Rubrykowanie

W dzisiejszym świecie Rubrykowanie zyskał niespotykane dotąd znaczenie. Czy to ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę, czy też znaczenie w sferze gospodarczej, Rubrykowanie zdołał przyciągnąć uwagę i zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i fanów. W tym artykule kompleksowo przeanalizujemy wszystkie aspekty powiązane z Rubrykowanie, badając jego pochodzenie, ewolucję i konsekwencje. Ponadto szczegółowo przeanalizujemy jego rolę w obecnym kontekście, a także możliwe prognozy na przyszłość, jakie mogą wyniknąć z jego obecności na scenie globalnej. Podobnie zajmiemy się różnymi perspektywami i opiniami na temat Rubrykowanie, aby zapewnić naszym czytelnikom pełny i szczegółowy przegląd tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Armeński rękopis biblijny z rubrykami, 1121

Rubrykowanie – termin używany w książce rękopiśmiennej (łac. ruber – czerwony), jest to przekreślanie niektórych liter kreskami z czerwonej farby lub pisanie niektórych liter czerwoną barwą. Osoba wykonująca tę pracę nazwana była rubrykatorem[1].

Znaczone czerwono partie tekstu to rubryki w odróżnieniu od zwykłych, czarnych nigryków. Podział i nazewnictwo utrzymało się dziś w mszale i książkach kościelnych dla ludu[1].

Przypisy

  1. a b Karol Głombiowski, Helena Szwejkowska, Książka rękopiśmienna i biblioteka w starożytności i średniowieczu, Warszawa 1979, Państwowe Wydawnictwo Naukowe.