Herb województwa małopolskiego

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Herb województwa małopolskiego. Od jego początków i ewolucji po znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie – zbadamy wszystkie aspekty, które sprawiają, że Herb województwa małopolskiego jest tematem zainteresowania i debaty. Dowiemy się o jego różnych aspektach, wpływie na nasze życie oraz wpływie w sferze kulturowej i społecznej. Dzięki szczegółowej analizie i głębokiemu spojrzeniu odkryjemy wszystko, co Herb województwa małopolskiego ma do zaoferowania i jak zaznaczył się przed i po w historii. Przygotuj się na zanurzenie się w tej ekscytującej podróży i odkryj wszystkie aspekty, które sprawiają, że Herb województwa małopolskiego jest motywem wartym poznania.

Herb województwa małopolskiego

Herb województwa małopolskiego – symbol województwa małopolskiego. Herb województwa małopolskiego to w polu czerwonym ukoronowany orzeł biały ze złotą przepaską zakończoną trójliściem przez skrzydła, takimże dziobem, językiem i szponami. Korona na głowie orła: gotycka, otwarta.

Herb został ustanowiony uchwałą sejmiku w dniu 24 maja 1999 r.[1]

Autorami herbu są dr hab. Wojciech Drelicharz i dr hab. Zenon Piech z Zakładu Nauk Pomocniczych Historii UJ. Opracowanie plastyczne wykonała Barbara Widłak.

Herb ten nawiązuje do herbu województwa krakowskiego I Rzeczypospolitej, który powstał już za czasów Kazimierza III Wielkiego w XIV wieku. Stylizacja orła nawiązuje do formy renesansowej, kiedy zaczęto odróżniać herb województwa od państwowego.

Przypisy

Bibliografia