W dzisiejszym świecie Wikipedia:Korzystają z Wikipedii pozostaje tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Jego znaczenie przekracza granice i pokolenia, a jego wpływ jest odczuwalny w różnych sferach społeczeństwa. Od momentu powstania do chwili obecnej Wikipedia:Korzystają z Wikipedii był przedmiotem debaty, analiz i refleksji, stale generując nowe perspektywy i podejścia do jego znaczenia i wpływu. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Wikipedia:Korzystają z Wikipedii, badając jego ewolucję w czasie i jego znaczenie we współczesnym kontekście. Poprzez szczegółową analizę i krytyczne spojrzenie będziemy starali się głębiej zagłębić w znaczenie Wikipedia:Korzystają z Wikipedii i jego wpływ na nasze życie, oferując kompleksową wizję, która pozwoli nam zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.
Na tej stronie umieszczamy informacje o wykorzystaniu bądź regularnym korzystaniu z materiałów Wikipedii i Wikimedia Commons na zewnątrz. Jeśli ma to miejsce zgodnie z warunkami wolnych licencji, na jakich autorzy udostępnili swoje utwory w tych projektach, to jest to dla nas powód do dumy i zadowolenia z naszej pracy. Jeśli odbywa się to z pogwałceniem naszych praw autorskich, to dążymy do wyjaśnienia takich sytuacji.
Obecnie wszystkie teksty w Wikipedii są dostępne na licencji CC-BY-SA 3.0 oraz równolegle na licencji GNU FDL 1.3, ale z wyjątkami. Użycie licencji GNU FDL jest bardziej kłopotliwe. W praktyce, w przypadku zarówno materiału użytego na stronie WWW, jak i w dowolnej formie "off-line", sprawę załatwia dołączenie do pliku w sposób widoczny dla czytelnika następującego tekstu:
Zdjęcia i grafiki są udostępniane na wielu różnych licencjach. Przy ich użyciu trzeba zapoznać się z ich warunkami. Część materiałów graficznych pochodzi także z domeny publicznej.
Więcej o tym, jak poprawnie korzystać z utworów udostępnianych w Wikipedii, można przeczytać w: Pomoc:Kopiowanie z Wikipedii.
Prosimy nie umieszczać tu stron mających charakter forków i mirrorów Wikipedii. Do tego służy strona: Wikipedia:Mirrory i forki polskiej Wikipedii.
Prosimy przed zgłoszeniem sprawdzić, czy nie istnieje już sekcja dotycząca danej strony, medium lub stojącej za nimi firmy/instytucji. W takim przypadku należy kolejne zgłoszenia dopisywać pod tą sekcją. Nowe sekcje tworzymy dopiero, gdy nie ma odpowiedniej już istniejącej.
Schemat dodawania:
==== Nazwa serwisu (bez linku - tylko sama nazwa) ====
Szczecinolog (dyskusja) 11:48, 17 lut 2021 (CET)
Swmar (dyskusja) 12:43, 2 sie 2019 (CEST) (po dyskusji z autorem jednego z haseł, @1923)
SpiderMum (dyskusja) 20:09, 15 cze 2016 (CEST)
Naruszenie ustawy o Prawie autorskim (ustawa z 4 lutego 1994 r. tekst jednolity z 2006 r.), "Art. 34. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. (...)"
W ostatnim numerze magazynu Rynek Kolejowy (12-2012) na stronach 84-85 znajduje się tekst Kiedy i jaki tabor dla Kolei Śląskich w którym skorzystano z dwóch dosyć pokaźnych tabel z artykułu Koleje Śląskie, a konkretnie Koleje Śląskie#Plany taborowe i Koleje Śląskie#Obecny. W tekście w RK zmieniono kolejność kolumn, usunięto jedną kolumnę oraz dokonano kilku zmian redakcyjnych typ Modernizator - > Modernizacja czy EN76 ELF -> EN76 Elf. Napisałem grzecznego maila do redaktora naczelnego odnośnie braku podania źródła, na którego otrzymałem następującą odpowiedz:
Skopiowany tekst bez podania źródła
Link do źródeł w Wikipedii
Skopiowany tekst bez podania źródła
Link do źródeł w Wikipedii
Na portalu mnóstwo zdjęć i tekstów z Wikipedii bez podania źródła, autorów i licencji z klauzulą: "©2012 JakLeci.plSp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone." Na grafikach logo jakleci.pl Dla przykładu kilka:
Chyba każdy kto robi zdjęcia (nie tylko dla Wikipedii) znajdzie tam coś swojego?
Bonvol zostaw wiadomość 15:37, 23 lip 2012 (CEST)
W numerze 5 (16)/2009 z datą 20 marca 2009 plagiaty podpisane przez Hannę Pszczółkowską, wersja online: , teksty pierwotne: Herb Makowa Mazowieckiego i Maków Mazowiecki z tej wersji. Lajsikonik Dyskusja 00:25, 29 sie 2009 (CEST)
Naruszenia licencji sygnalizowane już na kilku forach dotyczących bezpieczeństwa i służb specjalnych. Po pierwsze: w artykule o rosyjskim wywiadzie GRU znajdowała się struktura GRU z Wikipedii, bez wskazania licencji, ani że źródłem informacji jest Wikipedia (Serwis Niemczyk i Wspólnicy usunął ten fragment 24 maja). Ostatni akapit tego artykułu to jednak nadal plagiat nagłówka artykułu o GRU na Wikipedii. No i drugi przypadek, niezwiązany już z Wikipedią a Wikimedia Commons: w artykule o niemieckim wywiadzie BND są 3 zdjęcia skopiowane z Commons (Plik:BND Berlin Bautafel.JPG, Plik:BND Berlin Chausseestrasse.JPG), bez przytoczenia licencji i autorów a to łamie licencję CC-BY-SA. Proszę o interwencję w tej sprawie. 95.160.179.230 (dyskusja) 11:50, 14 cze 2009 (CEST)
Strona przeznaczona jest do promocji linków reklamowych. Brak na niej informacji o właścicielu lub adminie. W sposób bezporedni skopoowane są treści artykułów: Thomas Mann, Kurt Vonnegut, Boris Vian, James Joyce, Bertolt Brecht, Ernest Hemingway. Albertus teolog (dyskusja) 19:23, 3 mar 2009 (CET)
Zmienili adres int.~, ale łamanie praw autorskich bez zmian. Ewkaa (dyskusja) 08:43, 26 wrz 2009 (CEST)
Paweł Wróbel, Erwin Sówka i Teofil Ociepka- uzupełniono źródło w tych biogramach. Ewkaa (dyskusja) 13:13, 29 mar 2011 (CEST)
Większość pojęć w Słowniczku GSM pochodzi z Wikipedii o czym informuje tekst "Na podstawie Wikipedii - Wolnej Encyklopedii". Brak informacji o licencji i autorach lub w przypadku niektórych haseł (co prawda nielicznych) w ogóle o źródle. --Dzoker (dyskusja) 13:54, 12 wrz 2007 (CEST)
"Czołowy wydawca tytułów kolekcjonerskich i edukacyjnych".
Folder "Disney Parada" (ISBN 978-83-7316-839-9), dołączany do figurek do kolekcjonowania. Copyright (C) Disney 2007. Redakcja: Katarzyna Beliniak, Marzena Dobosz (informacje ze stopki).
Fragment folderu:
Fragment z Wikipedii, wersja z 3 czerwca 2006 r.:
DeAgostini:
Wikipedia:
DeAgostini:
Wikipedia:
Itd. (Jest tego więcej).
Folder opatrzony jest znakiem Copyright i sprzedawany w kioskach za pieniądze. Niech każdy nazwie to sobie według własnego uznania.
-- Bmucha
Wydawnictwo Press-Forum Polanica-Zdrój dla Urzędu Miasta Skopiowano tekst Dzielny skok Ponzela z art. w Wikipedii Fort Fryderyka. W dodatku opatrzono klauzulą: Żadna część informatora nie może być wykorzystywana ani przetwarzana bez pisemnej zgody wydawnictwa Press-Forum. Kelvin (dyskusja) 14:25, 26 sie 2011 (CEST)
W sklepach internetowych pojawiła się oferta e-booka Podróż do państwa Mongołów Wilhelma z Rubruk w nowym tłumaczeniu Henryka Pietruszczaka. Jako opis książki od wydawcy kopiowana jest treść hasła Wilhelm z Rubruk. I to wyjątkowo niedbale, bo z zachowaniem naszych odsyłaczy do przypisów (patrz Merlin, Sklep rp.pl i inne księgarnie internetowe). Hoa binh (dyskusja) 15:19, 27 paź 2013 (CET)
Owocożery Z nieznanych przyczyn na stronie producenta okien znalazł się fragment starszej wersji artu Owocożery, o bardzo dziwnie przekształconej treści. Brak info o pochodzeniu choćby listy rodzajów. Są inne kwiatki, jak ten: również dziwnie przekształcony wpis bazujący na arcie z Wikipedii, bez podania źródła. Soldier of Wasteland (dyskusja) 22:56, 14 lis 2015 (CET)
Artykuły skopiowane z Wikipedii bez podania źródła. SpiderMum (dyskusja) 18:16, 26 lut 2022 (CET)
RoodyAlien (dyskusja) 08:24, 31 gru 2024 (CET)
RoodyAlien (dyskusja) 08:36, 31 gru 2024 (CET)
Najlepiej wyszukiwać poprzez wyszukiwarki newsów, wtedy się trafia na świeże artykuły w internetowej prasie, które ewidentnie skopiowane były w tamta stronę (a nie odwrotnie)
W wielu przypadkach nie jest podawany autor, tylko informacja typu fot. Wikipedia, co jest pogwałceniem licencji.
Uwaga! Część może być w domenie publicznej - wtedy jest ok.
3070 zdjęć podpisanych "fot. wikipedia" lub podobnie --Dzoker (dyskusja) 23:48, 13 sie 2012 (CEST)
http://www.601100100.pl/pl/sekcja/etykieta_zeglarska/encyklopedia/czytaj/46-swist_trapowy.html - tekst i zdjęcie z http://pl.wikipedia.orghttps://scientiapl.com/%C5%9Awist_trapowy --Dzoker (dyskusja) 23:59, 12 lis 2011 (CET)
http://www.konferansjerbooking.pl/pl/37/dorota_wellman - przypisują sobie autorstwo zdjęcia http://commons.wikimedia.orgview_image.php?q=Wikipedia:Korzystają_z_Wikipedii&sq=&lang=pl&file=File:DorotaWellman.jpg Brak jakichkolwiek informacji o autorze, źródle, licencji, całość strony za to sygnuje © Agencja MG. Wszelkie prawa zastrzeżone. --Dzoker (dyskusja) 07:40, 2 wrz 2011 (CEST)
http://miasteria.pl: Źródło / autor zdjęć: www.wikipedia.pl po całości fotografii z Commons --Dzoker (dyskusja) 02:32, 29 lis 2010 (CET)
Zdjęcia schronisk bez podania pochodzenia, licencji i autorów, dotyczy schronisk w B. Żywieckim, Śląskim i Małym --Pudelek (dyskusja) 13:02, 29 mar 2011 (CEST)
link do pliku z gazetką (strona 5): http://www.gimnazjum1.jozefow.pl/5%20KRopka.doc
strona z odnośnikiem do pliku (SZKOLNA GAZETKA "KROPKA"- kwiecień str.5): http://www.gimnazjum1.jozefow.pl/kinematyka.html
chyba wszystkie zdjęcia atrakcji okraszone zdjęciami z Wikipedii - oczywiście bez informacji o źródle, autorze i licencji, np. --Pudelek (dyskusja) 16:28, 10 sty 2012 (CET)
Po raz kolejny. W artykule-reklamie jest kilka grafik, część opisanych jako "Wikimedia", część (w tym moja) w ogóle: ~http://wyjedzpozaschemat.gazeta.pl/wyjedzpozaschemat/0,160497.html#jeep9 --Pudelek (dyskusja) 10:10, 23 paź 2017 (CEST)
Ewidentne plagiaty z polskiej Wikipedii, m.in artykuły Bobrowiec (Tatry) czy Czubik (umieszczony na stronie pod błędna nazwą Czubnik). Dodatkowo strona została wyróżniona przez Wprost tytułem "Strona roku" (źródło). Patrol110 dyskusja 12:34, 23 sie 2009 (CEST)
Kopie zdjęć użytych na stronie https://www.facebook.com/polska.wikipedia od maja 2013 nie są opisywane zgodnie z licencja, na jakich zostały załadowane do Wikimedia Commons w przypadku wielu używanych tam ilustracji. O problemie poinformowany najpierw administrator TR, który zajmuje się ta stroną (tj. Wikipedia:Korzystają z Wikipedii), później także administrator profilu na Facebooku Powerek38. Odpowiedź na razie bardzo oględna, ale wynika z niej, że nadal nie będzie dodawana informacja o autorach i licencjach. Sławek Borewicz (dyskusja) 22:40, 27 sty 2014 (CET)
Tu opisujmy jak i na ile się nam udało załatwić sprawę;
http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110302/GOLENIOW/239223918 - przypisują sobie autorstwo zdjęcia http://commons.wikimedia.orgview_image.php?q=Wikipedia:Korzystają_z_Wikipedii&sq=&lang=pl&file=File:LiceumWGoleniowie.jpg --Dzoker (dyskusja) 07:40, 2 wrz 2011 (CEST)
Jest autor, a jako źródło "Wiki" lub "Wikipedia". Brak informacji o licencji, ponadto na stronie informacja: "© 2013 o2 sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone". 11 kwietnia 2013 wysłałem stosowny mail w tej sprawie. TR (dyskusja) 23:05, 11 kwi 2013 (CEST)
Jest autor, a jako źródło "Wikipedia". Brak informacji o licencji, ponadto na stronie informacja: "© 2007 AWR Wprost". 11 kwietnia 2013 wysłałem stosowny mail w tej sprawie. TR (dyskusja) 23:05, 11 kwi 2013 (CEST)
Wawalove.pl po raz kolejny:
Tym razem sytuacja o tyle wyjątkowa, że w ogóle nie ma żadnych podpisów. A na dole strony oczywiście "© 2013 o2 sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone". 4 maja 2013 wysłałem stosowny mail w tej sprawie. Zaznaczam, że ok. miesiąca wcześniej informowałem portal, że na podstawie wyników z Google'a można podejrzewać ich o masowe naruszanie licencji. TR (dyskusja) 22:01, 4 maj 2013 (CEST)
Jako licencję przy zdjęciu zamieszczonym na stronie podano "CC". Po moim mailu z 18 maja 2014 odpowiedź przyszła następnego dnia, a opis został bardzo szybko uzupełniony. TR (dyskusja) 17:24, 7 cze 2014 (CEST)
Przy zdjęciu na stronie nie było opisu licencji. Po moim mailu z 18 maja 2014 jeszcze tego samego dnia wszystko zostało uzupełnione. Pozostałe oddziały TVP mogłyby się od "Regionalnej" wiele nauczyć w zakresie rozwiązywania tego typu problemów. TR (dyskusja) 17:24, 7 cze 2014 (CEST)
Przy zdjęciu na tej stronie nie zamieszczono informacji o licencji. Po moim mailu z 18 maja 2014 zapowiedziano uzupełnienie opisu. Póki co zdjęcie po prostu usunięto z serwisu. TR (dyskusja) 17:24, 7 cze 2014 (CEST)
Przy zdjęciu nie zamieszczono informacji o licencji. Na mojego maila z 18 maja 2014 nikt nie odpisał, ale zdjęcie usunięto z serwisu. TR (dyskusja) 17:26, 7 cze 2014 (CEST)
Strona promuje produkty numizmatyczne. Do opisu elementów umieszczonych na numizmatach wykorzystywane są treści skopiowane z Wikipedii . Pierwotnie brakowało pewnych danych ale uzupełniono je. -- Miłosz (dyskusja) 23:20, 29 kwi 2009 (CEST)
Artykuły o produktach spożywczych są kopiowane z Wikipedii razem z grafikami. Przypadki naruszeń licencji proszę zgłaszać do Bartłomieja Bartoliniego (szefa kuchni ds. technicznych) (BB, 10:04, 7 lip 2007 (CEST))
Dla niektórych zapytań nad regularnymi wynikami wyszukiwania pojawia się streszczenie artykułu z Wikipedii (przykład). Opis mechanizmu dostępny tutaj. Mkosmul 15:51, 14 lip 2007 (CEST)
Wykorzystany artykuł o Legnicy, z odpowiednią adnotacją. --Divide (dyskusja) 00:24, 13 gru 2007 (CET)
Ta strona jest w znacznej cześci kopią Biblia Pauperum i opatrzona jest informacją zgodą z zasadami licencji. Albertus teolog (dyskusja) 00:55, 26 lis 2008 (CET)
Na stronie promującej wystawę umieszczone zostały treści z artykułu Hubert z Liège. Właściciel portalu oznaczył w sposób właściwy pochodzenie tekstu oraz podał informacje o licencji. Albertus teolog (dyskusja) 10:17, 9 mar 2009 (CET)
Portal wykorzystał zgodnie z zasadami artykuł o Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Albertus teolog (dyskusja) 14:34, 1 lip 2009 (CEST)
Dużo artykułów jest po prostu przekopiowane, zwłaszcza o papugach. Na dole tylko skromny dopisek "Tekst na Licencji GNU Free Documentation Licence, pierwowzór pochodzi z Wikipedii". Do Wikipedii link. Przy czym listy gatunków z rodzin też są przekopiowane. Soldier of Wasteland (dyskusja) 13:28, 2 maj 2010 (CEST)
Informacje o dzielnicach Warszawy, ich historia itp. Podane są łącza do artykułów Wikipedii, ich historii i licencji. Panek (dyskusja) 21:34, 19 maj 2010 (CEST)
Strona oficjalna klubu Ciarko PBS Bank Sanok wykorzystała treść artykułu o klubie (w tym historię klubu) - dział Klub. --Lowdown (dyskusja) 16:38, 31 sty 2012 (CET)
Kolekcja biogramów wybiórczo skopiowana z haseł z Wikipedii. Yarl ✉ 20:40, 12 maj 2010 (CEST)
Zawiera kopię z artykułu Anneliese Michel. Nadto zastrzega prawa autorskie. Albertus teolog (dyskusja) 14:56, 18 lut 2009 (CET)
- jest informacja "Autor: Wikipedia" oraz, że jest to opracowanie. Brak informacji o licencji. Tekst skopiowany łącznie z "" -- Miłosz (dyskusja) 14:04, 30 sty 2009 (CET)
Gazeta Goleniowska, 23.12.08, nr 97/98, s. 9. Artykuł Karp na stole wigilijnym posiada tekst wzięty z art. Karp. Brak informacji o autorach, licencji, źródle. --Dzoker (dyskusja) 00:24, 31 gru 2008 (CET)
- wysłano upomnienie. Brak sprostowania w kolejnym numerze (16.01.2009). --Dzoker (dyskusja) 12:01, 18 sty 2009 (CET)
W dziale FAQ operatora internetowego DreamNet skopiowano duże fragmenty artykułów 802.11 oraz Wired Equivalent Privacy bez podania źródła i licencji. Wg informacji ze strony operator działa od 1 maja 2005, natomiast artykuły istniały w bardzo podobnej formie przed tą datą. Termit (dyskusja) 00:14, 7 sty 2009 (CET)
Artykuł o Marilyn Monroe, choćby. Brak możliwości skontaktowania się z tzw. redakcją. louve 10:41, 1 paź 2008 (CEST)
W raporcie Gminna ewidencja zabytków w Gminie Szubin opracowanym przez spółkę w październiku 2007 dla Gminy Szubin znajdują się treści kopiowane w sposób bezpośredni z arykułu Szubin. Dokument podpisany jest przez Małgorzatę Krówczyńską i opatrzony zastrzeżeniem praw autorskich spółki. (Wysłałem upomnienie) Albertus teolog (dyskusja) 18:29, 21 wrz 2008 (CEST)
Cała zawarość. Wysłałem upomnienie. Albertus teolog (dyskusja) 23:07, 27 sie 2008 (CEST)
, podpisany "PAP, ABa" artykuł Polka była pierwowzorem kochanki Bonda, datowany 1.05.08 godz. 12:40 - przekopiowany z kosmetycznymi zmianami artykuł Krystyna Skarbek. Gytha (dyskusja) 16:17, 1 maj 2008 (CEST). PS. Oczywiście o źródle mowy nie ma, o autorach czy licencji nawet nie wspominając. Gytha (dyskusja) 16:19, 1 maj 2008 (CEST)
skopiowane stąd, skopiowane stąd, skopiowane stąd, skopiowane stąd. Zero informacji na temat źródła, licencji czy autorów. --Dzoker (dyskusja) 13:14, 28 sty 2008 (CET)
Na stronie większość (jeśli nie wszystkie) z "opracowanych" haseł pochodzi z Wikipedii. Na dole tylko wzmianka "©2007 by prawo.3it.pl Wszelkie prawa zastrzeżone . Strona zawiera informacje z wikipedii" --Dzoker (dyskusja) 22:06, 13 sty 2008 (CET)
Na stronie znajdują się zdjęcia z Wikipedii, prezentujące rasy psów. Nad lub pod zdjęciami znajduje się tylko wzmianka "zdjęcia, źródło: wikipedia.pl". Na dole strony "wszelkie prawa zastrzeżone" Pleple2000 18:19, 2 gru 2007 (CET)
Na stronie darmowe-ebooki znajduje się kopia części hasła z Wikipedii. Ani słowa o licencji (na dole napisane Copyright (c)2006. All Rights Reserved - i dopisane jedynie: "Częśc informacji została skopiowana z serwisu wikipedia". --Dzoker (dyskusja) 22:19, 20 wrz 2007 (CEST)
Przy charakterystyce miast podana jest informacja o licencji, linki jednak nie prowadzą do konkretnych artykułów, tylko do hasła Miasta Polski. Brak informacji o autorach. --Dzoker (dyskusja) 19:16, 15 wrz 2007 (CEST)
Na stronie na temat gminy Wiślica obszerne fragmenty tekstu (historia, zabytki Wiślicy) skopiowane z Wikipedii. Jakubhal (dyskusja) 15:53, 27 sie 2007 (CEST)
Pierwsza fotografia abp. Henryka Hosera z jego artykułu (HenrykHoser3.jpg) została użyta w "Faktach" TVN 1 marca 2007 o godz. 19.00. Szkoda, że nie podali źródła, o autorstwie i licencji nie wspominając... Paterm >Odpisz< 14:58, 26 lip 2007 (CEST)
Zawartość serwisu to teksty skopiowane z Wikipedii. Na przykład: tekst o turbinie Peltona to skopiowana treść artykułu, który został zamieszczony na Wikipedii, przeszło rok temu. Jakubhal • 21:01, 11 kwi 2007 (CEST)
Część tekstów została skopiowana z Wikipedii. Przykładowo: Jezusek Palmowy, Walatka (kopia w serwisie). Na stronie kontaktowej zamieszczona jest informacja o "współpracy" z Wikipedią, ale przy tekstach brakuje informacji o licencji oraz linków do artykułów na Wikipedii. Jakubhal • 15:30, 23 mar 2007 (CET)
Zawartość serwisu to teksty skopiowane z Wikipedii, z artykułu Solec-Zdrój. Jakubhal • 21:04, 20 mar 2007 (CET)
http://strefa.org/definicje/reklama.html - skopiowany niemal cały artykuł reklama (bez ostatniego akapitu), w wersji mniej więcej z jesieni 2006: (łącznie z np. brakiem spacji po np.). Gytha 00:15, 7 mar 2007 (CET). PS. Podejrzewam, że podobnie może być z innymi hasłami z działu http://strefa.org/definicje/ - abonament na pewno. Gytha 00:23, 7 mar 2007 (CET)
cały tekst w serwisie pochodzi z Wikipedii
a także tylko fragmenty pewne zdania:
i zapewne wiele innych, reszta tekstów na stronie to także najprawdopodobniej NPA, tylko już nie z Wikipedii. W przykładzie Nałęczowa jest to prawdopodobnie fragment reklamy z http://naleczow-noclegi.pl/nocleg/ewelina-naleczow.html. W Serwisie wszędzie widnieje "© 2004-2006 Copyright by Tomasz Ćmakowski".
Na stronie Informacje_prawne podają: Encyklopedia Kościelna nie jest kopią Wikipedii, jednakże spora część artykułów ma swoje źródło w polskiej wersji Wikipedii. Artykuły te będą dostosowywane do potrzeb EK. Pełna historia edycji tychże artykułów znajduje się na Wikipedii. Dodatkowo na każdej naszej stronie znajduje się link do historii artykułu. Gdyby jednak tego linku nie było, prosimy o dodanie na końcu strony szablonu {{Autorzy}}. W kilku artykułach, które kiedyś sprawdziłem, i jednym dzisiaj , brak odnośnika do artykułu na plwiki, historia zmian jest obcięta do jednego autora bezpośrednio przez wykopiowaniem treści. Sprawę zgłaszałem Stowarzyszeniu i nic. Ency (replika?) 21:26, 20 lip 2007 (CEST)
Przeklejono Kalendarium powstania warszawskiego, co prawda tylko pierwsze dwa tygodnie, widocznie zabrakło im zapału do dalszej pracy. Paweł Drozd aka Drozdp 19:56, 19 sie 2007 (CEST)
Kawałeczek artykułu Legnica; mam nadzieję, że wstawiam we właściwym miejscu. Divide (dyskusja) 05:26, 12 cze 2007 (CEST)
W tej publikacji http://www.tvp.info/news.html?news=753650&directory=132 użyto fragmentu tekstu z Wikipedii, z artykułu http://pl.wikipedia.orghttps://scientiapl.com/Lew niestety bez podania źródła
"Białe lwiątka, w przeciwieństwie do normalnie ubarwionych, nie mają cętek na skórze, rodzą się niemal całkowicie białe. Z wiekiem ich futro ciemnieje nabierając koloru kości słoniowej lub kremowego. W ogrodach zoologicznych zdarzają się również przypadki narodzin lwiątek o nietypowo jasnym ubarwieniu zbliżonym do białego. "
Strona z zawartością na licencji cc-by-nc-sa-2.5, duża część artykułów to kopie artykułów z wikipedii. Nemo5576 Dyskusja 13:21, 19 paź 2008 (CEST)
- artykuł z 2009-07-21, autorstwa Tomasza Bielickiego, ukazał się również w wydaniu papierowym. Jeden z pierwszych akapitów żywcem skopiowany z Wikipedii Pan Samochodzik. Mój komentarz do artykułu z informacją - został odrzucony przez administratora nowosci.pl. Nie jestem autorem artykułu na Wikipedii, jest nim Wikipedysta:Popik. Nie podjąłem dalszych kroków. --Domel (dyskusja) 09:19, 22 lip 2009 (CEST)
Wysłałem upomnienie zgodnie z szablonem, na razie brak reakcji. --Domel (dyskusja) 01:38, 25 lip 2009 (CEST)
Na stronie znajdują się fragmenty tekstu z hasła wyoblanie z Wikipedii bez podania źródła oraz autorów. Na stronie tej znajdowały się również fragmenty tekstu oraz rysunek i zdjęcie z mojej strony http://www.wyoblanie.pl. Po wysłaniu wezwania rysunek oraz zdjęcie znikło, ale tekst pozostał (po śladowych zmianach kosmetycznych). Wysłałem w związku z tym do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" z art. 115, 116, 117 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2000, Nr 80, poz. 904, tj., z późn. zm.). Ponieważ część wzmiankowanej strony jest skradziona z mojej prywatnej, mogę takie zawiadomienie wysłać. Nie wiem, jak ma się sprawa z Wikipedią. Czy też można wysłać takie zawiadomienie w imieniu Wikipedii? I kto mógłby to zrobić, jeżeli jest taka możliwość. Postanowiłem działać drastycznie, ponieważ nie jest to pierwszy raz i zwykłe zwracanie uwagi i tłumaczenie nic nie daje.--Szwedowski (dyskusja) 19:21, 5 sie 2009 (CEST)
Portal ] zawiera prawdopodobnie wiele artykułów z wikipedii. Na pewno hasła rondel, sprężarka, toster... itd. Brak jakiejkolwiek informacji o pochodzeniu tekstów i zdjęć. Niestety brak też kontaktu do właściciela strony :-(. Za to na dole każdej strony "Prawa autorskie zastrzeżone © 2009 - Kielce Kosze". mulat(dysk.) 12:02, 12 paź 2009 (CEST)
Pani Małgorzata Kalicińska w swojej najnowszej książce pt. "Fikołki na trzepaku" na stronie 314 informuje swoich czytelników w formie przypisu co to jest karbidówka. Nie ulega wątpliwości, że posłużyła się tekstem z Wikipedii, ale podała źródło, z którego skorzystał autor hasła. Tekst z przypisu w książce Kalicińskiej: Karbidówka – typ lampy gazowej, w której jako paliwa używa się acetylenu. Acetylen otrzymuje się w reakcji chemicznej karbidu z wodą w zbiorniku lampy. W mieszkaniach, ze względu na wydzielany zapach, używane były niechętnie. Wyjątek stanowił okres wojny i okupacji, kiedy nie było elektryczności i innych źródeł światła (lub np. pieniędzy na drogie świece), wówczas powszechne były karbidówki wykonane domowym sposobem. Stosowny tekst z "Leksykonu rzeczy minionych i przemijających": Karbidówka (czyli lampa acetylenowa) to lampa, w której paliwem jest węglik wapnia (karbid) wydzielający w połączeniu z wodą palny acetylen (...) Jako źródło światła w pomieszczeniach mieszkalnych nie zyskały one jednak względów, ponieważ wydzielały intensywny, nie przez wszystkich tolerowany zapach. W okresie obu wojen światowych ta niedogodność ustąpić musiała przed koniecznością – karbidówki były wówczas bodaj najpopularniejszym i najtańszym zastępczym źródłem światła (o naftę było trudno, a świece drogie)... Chyba nie ma wątpliwości, kto z czego korzystał. Łeba «+» 16:58, 6 lut 2010 (CET)
Przyuważyłam to: Szlak turystyczny Łódź Bajkowa – zawiera teksty z hasła Łódź Bajkowa. Opis pomnika Bonifacego i Filemona zawiera nawet skopiowane numery przypisów ;). Nie sprawdzałam, czy są tam skopiowane teksty z innych haseł. SpiderMum (dyskusja) 15:12, 23 maj 2012 (CEST)
W artykułach LosyZiemi.pl zawsze jest informacja o źródle i link bezpośredni do tego źródła. 16:41, 5 paź 2015 (CEST).
Proszę nie pisać takich bzdur, serwis LosyZiemi.pl nie ma profilu "paranormalne/teorie spiskowe", to jest obraźliwe oskarżenie i radzę się z tego wycofać. Źródło zawsze jest podawane, informacje są weryfikowane i zaznaczam, nie ma bzdur typu "paranormalne/teorie spiskowe" ! WikiPedie od zawsze wspierałem finansowo i linkowaniem, ale widzę że teraz trzeba się skontaktować z właścicielem, gdyż ktoś wysnuwa jakieś kretyńskie oskarżenia bez sprawdzenia! niepodpisany komentarz użytkownika 79.186.117.62 (dyskusja)
Myślę, że to najlepsze miejsce na odpowiedź, jako że zacząłem otrzymywać jakieś anonimowe wiadomości wysyłane poprzez Wikipedię o niezbyt przyjemnej treści. Moje słowa o profilu "para" były na wyrost, jednak jak napisałem już, chodziło mi o zakładki niewyjasnione, niewiarygodne oraz raczej sensacyjny charakter przynajmniej niektórych newsów. Niewłaściwie to jednak ująłem. Natomiast chodziło tez o inne rzeczy - teraz już widzę, że nie, ale na początku swojej działalności i w momencie wpisywania na listę serwis kopiował informacje na zasadzie kopiuj+wklej z innych portali (vide np. losyziemi.pl/zdjecie-niezwyklych-burz-piaskowych = ). Kolejnym problemem jest podawanie Wikipedii jako źródło (losyziemi.pl/londyn-uk-12-latka-osiagnela-maksymalny-mozliwy-iloraz-inteligencji-w-tescie-mensa-iq162-na-dodatek-test-skonczyla-przed-czasem) lub kopiowanie informacji z Wikipedii (losyziemi.pl/ekwador-ogloszono-stan-wyjatkowy-obudzil-sie-wulkan-cotopaxi-ktory-jest-jednym-z-najgrozniejszych-wulkanow-na-swiecie) - od czego ten wątek się zaczął. Jest to jawne złamanie zasady WP:WER i dlatego tego typu serwisy usunęliśmy z przypisów: nie może być tak, że Wikipedia uźródławia artykuły linkami do stron powołujących się na Wikipedię, bo w ten sposób wpadamy w błędne koło. I kolejną sprawą, na co też już zwrócono uwagę - problemem jest także redakcyjna strona serwisu, gdzie roi się od literówek, błędów ortograficznych i anglicyzującej składni w rodzaju (losyziemi.pl/swansea-australia-woda-na-brzeg-wyrzucila-dziwne-stworzenie "woda na brzeg wyrzuciła dziwne stworzenie"). Nawet w zakładce informacyjnej o serwisie przeczytamy zdania w rodzaju Dziwnym zbiegiem okoliczności, który tu wiedzę jest fakt spotkania się kilku cykli słonecznych (pomijam już przewagę subiektywnych odczuć i przemyśleń własnych ujętych w deklaracji programowej). Nie mówię, że wszystko jest źle. Ale wypunktowane braki są dość mocne. Postulaty w rodzaju "domagam się powoływania na mój serwis" są naprawdę niepoważne. Hoa binh (dyskusja) 09:29, 17 mar 2016 (CET)
http://bajkowa.lodz.pl/nodes/type/bajkowy-szlak Teksty skopiowane słowo po słowie z Łódź Bajkowa. Zdjęcia skopiowane z Commons. To oficjalna strona Łodzi Bajkowej (Portal Miasta Łodzi). Byłoby dobrze, gdyby ktoś się tym zajął. SpiderMum (dyskusja) 00:55, 20 maj 2013 (CEST)