W tym artykule poruszymy temat Prus II, temat, który zyskał na znaczeniu w ostatnich latach ze względu na jego wpływ na różne obszary życia codziennego. Prus II to zjawisko, które wzbudziło zainteresowanie ekspertów i badaczy na całym świecie, wywołując szeroką debatę w społeczeństwie. W związku z tym dogłębnie przeanalizowane zostanie znaczenie Prus II, jego ewolucja w czasie i możliwe przyszłe scenariusze, w których może on mieć wpływ. Ponadto zaprezentowane zostaną różne perspektywy na ten temat, a także możliwe rozwiązania lub podejścia do radzenia sobie z jego konsekwencjami. Ostatecznie ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Prus II w celu zapewnienia głębszego zrozumienia jego wpływu i możliwych konsekwencji w przyszłości.
![]() | |
Typ herbu | |
---|---|
Alternatywne nazwy |
Wilczekosy, Wilcze Kosy, Słubica, Falcastrum Lupinum |
Pierwsza wzmianka |
1402 (pieczęć) |
Prus II (Wilczekosy, Wilcze Kosy, Słubica, Falcastrum Lupinum) – polski herb szlachecki.
W polu czerwonym dwie wilczekosy srebrne złączone w dole i związką złotą powiązane, tak, że koniec jej wisi, zachodzące ostrzami na siebie z zaćwieczonym tamże półtorakrzyżem srebrnym, którego dolne ramię w lewo, w klejnocie ramię zbrojne w łokciu zgięte z mieczem w lewo zaniesione.
Znane są następujące pieczęcie średniowieczne: 1402 – Iwan z Radomina; 1413 – Adam z Będkowa, kanonik krakowski; 1422 – Mikołaj z Schillingsdorfu; 1434 – Piotr z Będkowa.
W czasach wojny księcia Kazimierza I Odnowiciela (ur. 1016, zm. 1058) z Miecławem, uzurpatorem mazowieckim, wojskami polskimi dowodził rycerz herbu Prus. Udało mu się pokonać wroga, który został przez niego dwa razy raniony. W dowód wdzięczności Kazimierz Odnowiciel pozwolił rycerzowi ożenić się z jedyną córką Miecława i nadał mu rozległe ziemie na Mazowszu. Tymczasem na pamiątkę pokonania Miecława i ożenku z jego córką, możny ów do swojego herbu, na który składał się półtoraramienny krzyż, dołączył dwie skrzyżowane kosy, znajdujące się w herbie zwyciężonego przeciwnika.
Lista nazwisk rodów szlacheckich pieczętujących się herbem Prus z Herbarza polskiego od średniowiecza do XX wieku Tadeusza Gajla[1]:
Bacewicz, Bandkowski, Bawor, Baworowski, Będkowski, Bielejowski, Bielowski, Blichowski.
Chłopicki, Chomentowski, Chomętowski, Cygański.
Damecki, Danielecki, Daniecki, Daniewski, Dawidowski, Dembowski, Dębowski, Dowejko.
Faszcz, Faszczewski, Filonienko.
Gąsowski, Glauch, Glinojecki, Glinowiecki, Gloger, Glogier, Głaznecki, Głaznocki, Głuchowski, Głuchowski-Gleich, Gołąb, Goscewicz, Gościszewski, Gradowski, Grochowalski, Grodzieński, Grzybowski, Grzybiński.
Jezierski, Jeżewski.
Kalnochwotski, Kamocki, Kanafocki vel Kanafojski, Kamiski, Katlewski, Klukowski, Kobyliński, Kosiński, Kostecki.
Lisicki, Lubecki vel Łubecki, Lubiatowski.
Łaźniewski, Łanźiowski.
Makowski, Małachowski, Miszewski, Miszkiel, Mitarnowski, Myślecki, Myślęcki, Moszczyński.
Nakwaski, Niedziński, Niewierski, Niewieściński, Nowomiejski.
Obrębski, Olszewski, Olszowski, Osowiński vel Ossowiński, Orpinowski vel Orpiński, Orzeszkowski.
Petrellewicz, Płomiański, Preczkowski vel Pręczkowski, Pruski.
Radomiński, Rogusławski, Rosołowski, Rudowski.
Samicki, Segnic, Siodłowski, Skotnicki, Strzemieczny (Wytrychowski, Wytrykus[2]), Stypiński, Szczutowski, Szczyciński.
Świętochowski.
Tobaczyński.
Uciąski
Więckowski, Wieczwiński, Windacki, Windak, Windyka, Wodziński, Wołowski, Wspinek vel Spinek.
Zaborowski (Saborowski, Zaborowskij, Zabriskie[3]), Zacharski, Zglenicki, Zglinicki, Żyr