Pałac w Bilczach Złotych

W tym artykule zbadano wpływ Pałac w Bilczach Złotych na różne aspekty dzisiejszego społeczeństwa. Analizuje, jak ten wpływ ukształtował sposób, w jaki wchodzimy w interakcje, myślimy i odnosimy się do naszego środowiska. Pałac w Bilczach Złotych był przedmiotem debat i badań w różnych dziedzinach wiedzy, od psychologii po ekonomię, w tym politykę i technologię. Na przestrzeni dziejów Pałac w Bilczach Złotych odgrywał kluczową rolę w ewolucji ludzkości, a jego znaczenie jest nadal namacalne. W tym artykule szczegółowo omówiono zakres Pałac w Bilczach Złotych i zbadano jego implikacje dla naszego współczesnego świata.

Pałac w Bilczach Złotych
Ilustracja
Pałac Sapiehów, ok. 1935 r.
Państwo

 ZSRR

Miejscowość

Bilcze Złote

Typ budynku

pałac

Inwestor

Adam Stanisław Sapieha

Ukończenie budowy

1866

Zniszczono

po II wojnie światowej

Pierwszy właściciel

Adam Stanisław Sapieha

Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa konturowa obwodu tarnopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pałac w Bilczach Złotych”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pałac w Bilczach Złotych”
Ziemia48°46′35″N 25°52′57″E/48,776389 25,882500

Pałac w Bilczach Złotych[1] – wybudowany w 1866 r. przez Adama Stanisława Sapiehę[2].

Zamek

 Osobny artykuł: Zamek w Bilczach Złotych.

Dzieje Bilczych Złotych są stosunkowo mało znane. Wiadomo, że dobra te były własnością rodziny Potockich. Miejscowy zamek wybudowany prawdopodobnie w XVI w. przez Jazłowieckich został zniszczony przez Tatarów w pierwszej połowie XVII w. Obecnie po zamku pozostały nieznaczne ślady[3].

Pałac

W 1854 r. wieś kupił ks. Adam Stanisław Sapieha, który wzniósł w 1866 r. obszerny pałac. Obiekt został prawdopodobnie zburzony przez bolszewików po II wojnie światowej za czasów ZSRR. W jego miejsce wybudowano dom kultury w stylu socrealistycznym.

Park

Park, w którym mieści się rezydencja istniał już w XVIII w. Zajmuje on 11 ha i jest jednym z najcenniejszych w zachodniej części Ukrainy. Znaleźć w nim można imponującą liczbę gatunków drzew, m.in. tulipanowce, orzech grecki, sosnę krymską. Wiele drzew w parku ma olbrzymie wymiary, wyróżnią się olbrzymia korona lipy w centrum parku.

Przypisy

  1. Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. I. Warszawa: 1880-1902, s. 226.
  2. Roman Aftanazy, Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej, wyd. drugie przejrzane i uzupełnione, t. 9: Województwo podolskie, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1996, s. 29-31, ISBN 83-04-04268-1, ISBN 83-04-03701-7 (całość).
  3. Замок в селе Бильче-Золотое. zamki-kreposti.com.ua. .

Bibliografia

Linki zewnętrzne