10 Korpus Pancerny (ZSRR)

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat 10 Korpus Pancerny (ZSRR). Temat ten przykuwał uwagę wielu ludzi na przestrzeni dziejów, wywołując niekończące się dyskusje i teorie na jego temat. Odkryjemy jego pochodzenie, wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i ewolucję na przestrzeni czasu. Podobnie zbadamy różne perspektywy i opinie istniejące wokół 10 Korpus Pancerny (ZSRR), zapewniając naszym czytelnikom globalną i wzbogacającą wizję. Jesteśmy pewni, że ten artykuł zainteresuje każdego, kto chce zdobyć dalszą wiedzę na temat 10 Korpus Pancerny (ZSRR). Dołącz do nas w tej ekscytującej podróży odkrywczej!

10 Korpus Pancerny
10-й танковый корпус
Historia
Państwo

 ZSRR

Sformowanie

1942

Rozformowanie

1945

Nazwa wyróżniająca

Dnieprowski

Dowódcy
Pierwszy

gen. lejtn. Wasilij Burkow

Ostatni

gen. mjr Michał Sachno

Działania zbrojne
II wojna światowa
operacja wschodniopruska
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

Armia Czerwona

Rodzaj wojsk

wojska pancerne

Podległość

5 Gwardyjska Armia Pancerna

Odznaczenia

10 Dnieprowski Korpus Pancerny odznaczony Orderem Suworowa (ros. 10-й танковый Днепровский ордена Суворова корпус) – jednostka pancerna Armii Czerwonej z okresu II wojny światowej.

Formowanie i walki

10 Korpus Pancerny został utworzony 15 maja 1942 roku. W czasie walk Armii Czerwonej z armią niemiecką na ziemiach polskich 10 KPanc. wchodził w skład 5 Gwardyjskiej Armii Pancernej. Korpus dowodzony był przez gen. Sachno i uczestniczył w bitwach o Mławę, Nidzicę, Stębark, Ostródę, Morąg i Pasłęk[1].

Ostróda była silnym punktem oporu i ważnym węzłem komunikacyjny, bronionym przez liczny garnizon niemiecki. Po przeprowadzonym rozpoznaniu dowództwo zadecydowało o przeprowadzeniu szturmu na oddziały niemieckie nocą. W dwustronnym oskrzydleniu miasta uczestniczyły wszystkie jednostki Korpusu: 178 BPanc., 183 BPanc., 183 BPanc. i 11 BZ. Udany Szturm na pozycje niemieckie przeprowadzono 21 stycznia 1945 roku po nawale artyleryjskiej. Miasto zostało zdobyte, jednak w czasie działań bojowych zniszczeniu uległo około 60% zabudowy Ostródy. Za męstwo w czasie walk dwóm żołnierzom 10 KPanc. przyznano tytuły Bohatera Związku Radzieckiego[2].

Dowództwo korpusu

Dowódcy:

Szefowie sztabu:

  • płk Wasilij Miełtow
  • płk Władimir Woronczenko
  • gen. mjr Matwiej Ławrinienko
  • płk Nikołaj Omielustyj[4]

Struktura organizacyjna

Przypisy

Bibliografia

  • Bolesław Dolata, Tadeusz Jurga: Walki zbrojne na ziemiach polskich 1939-1945. Warszawa: 1977.
  • Robert Forczyk: Wojna pancerna na froncie wschodnim 1943-1945. Czerwony walec. Łódź: 2020. ISBN 978-83-7731-255-1.

Linki zewnętrzne