Zamek w Międzylesiu

Dziś Zamek w Międzylesiu to temat, który budzi duże zainteresowanie w społeczeństwie. Od dziesięcioleci Zamek w Międzylesiu jest przedmiotem badań, debat i analiz w różnych dziedzinach, od nauki i technologii po sztukę i kulturę. Znaczenie Zamek w Międzylesiu polega na jego wpływie na codzienne życie ludzi i jego zdolności do generowania znaczących zmian w świecie. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom związanym z Zamek w Międzylesiu, analizując jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i zastanawiając się nad jego rolą w przyszłości.

Zamek w Międzylesiu
(niem.) Schloss Mittelwalde
Zabytek: nr rej. 458; A/970/637/WŁ z 10 października 1957
Ilustracja
Widok od północnego wschodu
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Międzylesie

Adres

pl. Wolności 42

Rozpoczęcie budowy

1580

Ukończenie budowy

1590

Położenie na mapie Międzylesia
Mapa konturowa Międzylesia, blisko centrum na prawo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Międzylesiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Międzylesiu”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Międzylesiu”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Międzylesiu”
Położenie na mapie gminy Międzylesie
Mapa konturowa gminy Międzylesie, blisko centrum na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Międzylesiu”
Ziemia50°08′52,559″N 16°39′56,218″E/50,147933 16,665616
Strona internetowa

Zamek w Międzylesiu (niem.  Schloss Mittelwalde) – zabytkowy[1] zamek w Międzylesiu.

Obiekt jest częścią kompleksu zamkowo-pałacowego składającego się z trzech skrzydeł: zamkowego średniowieczno-renesansowego oraz dwóch skrzydeł pałacowych utrzymanych w stylu barokowym.

Historia

Dziedziniec
Herb v. Althann
Portal z herbami

Pierwotny zamek wzniesiono tu na miejscu wcześniejszego grodu w 1370. Był siedzibą rycerskiego rodu Glaubitzów i został zniszczony w czasie wojen husyckich. W latach 1580–1590 rodzina Tschirnhausów na miejscu zamku wzniosła renesansowy dwór, być może przez wykorzystanie fragmentów średniowiecznych, a na pewno przez dołączenie częściowo zachowanej wieży pierwotnego zamku[2]. Do dwóch skrzydeł w latach 1614–1622 dobudowano następne dwa - południowe i wschodnie[2]. W XVII wieku dwukrotnie uszkodzony – najpierw w czasie wojny trzydziestoletniej, później w wyniku pożaru miasta[2]. W latach 1686–1695, już za panowania władających majoratem w Międzylesiu od 1653 Althannów, dwór został powiększony o nową część barokową według projektu włoskiego architekta Jakoba Carovy[2]. Budowlę powiększono o nowe dwa skrzydła i mur, zamykający nowo powstały dziedziniec[2]. W XIX wieku obiekt odrestaurowano, po 1945 roku był praktycznie nieuszkodzony[2]. W następnych latach był użytkowany przez kilka instytucji jako ośrodek wczasowy i kolonijny[2]. W 1974 rezydencję ponownie dotknął pożar.

Architektura

Całość założenia składa się z dwóch części:

  • starszej - renesansowej, wielobocznej z wieżą, zgrupowanej wokół małego dziedzińca oraz
  • nowszej z okresu baroku - dwuskrzydłowej, o wnętrzach nakrytych sklepieniami kolebkowymi i ozdobionych dekoracją stiukową[2].

Z epoki renesansu pochodzi również brama wjazdowa z artystycznie wykonanym portalem oraz fragmenty dekoracji sgraffitowej na elewacjach zewnętrznych[2]. Renesansowy portal zawiera na fryzie heraldycznym herby rodów szlacheckich, von:

  • górny rząd (od lewej): 1. Tschirnhaus 2. Lichtenburg 3. Saltza 4. Schönburg 5. Üchtritz, 6. Žampach von Pottenstein 7. Dyhern 8. Warnsdorf
  • dolny rząd (od lewej): 1. Regensperg 2. Nimptsch 3. Gelhorn 4. Czettritz 5. Falkenhayn 6. Zedlitz 7. Porschnitz 8. Reibnitz[3]
von Tschirnhaus, Lichtenburg, Saltza, Schönburg, Üchtritz, Žampach Pottenstein, Dyhern, Warnsdorf, Regensperg, Nimptsch, von Gelhorn, Czettritz, von Falkenhayn, Zedlitz, von Porschnitz, Reibnitz


Herby

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie , Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 stycznia 2025.
  2. a b c d e f g h i Romuald Łuczyński: Zamki, dwory i pałace w Sudetach. Legnica: Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”, 2008, s. 247-252. ISBN 978-83-89102-63-8.
  3. Portal. polska-org.pl. . (pol.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne