Batalion ON „Huculski II”

Dzisiaj natrafiamy na temat, który w ostatnich tygodniach budzi coraz większe zainteresowanie: Batalion ON „Huculski II”. Ta osoba/temat/data przyciągnęła uwagę opinii publicznej i wywołała intensywną debatę w społeczeństwie. Dlatego w tym artykule staramy się rzucić światło na podstawowe aspekty związane z Batalion ON „Huculski II”, oferując szczegółową analizę jego implikacji i konsekwencji. Idąc tym tropem, zbadamy różne punkty widzenia, z których można podejść do Batalion ON „Huculski II”, aby zapewnić pełny i obiektywny pogląd na tę kwestię. Bez wątpienia jest to bardzo istotny temat, który zasługuje na dogłębne i rygorystyczne podejście, i właśnie to zamierzamy osiągnąć w poniższych wersach.

Batalion ON „Huculski II”
II Huculski batalion ON
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1939

Rozformowanie

1939

Dowódcy
Ostatni

kpt. Józef Pulnarowicz

Działania zbrojne
kampania wrześniowa
Organizacja
Formacja

Obrona Narodowa

Rodzaj wojsk

piechota

Skład

typ I

Karpacka Półbrygada ON
Obrona Narodowa w 1939

II Huculski Batalion Obrony Narodowej (batalion ON „Huculski II”) – pododdział piechoty Wojska Polskiego II RP.

Batalion sformowany został wiosną 1939, w składzie Karpackiej Brygady ON według etatu batalionu ON typ I.

Jednostką administracyjną i mobilizującą dla I Huculskiego batalionu ON był 49 pp w Kołomyi.

II Huculski batalion ON w kampanii wrześniowej

Kampanię wrześniową rozpoczął w składzie Odcinka „Węgry” (Armia „Karpaty”).W składzie Karpackiej Półbrygady ON ppłk. Franciszka Kleina osłaniał granicę węgierską w rejonie Mikuliczyna. Nocą 20/21 września w składzie macierzystej półbrygady, batalion przekroczył granicę węgierską i został internowany[1]

Obsada personalna

  • dowódca – kpt. Józef Pulnarowicz
  • dowódca 1 kompanii ON „Nadwórna”[2]
  • dowódca 2 kompanii ON „Worochta”[2]-
  • dowódca 3 kompanii ON –


Przypisy

Bibliografia

  • Tadeusz Dubicki, Krzysztof Spruch: Przedmoście Rumuńskie wrzesień 1939. Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, 2000. ISBN 83-7098-762-1.
  • Kazimierz Pindel, Obrona Narodowa 1937-1939, Warszawa: Wydaw. Ministerstwa Obrony Narodowej, 1979, ISBN 83-11-06301-X, OCLC 69279234.
  • Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Najlepsza broń. Plan mobilizacyjny "W" i jego ewolucja. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Adiutor, 2010. ISBN 978-83-86100-83-5.