Dziś Joanna Ostrowska jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Wraz z postępem technologii i globalizacją Joanna Ostrowska staje się coraz bardziej obecnym tematem w naszym życiu, czy to na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym. Opinie na temat Joanna Ostrowska są zróżnicowane i dyskutowane, co sprawia, że jego badanie i zrozumienie są niezbędne do zrozumienia świata, w którym żyjemy. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom Joanna Ostrowska, analizując jego wpływ, ewolucję i znaczenie w różnych kontekstach.
Jej książka Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej była nominowana[4] w konkursie o Nagrodę im. Teresy Torańskiej i została wybrana Genderową Książką Roku 2018[5]. W 2020 roku Przemilczane uhonorowano Mauthausen-Memorial-Forschungspreis[6] razem z pracami autorstwa Josefa Villi i Danieli Henke.
W 2021 roku Joanna Ostrowska została uhonorowana nagrodą Orfeo Iris 2021 ILGCN (International Rainbow Culture Network) za badania i publikacje dotyczące historii osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej[7].
W 2022 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za reportaż historyczny Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej[8] (znalazła się w finale Nagrody[9]), do Nagrody im. Prof. Tomasza Strzembosza[10], do Nagrody im. Jerzego Giedroycia[11] oraz do Genderowej Książki Roku 2021[12]. Laureatka Nagrody Nike Czytelników 2022[13].
Publikacje
Autorka
2018: Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej – książka poświęcona seksualnej przemocy i seksualnej pracy przymusowej w trakcie II wojny światowej[14]. Autorka, bazując na materiałach archiwalnych, ukazała mechanizmy tworzenia i funkcjonowania domów publicznych dla żołnierzy Wehrmachtu, pracowników przymusowych oraz więźniów obozów koncentracyjnych[15].
2019: „Mój Führerze!” Ofiary przymusowej sterylizacji na Dolnym Śląsku w latach 1934–44 (współautorka: Kamila Uzarczyk), Wydawnictwo Ośrodek Karta, wersja polska, angielska, niemiecka dostępna on-line.
2020: Erinnern in Auschwitz: Auch an sexuelle Minderheiten (redakcja tomu zbiorowego: Lutz van Dijk(inne języki), Joanna Ostrowska, Joanna Talewicz-Kwiatkowska), Querverlag Berlin
2021: Auschwitz: Pamięć o nieheteronormatywnych ofiarach obozu (redakcja tomu zbiorowego: Lutz van Dijk, Joanna Ostrowska, Joanna Talewicz-Kwiatkowska), Neriton Warszawa
2023: Paweł Soszyński, Teo. Dramaty, red. W. Mrozek, J. Ostrowska, Wyd. Krytyki Politycznej Warszawa[18].