W dzisiejszym świecie Etos stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu ludzi z różnych warstw społeczeństwa. Od pola akademickiego po miejsce pracy, Etos wywołał debaty, refleksje i analizy, które wpłynęły na sposób, w jaki podejmujemy decyzje, odnosimy się do innych i postrzegamy otaczający nas świat. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i opinie na temat Etos, aby zaoferować kompleksowe i zrównoważone spojrzenie na ten złożony i fascynujący temat.
Etos (z gr. εθος zwyczaj lub ηθος usposobienie) – realizowany i obowiązujący w grupie społecznej, społeczności czy kategorii społecznej zbiór idealnych wzorów kulturowych (ideałów), jasno określonych. Dzięki zaangażowaniu w realizację tych wzorów zachowań uwidaczniają się wartości danej grupy oraz kształtuje się obraz wyidealizowanego stylu życia.
W starożytnej Grecji Platona i Arystotelesa pojęcie to odnosiło się bardziej do zwyczaju przyjętego w polis, wzmocnionego poprzez codzienną praktykę, lecz także wiązało się z kwestiami normatywnymi, z pozytywnie ocenianymi wartościami. Do socjologii pojęcie to wprowadził Max Weber, który opisywał dzięki niemu określony sposób życia konkretnych grup społecznych w swojej pozycji Etyka protestancka a duch kapitalizmu. Mimo że pojęcie to formalnie opisuje utrwalone sposoby działania konkretnych grup czy społeczności, konsekwentnie nie używa się go do opisu sposobów działania w grupach łamiących normy społeczne przyjęte w danym społeczeństwie, jak np. zorganizowane grupy przestępcze.
Od lat 70. XX wieku problem etosu bada się z jednej strony jako kwestię adaptacji dawnych stylów życia do nowych czasów, z drugiej kwestię nowych form w stylach życia i ich wpływu na zmiany społeczne.
W odróżnieniu od pojęcia etyki pojęcia etosu nie stosuje się do opisu działań jednostek.