W dzisiejszym świecie Trazodon staje się coraz ważniejszy. Od początków do dzisiejszego znaczenia Trazodon był przedmiotem badań, debat i kontrowersji. Jego wpływ obejmuje wiele aspektów, od społeczeństwa, polityki, gospodarki, kultury, technologii i nie tylko. W tym artykule zbadamy znaczenie Trazodon i jego wpływ w różnych obszarach. Poprzez głęboką i szczegółową analizę będziemy starali się lepiej zrozumieć rolę, jaką Trazodon odgrywa w naszym codziennym życiu i na całym świecie.
Ten artykuł należy dopracować:
od 2020-04 → poprawić styl – powinien być encyklopedyczny, niektóre fragmenty napisane są tak, jak ulotka leku – powinny być napisane stylem encyklopedycznym. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu.
Trazodon wpływa na przewodnictwo serotoninergiczne w mózgu – hamuje specyficznie synaptycznywychwyt zwrotnyserotoniny. Wykazuje duże powinowactwo do receptorów typu 5-HT2, działając na nie antagonistycznie oraz powoduje większe związanie serotoniny z receptorem 5-HT1A. Ponadto trazodon blokuje hamujący wpływ receptora 5-HT2A na receptor 5-HT1A[2]. Jest praktycznie pozbawiony powinowactwa do receptorów muskarynowych i dopaminergicznych. Zmniejsza zahamowanie psychomotoryczne, wpływa korzystnie na poprawę nastroju, a także działa anksjolitycznie i przywraca fizjologiczny rytm snu. T1/2 leku ma charakter dwufazowy: pierwsza faza ma długość 3–6 h, zaś druga ok. 5–9 h[8]. Wydalany jest głównie z moczem.
należy zachować ostrożność przy spożywaniu produktów zawierających sok z grejpfruta; większe ilości mogą spowodować interakcje z trazodonem[potrzebny przypis]
fluoksetyna może powodować wzrost stężenia trazodonu w osoczu[8]
„Lek wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych. Pacjenci powinni zachować ostrożność i nie prowadzić samochodu ani nie obsługiwać maszyn dopóki nie upewnią się, że nie występują u nich takie działania niepożądane jak: senność, uspokojenie, zawroty głowy, stany splątania, nieostre widzenie”[11].
Priapizm przy stosowaniu trazodonu
Choć trazodon powoduje znacznie mniej działań niepożądanych wpływających na sferę seksualną niż większość leków przeciwdepresyjnych, to z częstością 1:8000 leczonych mężczyzn może on wywołać priapizm. W związku z tym należy pouczyć pacjenta o możliwości wystąpienia takiego objawu i konieczności zwrócenia się po pomoc medyczną jeśli objaw taki będzie się utrzymywał powyżej godziny. W przeciwnym wypadku grozi to trwałymi zaburzeniami erekcji. Do wystąpienia priapizmu przy stosowaniu trazodonu bardziej predysponowani są młodzi chłopcy i mężczyźni u których ustępowanie erekcji po wybudzeniu z fazy REM snu jest powolne po przebudzeniu[8].
Priapizm zazwyczaj ustępuje samoistnie, jego wystąpienie jest przeciwwskazaniem do dalszego stosowania trazodonu u danego pacjenta. Pomoc medyczna w wypadku priapizmu obejmuje monitorowanie przepływu krwi, a w nagłych przypadkach miejscowe wstrzyknięcie fenylefryny, a nawet leczenie chirurgiczne[8].
Pomimo tego jest to lek przeciwdepresyjny powodujący dysfunkcje seksualne jedynie u niewielkiej liczby pacjentów[8].
Dawkowanie
Dawkowanie zwykle 150–600 mg na dobę w 1–2 dawkach[8]. Do leczenia bezsenności stosuje się mniejsze dawki – 25–150 mg[12][2]
Preparaty handlowe w Polsce
W Polsce dostępny jest na receptę w formie tabletek Trazodone Neuraxpharm oraz tabletek o przedłużonym uwalnianiu Trittico CR i Trittico XR[11].