Phantom Limb

W dzisiejszym świecie Phantom Limb to temat, który przykuł uwagę wielu osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na obecne społeczeństwo, czy wpływ na sferę kulturową, Phantom Limb wywołał niekończące się debaty i dyskusje. Przez lata był przedmiotem badań i analiz ekspertów z różnych dziedzin, co doprowadziło do różnorodności opinii i perspektyw na ten temat. Dzięki swojej obecności w codziennym życiu wielu ludzi Phantom Limb okazał się kluczowym elementem kształtującym świat, w którym żyjemy. W tym artykule w pełni zbadamy wpływ i znaczenie Phantom Limb oraz to, jak ukształtował on nasz światopogląd.

Phantom Limb
Wykonawca utworu
z albumu The Devil Put Dinosaurs Here
Alice in Chains
Wydany

28 maja 2013

Nagrywany

wrzesień 2011–listopad 2012 w Henson Recording Studios, Los Angeles[1]

Gatunek

hard rockheavy metal[2][3]

Długość

7:07

Twórca

Jerry CantrellMike InezSean KinneyWilliam DuVall

Producent

Nick Raskulinecz

Wydawnictwo

Capitol

Phantom Limbutwór amerykańskiego zespołu muzycznego Alice in Chains, pochodzący z wydanego w maju 2013 piątego albumu studyjnego The Devil Put Dinosaurs Here. Kompozycja została zamieszczona na dziesiątej pozycji. Czas trwania wynosi 7 minut i 7 sekund, co sprawia, że jest najdłuższym utworem wchodzącym w skład wydawnictwa. Autorem tekstu jest William DuVall, muzykę skomponowali wszyscy członkowie zespołu.

Historia nagrywania

W wywiadzie udzielonemu brytyjskiemu magazynowi on-line Drowned in Sound z listopada 2013, William DuVall wypowiedział się na temat historii nagrywania utworu: „«Phantom Limb» to demo, które otrzymałem i natychmiast na nie zareagowałem – napisałem do niego słowa od razu. W ciągu kilku minut stworzyłem już parę linijek, a następnego dnia, mieliśmy już cały kawałek. Wszystko działo się dość szybko, w ciągu 48 godzin od otrzymania piosenki, odesłałem im w pełni uformowany utwór. Nagrywanie w studio było tak naprawdę odtworzeniem tego co już zrobiłem w domu. Singel nigdy nie miał solówki, więc pewnego razu, kiedy byliśmy już w trakcie zaawansowanych nagrań, Cantrell podszedł do mnie i zapytał: «chcesz zagrać solo w tym utworze, bo ja nie mam nic»”[4].

Znaczenie tekstu, analiza

W rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „Kerrang!”, DuVall odniósł się do interpretacji warstwy lirycznej: „Każdy z nas przeżył zdarzenie, gdzie mógł poczuć się jak główny bohater filmu 127 godzin – górski wspinacz, który wpadł w pułapkę, i w konsekwencji był zmuszony uciąć sobie dłoń – więc pisałem to z tej perspektywy”[5]. Muzyk zaznaczył, że tekst reprezentuje więcej surwiwalizmu[6].

Tytuł utworu „Phantom Limb” odnosi się do neurologicznego zjawiska tzw. „kończyn fantomowych”, charakteryzujących się odczuwaniem bólu w miejscu nieistniejącej, amputowanej kończyny[7].

Brzmienie utworu charakteryzuje się ciężkim[2], melodyjnym i progresywnym brzmieniem[8], nastrojonym o pół tonu w dół według schematu D-G-C-F-A-D oraz częstymi zmianami tempa. Kompozycja posiada także dynamiczne solo autorstwa DuValla[6], który jednocześnie sprawuje partie wokalu prowadzącego. Muzyk wykorzystał w utworze model gitary Gibson Les Paul i wzmacniacz firmy Marshall Amplification[9].

Teledysk

Do utworu zrealizowany został teledysk w reżyserii Roberta „Roboshobo” Schobera, który wcześniej odpowiedzialny był za wideoklipy do kompozycji „Hollow” i „Stone[10]. Fabuła teledysku opowiada historię dwóch mężczyzn – starszego i młodszego – którzy stanowią swoje wzajemne przeciwieństwa. Młodszy mężczyzna, przypominający postać graną przez Matta Dillona z filmu Samotnicy z 1992, zmuszony przez los, odwiedza starszego mężczyznę w jego domu, po czym zaczyna go brutalnie atakować. Kory Grow z dwutygodnika „Rolling Stone”, określił 7-minutowy wideoklip mianem „mrocznego i dręczącego”[11]. Teledysk został udostępniony 28 października 2014 za pośrednictwem platformy BitTorrent Bundle, czyli tzw. bramy pozwalającej w legalny sposób dzielić się plikami. W wersji premium, można było dodatkowo uzyskać kulisy nagrywania, listę ujęć oraz dostęp do merchu zespołu[10].

Wydanie

Autor utworu William DuVall, 2016

„Phantom Limb” został omyłkowo zagrany przez stację muzyczną KISW z Seattle, podczas premiery singla „Stone” 26 marca 2013[12]. Skutkiem tego był wyciek utworu do internetu[8].

W wywiadzie udzielonym pod koniec maja 2013 wortalowi Blabbermouth.net, Jerry Cantrell na pytanie dlaczego podczas premierowych koncertów grupa nie gra większej ilości nowego materiału stwierdził: „Utwory «Stone» i «Hollow» sami udostępniliśmy, natomiast «Phantom Limb» wyciekł, więc gramy je na koncertach. Dawniej dało się pracować nad nowym materiałem na żywo. To było wtedy coś specjalnego dla fanów – może ktoś to nagrał i później krążyło po piwnicach. Ale teraz to wszystko idzie w świat, w gównianej wersji, a nasze ręce są związane. Ludzie to zgrywają, a my tracimy swoje uderzenie. To trudne, naprawdę trudne. Musimy inaczej działać i to jest do bani”[13].

Fragmenty utworu zaprezentowane zostały w mockumencie AIC 23, który swoją premierę miał w kwietniu 2013[14].

Odbiór

Krytyczny

Jon Hotten z brytyjskiego „Classic Rocka” zaznaczył, że „Phantom Limb” z uwagi na swój ciężar, nawiązuje do bardziej metalowych rozwiązań[2]. Jerzy Gibadło z miesięcznika „Gitarzysta” napisał: „Ten ostatni kawałek to w ogóle najlepsza rzecz na piątej płycie Alicji (…) Wiedziony przez świetny riff główny swobodnie płynie z siłą lodołamacza, a wokalista proponuje wyborną partię wokalną”[15]. Barry Nicolson na łamach tygodnika „NME”, określił riffy kompozycji mianem „magnetycznych”[16]. Jordan Wagner z amerykańskiego pisma „Premier Guitar”, zwrócił uwagę na fakt, że „Phantom Limb” wraz z „Hollow” i „Stone”, jest głównym zapalnikiem całego albumu. Autor zaznaczył przy tym, że utwór jest „gwarancją mniej intensywnego, ale komfortowego i przyjemnego środka płyty”[17]. Jon Dolan z dwutygodnika „Rolling Stone”, partie wokalne DuValla w refrenach utworu, porównuje do charakterystycznego mrocznego stylu śpiewania Staleya[18]. Jack Mancuso ze Sputnikmusic, strony zajmującej się recenzją albumów muzycznych, w swojej ocenie stwierdził: „«Phantom Limb» mimo iż został zamieszczony na dziesiątej pozycji, to należy do centralnej części albumu. Riff DuValla można porównać do karabinu maszynowego strzelającego w zwolnionym tempie”[19]. Chris Kompanek z „The Washington Posta” przyznał, że linie wokalne w utworze charakteryzują się „głębokim i melodyjnym warczeniem”, szczególnie słyszalnym w wersie: „I’ll just haunt you like a phantom limb”[20].

Utwór na koncertach

Premiera „Phantom Limb” nastąpiła w trakcie koncertu jaki odbył się 15 maja 2013 w Eagles Ballroom na terenie Milwaukee, w ramach The Devil Put Dinosaurs Here Tour[21]. Łącznie podczas tournée został wykonany ponad dwudziestokrotnie[21]. Utwór pojawiał się także podczas występów w ramach 2015 North American Tour na przełomie lipca i sierpnia[21].

Personel

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[22]:

Przypisy

  1. Ken Micallef. New Lineup Records The Devils Put Dinosaurs Here. „Electronic Musician”. ISSN 0884-4720. . . (ang.). 
  2. a b c Jon Hotten. Alice in Chains: The Devil Put Dinosaurs Here. „Classic Rock”. ISSN 1464-7834. . . (ang.). 
  3. Chad Childers: The Devil Put Dinosaurs Here. Loudwire. . . (ang.).
  4. Marc Burrows: William DuVall on hardcore, grunge and Alice in Chains. Drowned in Sound. . . (ang.).
  5. Eleanor Goodman. Heavy Metal Hunder!. „Kerrang!”, s. 38–41, maj 2013. ISSN 0262-6624. 
  6. a b Jonathan Horsley. The Devil Put Dinosaurs Here: Track By Track. „Total Guitar”, s. 46–50, czerwiec 2013. ISSN 1355-5049. 
  7. phantom limb syndrome, Encyclopædia Britannica (ang.).
  8. a b Brett Buchanan: Review of new Alice in Chains song „Phantom Limb”. . . (ang.).
  9. Matt Blackett. On Fronting Alice in Chains. „Guitar Player”, s. 75, maj 2013. ISSN 0017-5463. 
  10. a b ALICE IN CHAINS Premieres „Phantom Limb” Video on BitTorrent Bundle. Blabbermouth.net. . . (ang.).
  11. Kory Grow. See Alice in Chains’ Dark, Haunting „Phantom Limb” Video. „Rolling Stone”. ISSN 0035-791X. . . (ang.). 
  12. Bram Teitelman: Oh Hey, It’s Another New Alice In Chains Song. . . (ang.).
  13. Why ALICE IN CHAINS’ JERRY CANTRELL Won’t Play Any Unleaked Songs. Blabbermouth.net. . . (ang.).
  14. Ross Baker. Alice in Chains. „Powerplay”, s. 8–9, maj 2013. ISSN 1474-287X. 
  15. Jerzy Gibadło. The Devil Put Dinosaurs Here. „Gitarzysta”. ISSN 1895-3832. . . (pol.). 
  16. Barry Nicolson. The Devil Put Dinosaurs Here. „NME”. ISSN 0028-6362. . . (ang.). 
  17. Jordan Wagner. The Devil Put Dinosaurs Here. „Premier Guitar”. ISSN 1945-0788. . . (ang.). 
  18. Jon Dolan. The Devil Put Dinosaurs Here. „Rolling Stone”. ISSN 0035-791X. . . (ang.). 
  19. Jack Mancuso: Alice in Chains – The Devil Put Dinosaurs Here. Sputnikmusic. . . (ang.).
  20. Chris Kompanek. The Devil Put Dinosaurs Here. „The Washington Post”. ISSN 0190-8286. . . (ang.). 
  21. a b c Phantom Limb by Alice in Chains. setlist.fm. . (ang.).
  22. Poligrafia dołączona do albumu The Devil Put Dinosaurs Here; wyd. Capitol, nr kat. 509999 47800 2 4.

Linki zewnętrzne