3DO Interactive Multiplayer

W dzisiejszym świecie 3DO Interactive Multiplayer to temat, który przyciągnął uwagę i zainteresowanie milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie w kulturze popularnej czy znaczenie w historii, 3DO Interactive Multiplayer zdołał przekroczyć granice i pokolenia, stając się tematem dyskusji i debat w różnych obszarach. Od chwili pojawienia się do chwili obecnej 3DO Interactive Multiplayer pozostawił swój ślad w życiu ludzi, zaznaczając przed i po sposobie, w jaki postrzegamy świat. W tym artykule zbadamy różne aspekty i wymiary 3DO Interactive Multiplayer, analizując jego wpływ na różnych polach i jego rolę we współczesnym społeczeństwie.

3DO Interactive Multiplayer
Ilustracja
Typ

konsola gier wideo

Producent

Panasonic, Sanyo oraz GoldStar

Generacja

piąta generacja

Premiera

Ameryka Północna: październik 1993
Japonia: 20 marca 1994
Polska: marzec 1995[1]

CPU

12.5 MHz ARM60

GPU

Panasonic FZ-1 "Madam"

Pamięć operacyjna

2 MB RAM

Nośniki danych

CD-ROM

Kontrolery

do 2 padów

Sprzedanych
jednostek

2 miliony[2]

Najlepiej
sprzedawana gra

Gex 1 mln

Następca

M2

3DO Interactive Multiplayer (najczęściej po prostu 3DO) – konsola gier wideo produkowana od 1993 przez firmy Panasonic, Sanyo i GoldStar na podstawie specyfikacji stworzonej przez firmę The 3DO Company.

Historia

Pierwszym celem firmy było stworzenie konsoli gier wideo piątej generacji z napędem CD, które byłyby produkowane przez partnerów firmy na podstawie różnych licencji. The 3DO Company zarabiałoby na opłacie licencyjnej od każdej sprzedanej konsoli i każdej wyprodukowanej gry. Firma oferowała lepsze warunki i niższe opłaty licencyjne (3 dolary od każdej wyprodukowanej gry) dla producentów gier niż konkurencja – Nintendo i Sega. Premiera platformy odbyła się w październiku 1993 w USA.

W momencie premiery, cena konsoli w porównaniu z konkurencyjnymi konsolami była wysoka. Kiedy pojawiło się Sony PlayStation z niższą ceną oraz sprzętową obsługą grafiki 3D, gry na konsolę 3DO zostały uznane za gorsze, a dla produktu 3DO nie było już żadnego ratunku. W 1996 roku firma 3DO sprzedała projekt konsoli kolejnej generacji o kodowej nazwie M2 firmie Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. i zaczęła produkować oraz wydawać gry na platformę PlayStation.

W marcu 1995, konsola została wydana w Polsce przez przedsiębiorstwo Discomp[1]. Sprowadzano modele Panasonic FZ-1, FZ-10 i Goldstar, których cena podobnie jak w reszcie krajów na świecie była bardzo wysoka[3][4][5]

Dane techniczne

Przypisy

  1. a b Łukasz Kujawa. Od CD32 do PlayStation. Jak w Polsce rodziły się konsole. „PSX Extreme”. 247, s. 80–83, marzec 2018. Advertigo S.A.. 
  2. Blake Snow: The 10 Worst-Selling Consoles of All Time. GamePro, 2007-07-30. . (ang.).
  3. 3DO. „Gry Komputerowe”. 04/95, s. 10-11. CGS Computer Studio. 
  4. Kontrowersyjne 3DO. „Secret Service”. 29, s. 55, Listopad 1995. ProScript Sp.z.o.o. 
  5. Consumer Electronics Trade. „Gambler”. 2/1996, s. 78. Lupus.