Johann Brunetti

W dzisiejszym świecie Johann Brunetti to temat, który wzbudził zainteresowanie wielu osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na obecne społeczeństwo czy wpływ na określony obszar, Johann Brunetti stał się tematem debaty i refleksji. Przez lata był przedmiotem badań, dyskusji i analiz, co pozwoliło nam uzyskać głębszą i pełniejszą wizję Johann Brunetti. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Johann Brunetti, próbując zrozumieć jego znaczenie i znaczenie w bieżącym kontekście.

Johann Brunetti
Data i miejsce urodzenia

1646
Massa di Carrara

Data i miejsce śmierci

28 marca 1703
Nysa

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

1673

Nominacja biskupia

5 października 1693

Sakra biskupia

1694

Johann Brunetti (ur. 1646 r. w Massa di Carrara, zm. 28 marca 1703 r. w Nysie) – włoski duchowny katolicki, biskup pomocniczy wrocławski od 1693 roku.

Życiorys

Urodził się w 1646 roku w Massa di Carrara. Studiował w Rzymie, Wiedniu i Krakowie, gdzie w 1669 roku uzyskał doktorat z prawa. Od 1669 roku był członkiem wrocławskiej kapituły katedralnej. W 1673 roku przyjął święcenia kapłańskie, po których otrzymał stanowisko protonotariusza apostolskiego, a cztery lata później kanonika w kolegiacie głogowskiej oraz świętokrzyskiej we Wrocławiu (1684). W 1692 roku wzniesiono dla niego w północno-wschodniej części dawnego zamku, przy obecnej ulicy św. Marcina we Wrocławiu, okazałą rezydencję z pięknymi ogrodami. Przez wiele lat pełnił funkcję wiceoficjała, co spowodowane było nieustanną nieobecnością oficjała, którym był biskup Franz Karl Neander, rezydujący w Nysie. Przewodniczył wszystkim posiedzeniom konsystorza we Wrocławiu. Ponadto w latach 1676-1694 był rektorem alumnatu wrocławskiego. 5 października 1693 roku został prekonizowany biskupem tytularnym Lacedemonu i biskupem pomocniczym wrocławskim. Sakrę biskupią przyjął rok później. W 1698 roku uzyskał w kapitule katedralnej godność prałata kustosza, a następnie w 1700 roku nominację na prezydenta zarządu biskupiego w Nysie, gdzie rezydował do śmierci w 1703 roku. Jego ciało przewieziono do Wrocławia i pochowano w katedralnej kaplicy Najświętszego Sakramentu, którą ufundował jego brat - J. J. Brunetti, wikariusz generalny we Wrocławiu, zmarły w 1692 roku.

Bibliografia