EW52

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat EW52. Zbadamy jego pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i znaczenie, jakie miało na przestrzeni czasu. EW52 to temat, który nigdy nie przestaje nas zaskakiwać, jego wpływ rozciąga się na różne obszary i udało mu się przyciągnąć uwagę ludzi w każdym wieku. Dołącz do nas w tej przygodzie, gdy będziemy odkrywać tajemnice i ciekawostki, które ma nam do zaoferowania EW52. Przygotuj się na zanurzenie się w podróż pełną odkryć!

EW52
Kraj produkcji

 NRD

Producent

Waggonbau Görlitz

Lata budowy

1953–1954

Układ wagonów

s+d+r

Wymiary
Długość

63,10 m

Średnica kół

1000 mm

Napęd
Liczba silników

4 × 108 kW

Napięcie zasilania

3 kV prądu stałego

Parametry eksploatacyjne
Moc ciągła

432 kW

Prędkość konstrukcyjna

100 km/h

Parametry użytkowe
Liczba miejsc siedzących

233

Liczba miejsc ogółem

536

EW52elektryczne zespoły trakcyjne Polskich Kolei Państwowych, przebudowane z przedwojennych E-91 (EW51) w zakładach Waggonbau Görlitz w NRD w latach 1953–1954.

Trudności w skompletowaniu odpowiedniej liczby wspólnych wózków systemu Jakobsa oraz posiadanie przez PKP większej liczby wózków tocznych wymusiło takie przerobienie pudeł wagonów doczepnych i rozrządczych (sterowniczych), że każdy wagon tego zespołu wyposażony został w dwa własne wózki. Wprowadzone zmiany konstrukcyjne były na tyle poważne, że zdecydowano się na nadanie przebudowanym zespołom nowego oznaczenia. Wyprodukowano 10 EZT tego typu, które wycofane zostały ostatecznie w latach 70. XX w.

Przypisy

  1. Elektryczny zespół trakcyjny EW , kolej.pl (pol.).

Zobacz też