W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom związanym z Cedaka, ponieważ temat ten jest dziś bardzo istotny i ma znaczący wpływ w różnych obszarach. Cedaka to temat, który przykuł uwagę naukowców, przywódców politycznych i ogółu społeczeństwa ze względu na jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie. W całym artykule przeanalizujemy różne perspektywy i podejścia przyjęte w odniesieniu do Cedaka, a także jego wpływ w tak różnorodnych dziedzinach, jak technologia, ekonomia, polityka i kultura. Ponadto przeanalizujemy niektóre wyzwania i możliwości, jakie Cedaka stwarza we współczesnym świecie, w celu zaoferowania panoramicznej i wzbogacającej wizji tego tematu.
Cedaka (hebr. צדקה czyt. ṣədāqā, cdaka, IPA: [ts(e)daˈka]; jid. צדקה cdoke) jest hebrajskim terminem oznaczającym dosłownie „prawość” lub „sprawiedliwość”, ale najczęściej oznacza czyny związane z dobroczynnością. Ta koncepcja dobroczynności jednak różni się od współczesnego zachodniego rozumienia miłosierdzia. To ostatnie jest zwykle rozumiane jako spontaniczny akt dobrej woli i wyznacznik szczodrości; cedaka natomiast jest zobowiązaniem etycznym.
Cedaka odnosi się do religijnego obowiązku czynienia tego, co słuszne i sprawiedliwe, co w judaizmie określane jest jako ważna część życia duchowego. W przeciwieństwie do dobrowolnej filantropii, cedaka jest postrzegana jako religijny obowiązek, który należy wypełniać niezależnie od swojej sytuacji majątkowej[1], a więc jest obowiązkowa nawet dla tych, którzy mają ograniczone środki finansowe. Uważa się, że cedaka jest jednym z trzech głównych czynów, które mogą pozytywnie wpłynąć na niekorzystny Boży dekret[2].
W średniowieczu Majmonides opisał ośmiopoziomową hierarchię cedaki[3], w której najwyższą formą jest udzielenie prezentu, pożyczki lub partnerstwa, które sprawią, że odbiorca stanie się samowystarczalny i przestanie być zależny od innych.
Wyróżnione przez Majmonidesa poziomy (w kolejności od najwyższego do najniższego w hierarchii):