Spółgłoska boczna zwarto-szczelinowa ejektywna dziąsłowa

Dzisiaj chcemy porozmawiać o Spółgłoska boczna zwarto-szczelinowa ejektywna dziąsłowa. Jest to kwestia, która dotyczy nas wszystkich, ponieważ ma bezpośredni wpływ na nasze życie. Spółgłoska boczna zwarto-szczelinowa ejektywna dziąsłowa to temat obecny na przestrzeni dziejów, wywołujący niekończące się debaty i refleksje, zarówno w środowisku akademickim, jak i w ogóle w społeczeństwie. Jest to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym, gdyż jego implikacje są różnorodne, a konsekwencje mogą być znaczące. Dlatego ważne jest, aby poświęcić czas i wysiłek na zrozumienie i analizę Spółgłoska boczna zwarto-szczelinowa ejektywna dziąsłowa, aby podejmować świadome decyzje i przyczynić się do debaty na ten bardzo istotny temat.

Spółgłoska boczna zwarto-szczelinowa ejektywna dziąsłowa
Numer IPA 103 (148) 401
tɬʼ
Jednostka znakowa

t​ɬ​ʼ

Unikod

U+0074 U+026c U+02bc

UTF-8 (hex)

74 c9 ac ca bc

Przykład
informacjepomoc
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Spółgłoska boczna zwarto-szczelinowa ejektywna dziąsłowa – rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W Międzynarodowym alfabecie fonetycznym oznaczany jest symbolem .

Artykulacja

W czasie artykulacji artykulacji wariantu dziąsłowego :

  • modulowany jest prąd powietrza powstały w wyniku ruchu krtani do góry przy zwartych wiązadłach głosowych, czyli artykulacja tej spółgłoski wymaga inicjacji krtaniowej i egresji;
  • tylna część podniebienia miękkiego zamyka dostęp do jamy nosowej, prąd powietrza uchodzi przez jamę ustną;
  • prąd powietrza w jamie ustnej przepływa po bokach języka;
  • w początkowej fazie dochodzi do zwarcia języka z dziąsłami tak jak przy artykulacji spółgłoski . Zamiast plozji następuje przejście do spółgłoski bez oderwania języka od dziąseł;
  • więzadła głosowe nie drgają, spółgłoska ta jest bezdźwięczna.

Wykorzystanie

Spółgłoska boczna zwarto-szczelinowa ejektywna dziąsłowa występuje w dialektach języka kabardyjskiego[1], a także m.in. w językach: awarskim, haida, iraku, st’át’imcets, lushootseed, tlingit, nawaho[2][3][4][5][6][7].

Przypisy