Strażnica KOP „Borkowszczyzna”

Dzisiaj porozmawiamy o Strażnica KOP „Borkowszczyzna”, temacie, który w ostatnim czasie wzbudził duże zainteresowanie i debatę. Strażnica KOP „Borkowszczyzna” to problem, który dotyka ludzi w każdym wieku, każdej płci i klasy społecznej, a jego wpływ jest odczuwalny w różnych aspektach codziennego życia. Kontynuując badanie różnych aspektów Strażnica KOP „Borkowszczyzna”, ważne jest, aby pamiętać o jego znaczeniu i tym, jak może wpłynąć na nasze życie. W tym artykule zagłębimy się w różne aspekty Strażnica KOP „Borkowszczyzna”, przeanalizujemy jego implikacje i dostarczymy przydatnych informacji, aby lepiej zrozumieć ten temat. Dołącz więc do nas w tej odkrywczej podróży, podczas której będziemy odkrywać więcej na temat Strażnica KOP „Borkowszczyzna” i jego znaczenia w naszym społeczeństwie!

Strażnica KOP „Borkowszczyzna”
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1925

Rozformowanie

1939

Organizacja
Dyslokacja

Borkowszczyzna

Formacja

Korpus Ochrony Pogranicza

Podległość

Kompania graniczna KOP „Rubieżewicze”

Wizyta prezydenta RP Ignacego Mościckiego na kresach wsch. w Borkowszczyżnie
Prezydent RP Ignacy Mościcki wizytuje strażnicę KOP w Borkowszczyżnie

Strażnica KOP „Borkowszczyzna” – zasadnicza jednostka organizacyjna Korpusu Ochrony Pogranicza pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne

W 1924, w składzie 2 Brygady Ochrony Pogranicza, został sformowany 8 batalion graniczny. W 1928 w skład batalionu wchodziło 13 strażnic[1]. Strażnica KOP „Borkowszczyzna” w latach 1928–1939 znajdowała się w strukturze 4 kompanii KOP „Rubieżewicze”[2][3][4][5][6][7][8] batalionu KOP „Stołpce”[9]. Strażnica liczyła około 18 żołnierzy i rozmieszczona była przy linii granicznej z zadaniem bezpośredniej ochrony granicy państwowej[10]. W 1930 strażnicy nadano imię Mikołaja Kopernika[11]. W 1932 obsada strażnicy zakwaterowana była w budynku popolicyjnym[5]. Strażnicę z macierzystą kompanią łączyła droga polna długości 14,5 km[7].

Służba graniczna

Podstawową jednostką taktyczną Korpusu Ochrony Pogranicza przeznaczoną do pełnienia służby ochronnej był batalion graniczny. Odcinek batalionu dzielił się na pododcinki kompanii, a te z kolei na pododcinki strażnic, które były „zasadniczymi jednostkami pełniącymi służbę ochronną”, w sile półplutonu. Służba ochronna pełniona była systemem zmiennym, polegającym na stałym patrolowaniu strefy nadgranicznej, wystawianiu posterunków alarmowych, obserwacyjnych i kontrolnych stałych, patrolowaniu i organizowaniu zasadzek w miejscach rozpoznanych jako niebezpieczne, kontrolowaniu dokumentów i zatrzymywaniu osób podejrzanych, a także utrzymywaniu ścisłej łączności między oddziałami i władzami administracyjnymi[12]. Strażnice KOP stanowiły pierwszy rzut ugrupowania kordonowego Korpusu Ochrony Pogranicza[10].

Strażnica KOP „Borkowszczyzna” w 1932 ochraniała pododcinek granicy państwowej szerokości 4 kilometrów 445 metrów od słupa granicznego nr 752 do 763[5], a w 1938 pododcinek szerokości 5 kilometrów 261 metrów od słupa granicznego nr 751 do 764[7].

Sąsiednie strażnice:

Walka o strażnicę w 1939

17 września 1939 strażnicę atakowali kawalerzyści 3 szwadronu 145 pkaw st. lejtn. Wojnowa. Załoga stawiła krótkotrwały opór[15].

Dowódcy strażnicy

  • plut. Antoni Kwiatkowski (był 30 VII 1936)[16]

Przypisy

Bibliografia