James Meade

W dzisiejszym świecie James Meade to temat, który przyciąga uwagę osób w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tym tematem ważne jest zrozumienie jego implikacji i rozważenie jego wpływu na różne obszary społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy z perspektywy historycznej, naukowej, kulturalnej czy społecznej, James Meade był przedmiotem licznych debat i dyskusji, generując rosnące zainteresowanie wiedzą więcej na temat jego pochodzenia, ewolucji i dzisiejszego znaczenia. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z James Meade, analizując jego znaczenie i zajmując się różnymi punktami widzenia, aby zapewnić pełny przegląd tego fascynującego tematu.

James Meade
ilustracja
Państwo działania

Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

23 czerwca 1907
Swanage

Data i miejsce śmierci

22 grudnia 1995
Cambridge

profesor
Specjalność: ekonomia
Alma Mater

Uniwersytet Oksfordzki,
Uniwersytet Cambridge

Uczelnia

London School of Economics,
Uniwersytet Cambridge

Nagrody

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii

James Edward Meade (ur. 23 czerwca 1907 w Swanage, zm. 22 grudnia 1995 w Cambridge) – ekonomista brytyjski, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1977 roku.

Studiował na Oksfordzie i w Cambridge. W latach 1947–1957 był profesorem London School of Economics, następnie (do 1969) na Cambridge. Zajmował się przede wszystkim teorią handlu międzynarodowego, analizą podziału dochodu narodowego, teorią wzrostu gospodarczego.

W 1977 otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za badanie wpływu polityki gospodarczej na handel zagraniczny w modelu otwartym gospodarki; razem z nim uhonorowano Bertila Ohlina[1].

Wybrane publikacje

  • Theory of International Economic Policy (1951)
  • Principles of Political Economy (1965–1976, cztery tomy)
  • The Intelligent Radical’s Guide to Economic Policy (1975).

Przypisy

  1. Nobliści. nbportal.pl. ., Narodowy Bank Polski.

Bibliografia

  • Beata Tarnowska (red.), Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001

Linki zewnętrzne