4 kwietnia 1989 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
dziennikarz, reporter |
Alma Mater |
Zbigniew Rokita (ur. 4 kwietnia 1989 w Gliwicach) – polski pisarz, dziennikarz, reporter i dramatopisarz. Specjalizuje się w problematyce Europy Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska[1]. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”[2]. Ponadto publikował m.in. w „Polityce”, „Miesięczniku Znak”[3], „Dzienniku Gazecie Prawnej”. W latach 2012–2018 redaktor dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim[4] w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej[5]. Laureat VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera (2020)[6].
W 2018 debiutował książką Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium. Opowiada w niej o Europie Wschodniej XX i XXI wieku przez pryzmat związków sportu (głównie piłki nożnej) z polityką. Materiały do książki zbierał m.in. w Górskim Karabachu, Abchazji, Rosji, Ukrainie, na Litwie czy Węgrzech[7]. Książka ta została przetłumaczona na język ukraiński (tłum. Ołeksij Czupa)[8]. Została także wystawiona w Teatrze Nowym w Zabrzu (reż. Piotr Ratajczak, scen. Piotr Rowicki)[9].
W 2020 ukazała się jego książka Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku[10], za którą w 2021 otrzymał Nagrodę Literacką Nike.[11]. Autor otrzymał nagrodę podwójnie – decyzją jury oraz czytelników. W laudacji autorstwa Tadeusza Nyczka, członka kapituły Nagrody Literackiej Nike, wybór reportażu Rokity uzasadniono: „Kajś dotyczy sprawy zupełnie fundamentalnej dla naszej historii, o której świadomość powinna być powszechna, odkrywa zatopioną Atlantydę, zatopioną pośrodku Europy”[12]. Kajś była również nominowana m.in. do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus[10].
W 2023 ukazała się jego książka Odrzania. Podróż po ziemiach odzyskanych. Określana jako włóczęgowski poemat reporterski o ziemiach przyłączonych do Polski po 1945 roku. Autor przemierza Ziemie Odzyskane opowiadając ich powojenne dzieje oraz przedstawiając współczesne dylematy tożsamościowe mieszkańców[13].
W 2021 roku zadebiutował także jako twórca teatralny – w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu odbyła się prapremiera jego sztuki Nikaj w reżyserii Roberta Talarczyka[14]. W 2023 roku w Teatrze Korez premierę miał jego spektakl Weltmajstry[15]. W 2024 roku w Teatrze Korez odbyła się premiera monodramu, który napisał dla Barbary Lubos, Kocham Cię proszę pana[16]. W 2025 roku współpracował dramaturgicznie przy spektaklu Tkocze w Teatrze Śląskim w reżyserii Mai Kleczewskiej[17].
Pisał korespondencje do polskiej prasy, m.in. z Sudanu Południowego[18], Namibii[19], Kazachstanu[20], Kosowa[21], Ukrainy, Białorusi[22] czy Rosji.
Jest kibicem Piasta Gliwice[23] i Szombierek Bytom[24]. Mieszka w Katowicach[25]. Jego partnerką jest Barbara Lubos[26].