4 Gwardyjski Korpus Strzelecki

W tym artykule zbadamy 4 Gwardyjski Korpus Strzelecki i jego wpływ na różne aspekty naszego życia. 4 Gwardyjski Korpus Strzelecki to temat, który w ostatnich latach wzbudził zainteresowanie wielu osób, ponieważ obejmuje szeroki zakres sytuacji i kontekstów. Od wpływu w sferze osobistej po znaczenie w świecie zawodowym, 4 Gwardyjski Korpus Strzelecki odgrywa kluczową rolę w sposobie, w jaki żyjemy i funkcjonujemy w społeczeństwie. W tym artykule przeanalizujemy różne perspektywy i studia przypadków związane ze zmienną 4 Gwardyjski Korpus Strzelecki, aby lepiej zrozumieć jej znaczenie oraz wpływ, jaki może ona mieć na nasze codzienne decyzje i działania.

4 Gwardyjski Korpus Strzelecki
4-й гвардейский стрелковый корпус
Historia
Państwo

 ZSRR

Sformowanie

1942

Rozformowanie

1945

Tradycje
Rodowód

154 Dywizja Piechoty

Dowódcy
Pierwszy

Jakow Fokanow

Ostatni

Wasilij Szugajew

Działania zbrojne
II wojna światowa
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

Armia Czerwona

Rodzaj wojsk

piechota

Podległość

8 Gwardyjska Armia

Sztandar 35 Gwardyjskiej Dywizji Strzeleckiej wchodzącej w skład 4 Gwardyjskiego Korpusu Strzeleckiego z napisem: ŚMIERĆ NIEMIECKIM NAJEŹDŹCOM.

4 Gwardyjski Korpus Strzelecki (ros. 4-й гвардейский стрелковый корпус) – związek taktyczny piechoty Armii Czerwonej, brał udział w zdobyciu stolicy III Rzeszy.

Korpus powstał w 1942[1]. Jego szlak bojowy prowadził z Odessy na ziemie polskie, gdzie toczył walki przeciw armii niemieckiej m.in. na przyczółku warecko-magnuszewskim, oraz o zdobycie Chodkowa, Nowego Miasta nad Pilicą, Szamotuł i Skwierzyny[2].

Następnie 4 Gwardyjski Korpus Strzelecki uczestniczył w zdobyciu Berlina, wchodząc w skład 8 Gwardyjskiej Armii[3]. Do oficerów z 47 Gwardyjskiej Dywizji Strzeleckiej należącej do 4 Gwardyjskiego Korpusu Strzeleckiego zgłosili się parlamentariusze, wśród których był płk Theodor von Dufving, upoważniony do rozmów o kapitulacji wojsk niemieckich w Berlinie[4].

Dowódcy korpusu

Struktura organizacyjna

Stan na 16 kwietnia 1945[3]:

Przypisy

Bibliografia