Dwór w Bortnikach

W dzisiejszym świecie Dwór w Bortnikach jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Z biegiem czasu Dwór w Bortnikach przykuł uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym zawodzie, stając się powracającym tematem rozmów w społeczeństwie. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na życie codzienne, znaczenie historyczne czy wpływ na polu zawodowym, Dwór w Bortnikach zdołał przekroczyć bariery i wzbudzić zainteresowanie szerokiego grona odbiorców. W tym artykule będziemy dalej badać wpływ i znaczenie Dwór w Bortnikach, analizując jego różne aspekty i znaczenie w bieżącym kontekście.

Dwór w Bortnikach
Ilustracja
Dwór
Państwo

 Ukraina

Obwód

 lwowski

Miejscowość

Bortniki (obwód lwowski)

Typ budynku

dwór (budynek)

Rozpoczęcie budowy

XIX

Ukończenie budowy

1883

Pierwszy właściciel

Henryk Rodakowski

Kolejni właściciele

Franciszek Zamoyski

Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Dwór w Bortnikach”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Dwór w Bortnikach”
Ziemia49°20′51″N 24°17′42″E/49,347500 24,295000

Dwór w Bortnikachzabytkowy dwór (budynek) we wsi Bortniki (obwód lwowski)[1].

Piętrowy dwór wybudowany w 1883 na planie prostokąta według projektu Juliana Zachariewicza w stylu willowym, kryty dachem czterospadowym z ryzalitem od frontu, krytym natomiast dachem dwuspadowym. W ryzalicie: a) główne wejście zwieńczone półkoliście z agrafą zawierającą herb Jelita; ozdobione portalem z dwiema półkolumnami jońskimi potrzymującymi pilaster; b) kartusze z herbami Franciszka Zamoyskiego - Jelita (L) i Marii Lubomirskiej (1877-1954) - Szreniawa (P) nad arkadowym oknem poddasza w kształcie biforium. W otoczeniu dwie oficyny wybudowane w XIX w., w stylu klasycystycznym. Park angielski znajdował się na stoku poniżej dworu[1].

Przypisy

  1. a b Roman Aftanazy, Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej, wyd. drugie przejrzane i uzupełnione, t. 7: Województwo ruskie, Ziemia Halicka i Lwowska, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1995, s. 251-255, ISBN 83-04-04229-0, ISBN 83-04-03701-7 (całość).

Linki zewnętrzne