W dzisiejszym świecie Kartografia zyskał znaczące znaczenie w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Kartografia zdołał przyciągnąć uwagę szerokiego grona odbiorców. Jego znaczenie znalazło odzwierciedlenie we wzroście jego popularności i wpływie, jaki wywiera na dzisiejsze społeczeństwo. W tym artykule zagłębimy się w świat Kartografia, aby odkryć jego wiele aspektów i przeanalizować jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od swojego powstania do ewolucji na przestrzeni czasu, Kartografia zaznaczył się w historii przed i po, stając się tematem zainteresowania zarówno badaczy, naukowców, jak i ciekawskich. Dołącz do nas w tej podróży, aby w pełni odkryć wszystko, co ma do zaoferowania Kartografia.
Kartografia (gr. χάρτης chartēs, „papirus, arkusz, mapa”, γράφειν graphein, „pisać”) – dziedzina nauki o mapach (w tym o atlasach, globusach, modelach plastycznych – mapach plastycznych itp.), teorii map, metodach ich sporządzania i użytkowania; jak również dziedzina działalności organizacyjnej i usługowej, związanej z opracowywaniem, reprodukcją i rozpowszechnianiem map[1].
Pod pojęciem kartografii rozumie się także dziedzinę, zajmującą się przekazywaniem informacji, które są odniesione do przestrzeni (głównie geograficznej) a zakodowanych w formie graficznej lub cyfrowej[1].
Najbliższą kartografii dziedziną nauki jest geografia, ale nie jest jej częścią, ponieważ ma własne metody badań i koncepcje teoretyczne. Kartograficzna metoda badań jest związana z zastosowaniem map do opisu, analizy i poznania naukowego zjawisk.
W Polsce – wraz z geodezją – stanowi jedną z dyscyplin nauk technicznych.
Kształtowała się w trzech okresach historycznych:
Do najczęściej wyróżnianych działów kartografii można zaliczyć[2]: