Park Paderewskiego (przystanek kolejowy)

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Park Paderewskiego (przystanek kolejowy), analizując jego różne aspekty, wpływ na społeczeństwo i znaczenie w dzisiejszym świecie. Park Paderewskiego (przystanek kolejowy) to temat, który w ostatnich latach wzbudził duże zainteresowanie i konieczne jest zrozumienie go w całości, aby zrozumieć jego znaczenie w różnych kontekstach. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom na Park Paderewskiego (przystanek kolejowy), od jego historii po wpływ, jaki ma dzisiaj. Dodatkowo zbadamy, w jaki sposób Park Paderewskiego (przystanek kolejowy) odnosi się do innych motywów i jak ewoluował w czasie. Poprzez szczegółową i wszechstronną analizę postaramy się rzucić światło na ten temat i zapewnić kompleksowy obraz jego znaczenia i wpływu na współczesne społeczeństwo.

Park Paderewskiego
Ilustracja
Parowóz na przystanku Park Paderewskiego, 1946
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Warszawa

Rodzaj

przystanek osobowy

Linie kolejowe
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Paderewskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Paderewskiego”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Paderewskiego”
Ziemia52°14′51″N 21°02′47″E/52,247500 21,046389

Park Paderewskiegoprzystanek kolejowy na nieistniejącej linii Kolei Jabłonowskiej.

Opis

Przystanek zlokalizowany był w pobliżu dzisiejszego skrzyżowania alei Zielenieckiej z ul. Zamoyskiego. Początkowo przystanek nazywał się Rogatka Moskiewska[1], potem Kamionek[1], następnie Park Skaryszewski[1], a potem Park Paderewskiego. W czasie II wojny światowej został przemianowany na Ostpark, a następnie ponownie Park Paderewskiego i Park Skaryszewski[2].

Po spaleniu w 1915 drewnianego budynku z kasą biletową i poczekalnią przystanek został czasowo przeniesiony do budynku rogatek Grochowskich, skąd w latach 20. XX wieku przeniesiono go z powrotem na dawne miejsce, zmieniając nazwę z Kamionka na Park Skaryszewski[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d Bogdan Pokropiński: Kolej jabłonowska. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 2004, s. 10, 69. ISBN 83-206-1513-5.
  2. Kolej Jabłonowska. trasbus.com. .

Linki zewnętrzne

Park Paderewskiego
Linia Kolej Jabłonowska
Straż Ogniowa