Irwin Rose

W dzisiejszym świecie Irwin Rose to temat, który zyskał duże znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Od polityki po naukę, poprzez kulturę i technologię, Irwin Rose wywołał ogromne zainteresowanie i debatę wśród ekspertów i obywateli. Jej wpływ był odczuwalny w codziennym życiu ludzi, budząc zarówno podziw, jak i kontrowersje. W tym artykule szczegółowo i obiektywnie przeanalizujemy najważniejsze aspekty Irwin Rose, aby zapewnić globalną i wszechstronną wizję tego tematu, który dziś tak bardzo naznaczył.

Irwin Rose
Ilustracja
Państwo działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

16 lipca 1926
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

2 czerwca 2015
Deerfield

Specjalność: biologia
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii

Irwin Allan Rose (ur. 16 lipca 1926 w Nowym Jorku, zm. 2 czerwca 2015 w Deerfield, Massachusetts[1]) – amerykański biolog.

W 2004 roku wraz z Aaronem Ciechanowerem i Awramem Herszko, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie procesu degradacji białek w komórkach, w którym bierze udział białko ubikwityna.

Tytuł profesora otrzymał na Uniwersytecie Chicagowskim w 1952 roku. Pracował jako specjalista Wydziału Psychologii i Biofizyki College of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine.

Publikacje

  • Hershko, A., Ciechanover, A., and Rose, I.A. (1979) „Resolution of the ATP-dependent proteolytic system from reticulocytes: A component that interacts with ATP”. Proc. Natl. Acad. Sci. USA 76, pp. 3107–3110.
  • Hershko, A., Ciechanover, A., Heller, H., Haas, A.L., and Rose I.A. (1980) „Proposed role of ATP in protein breakdown: Conjugation of proteins with multiple chains of the polypeptide of ATP-dependent proteolysis”. Proc. Natl. Acad. Sci. USA 77, pp. 1783–1786.

Przypisy

  1. Kenneth Chang, Irwin A. Rose, Nobel-Winning Biochemist, Dies at 88 , nytimes.com, 2 czerwca 2015 (ang.).

Linki zewnętrzne