Chłopcy z ferajny

Wygląd przypnij ukryj Chłopcy z ferajnyGoodfellas
Ilustracja
Gatunek

dramat
gangsterski

Rok produkcji

1990

Data premiery

12 września 1990
3 maja 1991 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

145 min

Reżyseria

Martin Scorsese

Scenariusz

Nicholas Pileggi
Martin Scorsese

Główne role

Ray Liotta
Robert De Niro
Joe Pesci
Paul Sorvino
Frank Sivero

Muzyka

Pete Townshend

Zdjęcia

Michael Ballhaus

Scenografia

Leslie Bloom

Kostiumy

Richard Bruno

Montaż

Thelma Schoonmaker

Produkcja

Barbara de Fina
Irwin Winkler

Wytwórnia

Warner Bros.

Dystrybucja

ITI Home Video (Polska)

Nagrody
1991: Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego (Joe Pesci)

Chłopcy z ferajny (ang. Goodfellas) – amerykański film gangsterski z 1990 roku w reżyserii Martina Scorsese. Zdjęcia kręcono w Nowym Jorku i New Jersey.

Obraz wpisany został na listę National Film Registry jako jedno z dzieł, które stanowią dziedzictwo kulturowe USA.

Obsada

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w świecie gangsterów. Jest to autentyczna opowieść oparta na zeznaniach Henry’ego Hilla. Główny bohater, a zarazem narrator filmowej opowieści, Henry Hill, prowadzi nas przez wydarzenia trzydziestu lat swojego życia, od pałętania się wokół postoju taksówek, poprzez zaprzyjaźnienie się z lokalnymi gangsterami, do rozbojów, wymuszeń i handlu narkotykami. Tytułowi chłopcy z ferajny m.in. Jimmy i Tommy, postępują zgodnie z zasadami podziwianej przez nich mafii sycylijskiej, do której, ze względu na pochodzenie, nie może należeć Jimmy.

Film ukazuje głównie działanie i codzienne życie gangsterów, zlepione luźną zaprawą fabularną. Główną osią filmu jest handel narkotykami, który rozpoczyna Henry, i wkrótce angażuje weń cały gang Jimmy’ego, wbrew ostrzeżeniom swojego dawnego przełożonego z początków kariery, Paula Cicero. Ważnym momentem jest też pobicie i zabójstwo Billy’ego Battsa, dawnego członka gangu Jimmy’ego, a później członka mafii, gdyż w wyniku zemsty za niego ginie przyjaciel głównego bohatera, Tommy. Po jego śmierci Jimmy morduje wszystkich dawnych popleczników. Równocześnie na trop wpada policja śledząc Henry’ego helikopterem i przeprowadzając akcję w jego domu. Henry, chcąc ratować się przed Jimmym, który również jego chce zabić, oraz przed pójściem do więzienia na długie lata, decyduje się zeznawać w sądzie jako świadek koronny. Zarówno Jimmy, jak i Paulie zostają skazani, a Henry dostaje nową tożsamość, mieszkanie i pracę, rozpoczyna nowe życie szarego człowieka, które już go nie cieszy.

Film powstał w oparciu o książkę należącą do literatury faktu, Wiseguy (w Polsce wydana w roku 1991 pod tytułem Chłopcy z ferajny) Nicholasa Pileggiego, przez co jest bardziej autentyczny niż mitologizujący gangsterów Ojciec chrzestny (1972).

Opinie o filmie

Film jest bardzo brutalny, szokuje ładunkiem agresji i przemocy niektórych scen, a niecenzuralne słowo „fuck” pada w nim 246 razy. Scorsese podbija napięcie szybkim montażem, lubi też podkręcać znaczenie ważnych epizodów mocnym kontrapunktem. W pamięci zostaje zwłaszcza scena masakrowania twarzy Billy’ego Battsa (Vincent) skontrastowana z aksamitną balladą „Atlantis” Donovana.

Nagrody i nominacje

Przypisy

  1. a b 1991 - Box Office'owy Zawrót Głowy , boxoffice-bozg.pl   (pol.).
  2. Goodfellas. Movie Locations. . (ang.).
  3. Top 10: najlepsze filmy na Netflixie. Prime News, 2022-01-27. . .
  4. Chłopcy z ferajny, „Kultura” (dodatek do „Dziennika Polska-Europa-Świat”), nr z dn. 12.01.2007, s. 34.

Linki zewnętrzne

Filmy w reżyserii Martina Scorsese
1960–1969
1970–1979
1980–1989
1990–1999
2000–2009
2010–2019
2020–2029
Krótkometrażowe
Dokumentalne

Nagroda BAFTA dla najlepszego filmu
Najlepszy film
z dowolnego źródła
1947–1967
Najlepszy film
od 1968
Kontrola autorytatywna (film):Encyklopedie internetowe: