Kołysanka matki

W dzisiejszym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Kołysanka matki. Od początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Kołysanka matki był przedmiotem wielu studiów i badań. Na przestrzeni dziejów Kołysanka matki odgrywał fundamentalną rolę w różnych aspektach życia ludzkiego, od polityki po kulturę popularną. Ponadto zagłębimy się w różne perspektywy istniejące dla Kołysanka matki, analizując jego implikacje w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Bez wątpienia Kołysanka matki to temat o ogromnym znaczeniu, który zasługuje na dogłębne zbadanie, aby lepiej zrozumieć jego złożoność i wpływ na nasze codzienne życie.

Kołysanka matki
Wykonawca utworu
z albumu Wyspa dzieci
2 plus 1
Wydany

1974

Gatunek

pop, folk

Długość

4:45

Twórca

Katarzyna Gärtner, Ernest Bryll

Wydawnictwo

Polskie Nagrania „Muza”

Kołysanka matki – utwór muzyczny polskiego zespołu 2 plus 1 z 1974 roku.

Informacje ogólne

Jest to ballada utrzymana w konwencji popowo-folkowej. Muzykę utworu napisała Katarzyna Gärtner, natomiast autorem słów jest Ernest Bryll. Piosenka jest wykonywana przez Elżbietę Dmoch solo, jedynie z towarzyszeniem chóru.

Zespół 2 plus 1 wykonał „Kołysankę matki” podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w 1973 roku, zdobywając nagrodę dziennikarzy, a także w ramach konkursu Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1974, gdzie wywalczył wówczas trzecie miejsce[1]. W tym samym roku piosenka została wydana na pocztówce dźwiękowej[2], a rok później trafiła na drugi album grupy, zatytułowany Wyspa dzieci. Także w 1975 roku ukazała się niemiecka wersja piosenki napisana przez Dietera Schneidera, zatytułowana „Schlafe ein und fang die Träume”, wydana w Niemczech na singlu razem z niemiecką wersją „Na luzie[3].

Teledysk

Teledysk został nagrany w warunkach studyjnych. W wideoklipie Elżbieta Dmoch wykonuje piosenkę na tle dekoracji przedstawiającej niebo z zachodem słońca.

Inne wykonania

  • Zespół Andrzej i Eliza dokonał nagrania własnej wersji piosenki na składankę Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony w 1975 roku[4].
  • Cover „Schlafe ein und fang die Träume” nagrał niemiecki zespół rockowy Puhdys na swój album Sturmvogel z 1976 roku[5].
  • Czeską wersję piosenki, zatytułowaną „Bezpečí”, nagrał czeski piosenkarz Karel Černoch.

Przypisy