Richard Thaler

W dzisiejszym świecie Richard Thaler stał się istotnym tematem, który wpływa na różne aspekty naszego codziennego życia. Jego wpływ jest widoczny w takich obszarach jak gospodarka, polityka, społeczeństwo i kultura. Od Richard Thaler wywołał intensywną debatę, która ma na celu dogłębne zrozumienie jej implikacji i konsekwencji. W miarę jak Richard Thaler zyskuje na znaczeniu, niezwykle ważne jest przeanalizowanie jego różnych aspektów i zrozumienie, jak wpływają one na naszą rzeczywistość. W tym artykule zbadamy różne aspekty Richard Thaler i jego wpływ na nasze codzienne konteksty.

Richard Thaler
ilustracja
Państwo działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

12 września 1945
East Orange

Specjalność: ekonomia
Nagrody

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii

Richard H. Thaler (ur. 12 września 1945 w East Orange) – amerykański ekonomista, jeden z reprezentantów finansów behawioralnych, która bada, jak emocje i myślenie (m.in. błędy poznawcze) wpływają na ekonomiczne decyzje jednostek oraz na funkcjonowanie rynków. Laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2017 roku[1]. Współpracownik noblisty Daniela Kahnemana[2].

Książki

Jedną z najważniejszych książek autorstwa Thalera jest napisana wspólnie z Cassem Sunsteinem Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth, and Happiness. Autorzy są zdania, że rynki nie zawsze zachowują się tak, jak to tradycyjnie opisują ekonomiści (założenie racjonalności jednostki), a przyczyna tego tkwi w czynnikach psychologicznych. Thaler proponuje doktrynę określaną jako libertariański paternalizm, polegającą na stworzeniu takich warunków podejmowania decyzji, które będą zwiększały prawdopodobieństwo wyboru najkorzystniejszej opcji (z punktu widzenia jednostki lub społeczeństwa), przy jednoczesnym zachowaniu ograniczonej wolności wyboru. Rozwiązania skłaniające do wyboru takiego wariantu Thaler i Sunstein określają jako nudge (ang. zachęta, przynaglenie)[2].

Przypisy

  1. The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2017. Nobel Media AB 2014, 2017-10-09. . . (ang.).
  2. a b LeighBureau , www.leighbureau.com (ang.).

Linki zewnętrzne