Granat-3

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem Granat-3, tematem, który wzbudził zainteresowanie i debatę w ostatnich latach. Granat-3 to temat obejmujący szeroki zakres aspektów, od jego wpływu na społeczeństwo po konsekwencje gospodarcze. W tym artykule przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Granat-3, aby zapewnić szeroki i kompletny przegląd, który pozwoli czytelnikom lepiej zrozumieć ten temat. Dodatkowo omówimy możliwe rozwiązania i strategie sprostania wyzwaniom związanym z Granat-3. Mamy nadzieję, że ten artykuł ma charakter informacyjny i odpowiedni dla osób zainteresowanych zdobyciem większej wiedzy na temat Granat-3 i jego konsekwencji w różnych obszarach.

Granat-3
Dane podstawowe
Państwo

 Rosja

Producent

Iżewskie Systemy Bezzałogowe

Typ

bezzałogowy statek powietrzny

Konstrukcja

kompozytowa

Załoga

0

Dane techniczne
Napęd

silnik tłokowy GSP-135

Wymiary
Rozpiętość

2 m

Długość

1,5 m

Szerokość kadłuba

0,2 m

Wysokość

0,4 m

Masa
Użyteczna

1 kg

Startowa

7 kg

Zapas paliwa

2 l

Osiągi
Prędkość maks.

120 km/h

Prędkość przelotowa

60 km/h

Pułap

3500 m

Pułap praktyczny

1000 m

Zasięg

25 km

Długotrwałość lotu

2 h

Dane operacyjne
Użytkownicy
 Rosja

Granat-3 (ros. Гранат-3) – rosyjski dron przeznaczony do prowadzenia rozpoznania, obserwacji i patrolowania pola walki oraz wskazywania celów w czasie zbliżonym do rzeczywistego, wykorzystywany przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej.

Opis

Zakłady Iżewskie Systemy Bezzałogowe (ros. ООО «Ижевские беспилотные системы») w Iżewsku przystąpiły do opracowywania nowej konstrukcji na zlecenie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Z uwagi na stawiane mu zadania konstruktorzy postawili na niewielkie, kompaktowe rozmiary konstrukcji umożliwiające jego łatwy transport i niską wykrywalność. Wykorzystanie rozwiązań zastosowanych we wcześniejszych konstrukcjach oraz jednotłokowego silnika spalinowego do napędu śmigła ciągnącego pozwoliło na obniżenie kosztów produkcji i eksploatacji[1].

Drony zostały wprowadzone na wyposażenie jednostek wojskowych Centralnego i Południowego Okręgu Wojskowego w 2014 r. W rosyjskiej bazie wojskowej na terenie Armenii, w 2014 r. wykorzystano dron podczas testów systemu Nawodczik-2. Publiczna prezentacja drona, przenośnego stanowiska kontrolnego i kontenera transportowego nastąpiła w 2019 r. podczas Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego „ARMIA-2019”. Start UAV odbywa się z szynowej wyrzutni a lądowanie z wykorzystaniem spadochronu. Silnik zużywa 0,4 l paliwa na godzinę lotu, resurs całej konstrukcji wynosi 100 godzin. Dron może być stosowany w zakresie temperaturowym do -30 °C do +40 °C[2].

Przypisy