Medal Virtus et Fraternitas

W dzisiejszym świecie Medal Virtus et Fraternitas stał się tematem ciągłych rozmów i ogólnego zainteresowania. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie w sferze zawodowej czy wpływ na życie osobiste, Medal Virtus et Fraternitas przykuł uwagę szerokiego spektrum opinii publicznej. Co więcej, jego wpływ rozciąga się na wiele dziedzin, od technologii po kulturę, politykę i ekonomię. Ponieważ Medal Virtus et Fraternitas stale ewoluuje i nabiera nowych wymiarów, niezwykle ważne jest przeanalizowanie jego natury i zrozumienie jego zakresu. W tym artykule postaramy się zbadać różne aspekty Medal Virtus et Fraternitas i przedstawić kompleksowy obraz jego dzisiejszego znaczenia.

Medal Virtus et Fraternitas
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono

9 listopada 2017
pierwsze nadanie:
19 czerwca 2019

Wielkość

36 mm

Kruszec

metal srebrzony i oksydowany

Powyżej

Krzyż Wolności i Solidarności

Poniżej

Złoty Krzyż Zasługi

Projektant

Anna Wątróbska-Wdowiarska[1]

Odznaczeni Medalem Virtus et Fraternitas w 2019; m.in. Tassybaj Abdikarimow oraz Ołeksandra Wasiejko
Prezydent Andrzej Duda odznacza Petra Hrudzewycza (2021)

Medal Virtus et Fraternitas (z łac. Męstwo i Braterstwo) – polskie państwowe odznaczenie cywilne ustanowione na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2017 roku O Instytucie Solidarności i Męstwa.

Charakterystyka

Medal jest nagrodą dla osób zasłużonych w niesieniu pomocy lub pielęgnowaniu pamięci o osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości będących ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne, w okresie od 8 listopada 1917 do 31 lipca 1990. Do otrzymania medalu nie mają prawa osoby, które uczestniczyły w ww. zbrodniach.

Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Dyrektora Instytutu Solidarności i Męstwa po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Pamięci ww. Instytutu; zaś w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego lub zamieszkałych stale za granicą – dodatkowo po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych.

Wygląd

Odznaką Medalu Virtus et Fraternitas jest okrągły, srebrzony i oksydowany medal o średnicy 36 mm, z wrzecionowatym uszkiem i kółkiem do zawieszenia. Na medalu umieszczony jest wypukły wizerunek orła państwowego, w otoku z majuskułowym, wypukłym napisem u góry VIRTUS ET FRATERNITAS (MĘSTWO I BRATERSTWO), a poniżej z dwiema wypukłymi, skrzyżowanymi, stylizowanymi gałązkami palmowymi. Na odwrotnej stronie medalu widnieje personifikacja Polonii – stylizowana postać kobiety w świetlistych zdobieniach sugerujących anielskie skrzydła, trzymająca w prawej ręce włócznię w kształcie włóczni św. Maurycego, a w lewej wieniec laurowy. W otoku umieszczony jest wypukły, majuskułowy napis będący cytatem słów Jana Pawła II: CZŁOWIEKA TRZEBA MIERZYĆ MIARĄ SERCA.

Medal zawieszony jest na purpurowej, rypsowej wstążce szerokości 36 mm, z dwoma złocistymi prążkami szerokości 4 mm, umieszczonymi w odległości 4 mm od brzegów wstążki.

Odznaczeni

 Zobacz też kategorię: Odznaczeni Medalem Virtus et Fraternitas.

Pierwsze nadania medalu miały miejsce 19 czerwca 2019 r. Otrzymali je wówczas[2]:

Drugie wręczenie medali odbyło się podczas gali 2 czerwca 2021 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Otrzymali je[3]:

Podczas trzeciej gali wręczenia medali 15 czerwca 2022 r. w Belwederze w Warszawie uhonorowani zostali[4]:

20 grudnia 2022 r. zostali udekorowani[5]:

6 lipca 2023 r. zostali udekorowani[6]:

17 grudnia 2024 r. zostali udekorowani[7]:

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego (Dz.U. z 2022 r. poz. 475);
  • Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz.U. z 2018 r. poz. 2076).

Linki zewnętrzne