Martin Schwarzschild

Martin Schwarzschild to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od momentu powstania budzi duże zainteresowanie i jest przedmiotem licznych debat i dyskusji. W tym artykule dokładnie przeanalizujemy najważniejsze aspekty związane ze zmienną Martin Schwarzschild, od jej powstania po dzisiejsze implikacje. Przeanalizujemy jego wpływ na społeczeństwo, jego ewolucję w czasie i możliwe perspektywy na przyszłość. Ponadto przeanalizujemy różne opinie i punkty widzenia ekspertów w tej dziedzinie, aby zapewnić wszechstronną i szczegółową wizję, która pozwoli naszym czytelnikom w pełni zrozumieć znaczenie i znaczenie Martin Schwarzschild dzisiaj.

Martin Schwarzschild
Data i miejsce urodzenia

31 maja 1912
Poczdam

Data i miejsce śmierci

10 kwietnia 1997
Princeton

Zawód, zajęcie

astrofizyk

podpis
Odznaczenia
Narodowy Medal Nauki (USA)

Martin Schwarzschild (ur. 31 maja 1912 w Poczdamie, zm. 10 kwietnia 1997 w Princeton) – amerykański astrofizyk niemieckiego pochodzenia[1].

Życiorys

Urodził się w Poczdamie jako syn niemieckiego astrofizyka Karla Schwarzschilda. Zdobył doktorat w Getyndze. W 1936 r. opuścił Niemcy. Prowadził badania i nauczał w Oslo, Harvardzie i Columbii, zaś od 1947 r. na Uniwersytecie Princeton. Pracował nad strukturą i ewolucją gwiazd. W 1958 wydał książkę Structure and Evolution of the Stars. W latach 50. i 60. XX wieku prowadził projekty stratoskopów, w których balony wynosiły aparaturę badawczą na niespotykane dotąd wysokości. Pierwszy stratoskop wykonał wysokiej jakości zdjęcia granuli oraz plam słonecznych, potwierdzając istnienie konwekcji w atmosferze Słońca. W późniejszych latach wniósł znaczący wkład w rozumienie dynamiki galaktyk eliptycznych.

W 1960 roku American Astronomical Society przyznało mu nagrodę Henry Norris Russell Lectureship. W 1965 r. otrzymał Bruce Medal oraz Medal Eddingtona, a w 1970 przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia