W tym artykule zagłębimy się w Pogranicze w ogniu, temat, który ostatnio wywołał zainteresowanie i debatę. Pogranicze w ogniu to temat, który przykuł uwagę ekspertów, entuzjastów i ogółu społeczeństwa ze względu na jego znaczenie w różnych dziedzinach. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę popularną, Pogranicze w ogniu okazał się dziś tematem o ogromnym znaczeniu. W tym artykule będziemy badać różne aspekty Pogranicze w ogniu, analizując jego pochodzenie, ewolucję i wpływ na społeczeństwo. Dodatkowo zbadamy możliwe scenariusze przyszłości i zastanowimy się nad ich znaczeniem w dzisiejszym świecie.
Ten artykuł należy dopracować:
od 2023-07 → dodać przypisy do treści niemających odnośników do źródeł, → poszerzyć o istotne informacje. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu.
Akcja serialu toczy się w rzeczywistości u schyłku I wojny światowej na ziemiach byłego zaboru pruskiego (1917-1918) i później w całym okresie międzywojennymII Rzeczypospolitej (1918-1939). Fabuła przedstawia losy dwóch przyjaciół z dzieciństwa, Cezarego Adamskiego (Cezary Pazura) i Franciszka Relkego (Olaf Lubaszenko). Najpierw obaj jako gimnazjaliści uczestniczą w powstaniu wielkopolskim, działając po polskiej stronie, zaś później ich drogi się rozchodzą. Czarek wstępuje do formowanego Wojska Polskiego II RP, zaś Franek przechodzi na stronę niemiecką, przyjmując też niemieckojęzyczną wersję swojego imienia – Franz. Jest to konsekwencją jego mieszanego pochodzenia. Matka Franka jest Polką, a ojciec był żołnierzem niemieckiego wojska. U kresu I wojny światowej pewien Niemiec odwiedza Franka, informując, że ojciec chłopaka zginął, broniąc samotnie posterunku, będąc przy tym opuszczony przez towarzyszy broni – Polaków siłą wcielonych wcześniej do cesarskiego wojska. Wobec zafałszowanego przedstawienia mu zdarzeń wojennych Franek postanawia przejść na stronę niemiecką. Denuncjuje swoich polskich towarzyszy niemieckim służbom. Gdy prawda o jego zdradzie wychodzi na jaw, on sam postanawia zbiec z polskiego środowiska, zabijając w trakcie ucieczki Dorotę, przyjaciółkę z dzieciństwa i wielką miłość Czarka Adamskiego. Po tym wydarzeniu wyjeżdża do Niemiec.
Dotychczasowi przyjaciele, a od tej pory stojący po przeciwnych stronach, zostają oficerami wywiadu wojskowego w szeregach rywalizujących ze sobą sił zbrojnych. Zwierzchnikiem i mentorem Adamskiego jest major Kaleta, dawny szef polskiej drużyny skautowej, w której działali obaj chłopcy, zaś Relkego – major Seebohm. Akcja serialu toczy się wokół wielowątkowej rywalizacji wrogich stron, aczkolwiek Czarek i Franz na przestrzeni tych lat nie spotykają się ze sobą osobiście[a], mimo że wiedzą o swojej wzajemnej działalności. Dopiero w ostatnim odcinku Relke, już w stopniu majora, odwiedza po wielu latach swoją matkę w Polsce, korzystając przy tym z życzliwości ze strony Czarka.
Część podejmowanych działań polskiego wywiadu ukazanych w serialu była oparta na prawdziwych wydarzeniach, m.in.: działalność wywiadowcza słynnych wywiadowców, rotmistrza Jerzego Sosnowskiego (w serialu Jerzy Osnowski) w Berlinie, przechwytywanie niemieckich tajnych korespondencji na linii Berlin-Prusy Wschodnie w ramach „Operacji Wózek” majora Jana Żychonia (w serialu pod kryptonimem „akcja Wózek”).
Obsada
Olaf Lubaszenko – ppor./por./kpt./mjr Franciszek → Franz Relke
↑Do spotkania nie dochodzi w sensie wzajemnej świadomości, jako że w jednym przypadku Czarek trafia na śpiącego Franza, po wcześniejszym upojeniu alkoholowym.
Uwaga: W nawiasach podano lata produkcji, a nie emisji na antenach stacji należących do Telewizji Polskiej. Uwaga: Szablon nie zawiera seriali paradokumentalnych produkowanych przez TVP.