Grzenia

Obecnie Grzenia to temat, który nabrał dużego znaczenia w społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na gospodarkę, technologię, kulturę czy politykę, Grzenia stał się kluczowym elementem obecnej dynamiki. Jego wpływ jest zauważalny we wszystkich obszarach, wywołując debaty, kontrowersje, postęp i znaczące zmiany. Dlatego konieczne jest dogłębne przeanalizowanie wszystkich aspektów związanych z Grzenia, aby zrozumieć jego zakres i implikacje we współczesnym świecie. Dlatego w tym artykule zagłębimy się w badanie Grzenia, badając jego różne aspekty i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

Grzenia – kaszubski dobrotliwy duch będący opiekunem snu oraz sennych marzeń[1]. Usypia zmęczonych ludzi i budzi ich rześkimi[2].

Grzenia opiekował się także zwierzętami, dzikimi i domowymi. Późną jesienią mieszkał w głębokich lasach i czuwał nad hibernującymi zwierzętami[2].

Drewniana figura przedstawiająca Grzenię, jako jedna z 13 figur szlaku turystycznego „Poczuj kaszubskiego ducha” współfinansowanego ze środków unijnych i wykonana przez Jana Redźko na podstawie opracowania „Bogowie i duchy naszych przodków. Przyczynek do kaszubskiej mitologii” Aleksandra Labudy, znajduje się w miejscowości Strzepcz[1][3][4].

Grzenia, rzeźba wykonana przez artystę ludowego Jana Redźko

Bibliografia

Przypisy

  1. a b Pomorskie Travel: Poczuj kaszubskiego ducha. . .
  2. a b Paweł Zych, Witold Vargas, Bestiariusz słowiański: część pierwsza i druga, Wydanie I, dodruk, Legendarz, Olszanica: Wydawnictwo BoSz, 2022, s. 143, ISBN 978-83-7576-620-2 .
  3. Tomasz Słomczyński: Pólnica czy Jezus? Awantura w kaszubskiej gminie. Rzeczpospolita, Plus Minus. .
  4. Tomasz Słomczyński: Szlaban dla demona. Rzeczpospolita, Plus Minus, 25 stycznia 2020. .