Graniczna Placówka Kontrolna Kraków-Balice

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Graniczna Placówka Kontrolna Kraków-Balice i jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Graniczna Placówka Kontrolna Kraków-Balice wywołał debatę między ekspertami i obywatelami, generując sprzeczne opinie i pytania dotyczące jego dzisiejszego znaczenia. Na przestrzeni dziejów Graniczna Placówka Kontrolna Kraków-Balice odgrywał fundamentalną rolę w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną, a jego wpływ jest nadal odczuwalny na co dzień. W tym sensie kluczowa jest szczegółowa analiza implikacji Graniczna Placówka Kontrolna Kraków-Balice i tego, jak jego ewolucja ukształtowała nasz sposób rozumienia otaczającego nas świata. Od jego początków po obecną sytuację, ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Graniczna Placówka Kontrolna Kraków-Balice i jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie.

GPK Kraków-Balice
GPK SG w Krakowie-Balicach
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1967[a]

Rozformowanie

24 sierpnia 2005 (przekształcenia)

Tradycje
Kontynuacja

GPK SG
w Krakowie-Balicach
PSG w Krakowie-Balicach

Organizacja
Dyslokacja

ul. kpt. Mieczysława Medweckiego 1
32-083 Balice

Formacja

Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna

Podległość

Komenda Wojewódzka MO
3 Karpacka Brygada WOP
Karpacka Brygada WOP
Karpacki Oddział SG

Graniczna Placówka Kontrolna Kraków-Balice – zlikwidowany pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza wykonujący kontrolę graniczną osób, towarów i statków powietrznych bezpośrednio w lotniczym przejściu granicznym na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice w Balicach[1].

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Krakowie-Balicach – zlikwidowana graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i statków powietrznych oraz kontrolę bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice w Balicach[1].

Formowanie i zmiany organizacyjne

Graniczna Placówka Kontrolna Kraków-Balice, z siedzibą w miejscowości Balice, zostało utworzona w 1967[2], wraz z momentem otwarcia międzynarodowych połączeń lotniczych na „balickim lotnisku[1]. Początkowo podlegała pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ponieważ w zakres kompetencji MSW przekazany był cały proces kontroli ruchu granicznego oraz ochrona GPK. GPK Kraków-Balice weszła w podporządkowanie Wydziałowi Kontroli Ruchu Granicznego Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej, kontrolę graniczną wykonywali funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej podlegli MSW[3].

1 października 1971 WOP został podporządkowany pod względem operacyjnym, a od 1 stycznia 1972 pod względem gospodarczym MSW. Do WOP powrócił cały pion kontroli ruchu granicznego wraz z przejściami. Przywrócono jednolity system ochrony granicy państwa[4] i GPK Kraków-Balice weszła w podporządkowanie dowódcy 3. Karpackiej Brygady WOP, w Nowym Sączu, następnie od 1976 Karpackiej Brygady WOP[5] i w jej strukturach funkcjonowała do 15 maja 1991.

Straż Graniczna:

15 maja 1991 po rozwiązaniu Wojsk Ochrony Pogranicza, 16 maja 1991 Graniczna Placówka Kontrolna w Krakowie-Balicach weszła w podporządkowanie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu i przyjęła nazwę Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Krakowie-Balicach[6].

Jako Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Krakowie-Balicach funkcjonowała do 23 sierpnia 2005 i 24 sierpnia 2005 Ustawą z 22 kwietnia 2005 O zmianie ustawy o Straży Granicznej...[b] została przekształcona na Placówkę Straży Granicznej w Krakowie-Balicach (PSG w Krakowie-Balicach).

Podległe przejścia graniczne

Komendanci/dowódcy granicznej placówki kontrolnej

  • Władysław Konicki (15.10.1967–31.03.1972)[7]
  • ppłk Adam Piechota[8]
  • mjr Zdzisław Zawiły[9]
Komendanci GPK SG:
  • mjr SG Zdzisław Zawiły[9].

Uwagi

  1. Od 1991 graniczna placówka kontrolna Straży Granicznej.
  2. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej (Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757).

Przypisy

  1. a b c GPK SG w Krakowie-Balicach1 ↓.
  2. muzeumsg-KaBWOP ↓.
  3. Gacek 2005 ↓, s. 13.
  4. Żurawlow 2014 ↓, s. 38.
  5. Zarząd Regionu Sądeckiego Związku Emerytów i Rencistów SG: Zarys historii Karpackiej Brygady WOP. Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej . emeryci-sg.org.pl, 2017-05-26. . (pol.).
  6. muzeumsg-KaOSG ↓.
  7. Władysław Konicki. Biuletyn Informacji Publicznej IPN . katalog.bip.ipn.gov.pl, 2019. . (pol.).
  8. Jerzy Jankowski: Ostatnie pożegnanie śp. ppłk. WOP w st. spocz. Adama Piechoty. emeryci-sg.org.pl, 2024-0-25. . (pol.).
  9. a b Jerzy Jankowski: Ostatnie pożegnanie śp. mjr WOP i SG Zdzisława Zawiły. emeryci-sg.org.pl, 2022-03-09. . (pol.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne